امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۲۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20503
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۱
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه فایننشال تایمز در مقاله‌ای به تشریح تاثیر سرنگونی محمد مرسی بر سیاست خارجی قطر پرداخت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه فایننشال تایمز در مقاله‌ای به تشریح تاثیر سرنگونی محمد مرسی بر سیاست خارجی قطر پرداخت و خلع مرسی از ریاست جمهوری مصر را ضربه‌ای دردناک برای قطر دانست که به گروه اخوان المسلمین دل بسته بودند.

نویسنده این مقاله تصریح کرد: قطر در لیبی و سوریه اشتباه کرد و میلیاردها دلاری که برای دولت محمد مرسی هزینه کرد، از دست داد.

این نویسنده یادآور شد: ناظران نگران امیر جدید 33 ساله قطر به خاطر تحولات و دگرگونی‌های منطقه بودند اما پیش بینی نمی‌کردند که این امر یک هفته (از تصدی قدرت توسط وی) نگذشته اتفاق بیفتد و دولت تحت رهبری گروه اخوان المسلمین در مصر سرنگون شود.

وی افزود: قطر کمک‌هایی به ارزش هشت میلیارد دلار به مصر بعد از سرنگونی مبارک کرد و ناگزیر اعتبارش با رفتن محمد مرسی و دولتش تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

این نویسنده افزود: امیرجدید قطر به طور تلویحی از تمایل خود به میانه روی در سیاست خارجی خبر داد اما تحلیلگران معتقدند که هرگونه تغییر در سیاست خارجی قطر باید تدریجی باشد.

این نویسنده به نقل از یک کارشناس اقتصادی نوشت: قطر در برخورد با اوضاع لیبی و سوریه اشتباه کرد و امروز میلیاردها دلار هزینه کرده برای دولت مرسی را برباد داد.

بر پایه این گزارش، برخلاف قطر، کشورهای دیگر عرب حوزه خلیج فارس مثل امارات و عربستان از به قدرت رسیدن گروه اخوان المسلمین در مصر خرسند نبودند و اکنون آماده هستند که پول‌های خود را برای کمک به قدرت جایگزین در این کشور اختصاص دهند.

کشور قطر درپی روی کار آمدن گروه اخوان المسلمین در مصر از این گروه حمایت و پشتیبانی کرده است و در این راستا شبکه‌های اقماری تلویزیونی الجزیره قطر بازوی رسانه‌ای مسئولان این کشور بوده‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها