امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۰۹:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20528
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر روز گذشته مراسم رونمایی از مجموعه آثار مرحوم عبدالعلی نگارنده شاعر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عصر روز گذشته مراسم رونمایی از مجموعه آثار مرحوم عبدالعلی نگارنده شاعر پیشکسوت خراسان و چاپ دوم مجموعه زندگینامه و آثار 133 تن از شاعران در ستایش حضرت ولی عصر (عج) که چاپ اول آن سال 1340 با گزینش و پژوهش محمود اکبرزاده منتشر شده بود، در سرای اهل قلم برگزار شد.

در ابتدای این برنامه سیدعلی اصغر صائم کاشانی، سیدرضا موید و سید محمد رستگار از شاعران پیشکسوت به شعرخوانی پرداختند.

صائم کاشانی از شاعران آئینی به دوستی خود با مرحوم نگارنده اشاره کرد و گفت: در نوجوانی کتاب «شرار اندیشه» مرحوم نگارنده به دستم رسید و آنقدر تحت تاثیر آن قرار گرفتم که در‌‌ همان نوجوانی در وصف آقای نگارنده شعری سرودم.
 

*اخلاص نگارنده کیمیا بود

محمد علی مجاهدی دبیر شعر آیینی کشور هم به ذکر خاطراتی از ایام جوانی و رفت وآمد به محفل‌های ادبی پرداخت و گفت: من در دهه 40 به اکثر انجمن‌های ادبی می‌رفتم. تواضع و فروتنی مرحوم نگارنده من را جذب خود کرده بود، خاکساری به معنای واقعی کلمه بود.

وی ادامه داد: مرحوم نگارنده و خوشدل تهرانی پرچمدار شعر ارزشی بودند و به لایه‌های ابعاد عاشورایی و فاطمی توجه ویژه‌ای داشتند. اخلاص نگارنده کیمیا بود و شعر امروز ما از عنایت‌هایی که نگارنده داشت، کم دارد.

در ادامه برنامه کلیپی از اشعار و دست خط‌های مرحوم نگارنده و بیانات مقام معظم رهبری درباره این شخصیت پخش شد.
 

*جواد هاشمی: سعی به روز کردن اطلاعات کردم

جواد هاشمی هم که جمع آوری «مجموعه آثار نگارنده» و مقدمه و ویرایش «نغمه‌های پیروزی» را برعهده داشته است، خاطرنشان کرد: وقتی تاریخ رونمایی این دو کتاب را در دوازدهم تیرمه مشخص کردیم به یاد نداشتیم که سالروز رحلت صاحب «الغدیر» علامه شهید شیخ عبدالحسین امینی است. در این جلسه در کنار سه شعر فاخر و درخشان امیری فیروز کوهی، اخوان ثالث و شهریار شاعد خلق آثار دیگری هستیم.

وی درباره مجموعه «نغمه‌های پیروزی» گفت: در این اثر سعی کردم از اطلاعات به روز 133 شاعر مضبوط در این اثر استفاده کنم. چه در خبر تالیفات شاعران مثل «صدپرده آواز خاموش» از غلامرضا شکوهی که یک ماهی است منتشر شده است و چه در خبر و تاریخ درگذشت و مدفن دو شاعر فقید قاسم سروی‌ها و عباس علی اسلامی. یا خبر تکذیب سنگ مزار وحدت کاشانی به همراه صد‌ها سنگ دیگر در ابن بابویه به بهانه بازسازی و توسعه فضای مسقف.

هاشمی در زمینه «مجموعه آثار نگارنده» هم توضیح داد: اگر قرار بود تمام دقایق دوساعت جلسه را پیرامون این اثر سخن بگویم کار دشواری نیست چون دو سال انجام این کار به طول انجامید.

وی با اشاره به فوت مرحوم نگارنده در نیم قرن پیش، گفت: من خانواده وی را از طریق سنگ مزار دو پسرش در سایت بهشت زهرا پیدا کردم.

این نویسنده ادامه داد: مواجه شدن با چندین دفتر، بیاض و دست نوشته‌هایی که پیش از این در هیچ جا نام و نشانی از آنان نبود و حتی به زعم برخی دو رساله آیین من و الفبای شعر مفقود شده بود دو سال نزد من مهمان بود.

هاشمی بیان کرد: من خبر تحقیق این اثر را به محمد قهرمان داده بودم و حسرت که این نسخه هدیه شده به وی پیش از آنکه به دستش برسد مسافر عالم باقی شد.

وی ادامه داد: هفته‌ها و ماه‌ها با یوسف سخنور بر سر صفحه آرایی‌ها و بازسازی عکس‌ها و کلیشه سازی‌ها نشستیم و باید از زحمات جواد حیدری مدیر انتشارات آرام دل تشکر کنم.
 

رضا نگارنده: در اشعار نگارنده نقطه تحول دیده می‌شود

رضا نگارنده نوه صاحب این اثر هم در سخنانی کوتاه گفت: پدربزرگم تکیه بر معرفت داشت و هدف وی گریاندن نبوده است و بر اساس مسیر اهل بیت که کمبودی ندارد، بیان می‌کرد. ایشان مهربان و مه‌مان نواز بود و نقطه تحولی هم در آثار وی داده می‌شود که بسیار ارزشمند است.
 

رضا جعقری: بیمه و مسکن شاعران ساماندهی شده است

حجت الاسلام رضا جعفری هم مدیریت مجمع شاعران اهل بیت (ع) را بر عهده دارد به گزارشی کوتاه از فعالیت‌های این مجمع پرداخت و گفت: مجمع شاعران اهل بیت عمر 9 ماهه‌ای دارد که عمر با برکتی است گرچه 9 ماه بدو تولد طفل است و این 9 ماه نیامده توفیق دست زدن به اموری را پیدا کرد که برای بسیاری آرزو بود.

وی ادامه داد: گردآوری بیش از هزار شاعر و ساماندهی شاعران و فعالیت‌هایی در زمینه مسکن در تهران، بیمه، برگزاری جلسات نقد آثار اهل بیت و همکاری و خدمتگذاری جلسات در تهران و شهرستان‌ها از جمله این توفیقات است.

مدیر مجمع شاعران اهل بیت بیان کرد: این مجمع علی رغم مشکلات مادی و هماهنگی فعالیت‌هایی که داشته است مجمعی مستقل است و از جایی توقع کمک ندارد و سعی بر برطرف کردن دغدغه افرادی دارد که به برخی این اقشار هنوز دست پیدا نکردیم.

وی افزود: یکی از توفیقات احیا آثار ماندگار است و زهی سعادت که اولین قدم را با پابوسی حضرت علی بن موسی الرضا برداشتیم و «نغمه‌های ماندگار» و «مجموعه آثار نگارنده» از خاستگاه امام هشتم است.

* فخر اکبرزاده این است که پای منبر امام حسین نشسته است

احد ده‌بزرگی هم یک رباعی و یک غزل خواند و گفت: فخر محمود اکبر‌زاده بیش از اینکه به خاطر جمع‌آوری کتاب «نغمه‌های پیروزی» باشد به دلیل اینست که عمری را در پای منبر امام حسین (ع) نشسته و با اشکش علمداری کرده است. نغمه‌های پیروزی در سالیان خفقان سروده شده است.

وی در رباعی خواند: من شمع از عشق تو افروختم/ پیراهنی از اشک به تن دوختم/ فخرم همه اینست که از داغ غمت/ یک عمر به پای منبرت سوختم.

محمد جواد غفورزاده (شفق) هم فرد دیگری بود که در این مرام شعر خوانی کرد و حاضران با ذکر یا علی مدد وی را همراهی کردند.
 
* اکبرزاده: چای‌ریز انجمن ادبی نگارنده بودم

محمد اکبرزاده گردآورنده نخستین چاپ «نغمه‌های پیروزی» در سخنانی کوتاه گفت: من در مشهد چای‌ریز انجمن ادبی آقای نگارنده بوم و با او خیلی نشست و برخاست داشتم. در این انجمن همه می‌آمدند از مقام معظم رهبری گرفته تا محمدرضا شفیعی کدکنی.

وی ادامه داد: من روزی به منزل نگارنده رفتم تا شعرم را تصحیح کند، ایشان با اینکه روزه بودند دو ساعت روی پا ایستادند و شعر من را تصحیح کردند. وقتی وی از دنیا رفت خیلی سوختم. چون مرحوم نگارنده هر روز صبح زود در حرم امام رضا (ع) بود و نکته دیگر اینکه شعر‌هایش هدف‌دار بود.
 

*شعر آئینی امروز می‌تواند مودب‌تر و با حرمت‌تر باشد

در ادامه این مراسم علی انسانی گفت: شاعر آئینی امروز باید بداند که این کتاب‌ها چطور به دست ما رسیده است. آقای اکبر‌زاده در آن زمان سهم زیادی در تنویر افکار عمومی داشت چون افراد بسیار کمی بودند که اشعار قرائت شده توسط شاعران آئینی را از حفظ باشند و پیش خود نگه دارند.

وی ادامه داد: شعر آئینی امروز می‌تواند مودب‌تر و با حرمت‌تر باشد ولی برخی از شعرا قدری کم لطفی می‌کنند. من امیدوارم حرکت‌هایی مانند جلسه امروز منجر به این شود که بتوانیم بار دیگر شاهد شعر آئینی فاخری باشیم.

وی با اشاره به شعرهای مرحوم نگارنده گفت: شعرهای ایشان همچون آب روان بود و هیج تعقیدی نداشت.

انسانی پس از آن به مدیحه سرایی پرداخت و در پایان از محمود اکبرزاده شاعر و صاحب کتاب «نغمه‌های پیروزی» با اهداء جوایزی تجلیل شد و همچنین هدایایی به رسم یادبود به نوه دختری عبدالعلی نگارنده سیدسعید اسدی خوانساری (به نمایندگی اعضای خانواده) اهدا شد.

به گزارش فارس، عبدالعلی نگارنده متولد 1278 در شهر اصفهان بوده است ولی به دلیل این که بیش از دو دهه از عمر شریف خویش را در جوار حرم ملکوتی حضرت ثامن الحجج (ع) سپری کرده بود بیشتر وی را شاعری خراسانی می‌دانستند.

این شاعر برجسته در آن دوران از زادگاهش بار سفر به سوی عراق بست و در تشرف به عتبات عالیات، مشغول تحصیل و یادگیری زبان عربی شد. سپس با زبان های فرانسه و انگلیسی آشنایی پیدا کرد.

مشکلات، او را از تحصیل باز داشت و به ایران بازگشت و به خدمت ارتش درآمد تا این که درسال 1336 با درجه سرگردی بازنشسته شد. توانایی و دانایی او در عرصه سخن و تصحیح غزل و نقد شعر، مورد تحسین یاران و مورد قبول دوستان او بوده است. وی سرانجام در آبان 1347 در تهران بدرود حیات گفت و در قبرستان ابن بابویه رخ به خاک گذاشت.

مجموعه آثار عبدالعلی نگارنده با تحقیق و تصحیح جواد هاشمی (تربت ) در بهار سال 1392 توسط انتشارات آرام دل منتشر شده است. این مجموعه شامل اشعار ایشان (حدود 2340 بیت )، رساله آیین من (اعتقادی ، اخلاقی ) ، رساله الفبای شعر (تحول در بحث عروض و اوزان شعری ) و جزوه «ده پرسش» است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها