امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20558
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروهی از معترضان طرفدار محمد مرسی، رئیس جمهور از کار برکنار شده مصر، در ترکیه با تجمع مقابل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروهی از معترضان طرفدار محمد مرسی، رئیس جمهور از کار برکنار شده مصر، در ترکیه با تجمع مقابل سفارت مصر اعتراضشان را به بیانیه ارتش آن کشور که موجب خلع رئیس جمهور از سمتش شد، نشان دادند.

بنا به گزارش روزنامه تودی زمان ترکیه، شرکت کنندگان در این تجمع اعتراضی از گروه‌های مختلف احزاب سیاسی و سازمان‌های غیردولتی بوده‌اند.

حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم در ترکیه هم آنچه کودتای نظامی ارتش مصر نامیده را محکوم کرده است.

شب گذشته، فرمانده نیروهای مسلح مصر، پس از پایان ضرب‌الاجل دو روزه ارتش این کشور با صدور بیانیه‌ای نقشه راه آینده کشور را تعیین کرد.

طبق بیانیه جدید نیروهای مسلح، آقای محمد مرسی، از قدرت خلع و قانون اساسی مصر تعلیق شد؛ همچنین رئیس دادگاه قانون اساسی به طور موقت اداره امور کشور را به عهده گرفت.

اعتراضات در مصر، از روز یکشنبه و همزمان با اولین سالگرد انتخاب آقای محمد مرسی، به مقام ریاست جمهوری این کشور آغاز شده‌اند.

آقای مرسی در پی انقلاب سال 2011 که به سرنگونی آقای حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر منجر شد در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شد. جریان مخالف مصر موسوم به تمرد که در پس این اعتراضات قرار دارد به مرسی تا ساعت 5 بعدازظهر به وقت محلی (15 به وقت گرینویچ) روز سه‌شنبه 11 تیر فرصت داده است با کناره‌گیری از سمت خود برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فراخوان صادر کند وگرنه‌ با مبارزه‌ای در قالب نافرمانی مدنی مواجه خواهد شد. چند گروه سیاسی نیز می‌گویند دولت مصر تحت سلطه اخوان‌المسلمین قرار دارد. مخالفان همچنین مرسی را به انحراف از انقلاب 2011 متهم می‌کنند. با این وجود طرفداران مرسی می‌گویند وی در حال پاکسازی موسسات مصری از فساد است اما برای تحقق آرمان‌های انقلاب سال 2011 به زمان نیاز دارد. فرمانده ارتش مصر دو روز پیش با صدور بیانیه‌ای که از تلویزیون مصر پخش شد به گروههای سیاسی این کشور مهلتی 48 ساعته داد تا به درخواست های مردم پاسخ دهند. ارتش تأکید کرد در غیر این صورت ارتش طرح خود را برای آینده مصر ارائه خواهد داد. در واکنش به اولتیماتوم ارتش، ریاست جمهوری مصر با صدور بیانیه‌ای بر مخالفت «محمد مرسی» رئیس جمهور این کشور با بیانیه ارتش مبنی بر اعطای مهلت 48 ساعته به منظور تحقق خواسته‌های ملت، تاکید کرد. محمد مرسی رئیس‌جمهور مصر طی نطق تلویزیونی خطاب به ملت با اعلام اینکه از قدرت کناره‌گیری نمی‌کند، از ارتش مصر خواست که ضرب‌الاجل خود را پس بگیرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها