امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۶:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20577
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۳
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته اتحادیه آفریقا احتمالاً تمامی فعالیت‌های مصر را به علت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته اتحادیه آفریقا احتمالاً تمامی فعالیت‌های مصر را به علت تغییرات خارج از چارچوب قانون اساسی در این کشور، تعلیق خواهد کرد.

این منبع آگاه، بنا به نوشته این خبرگزاری انگلیسی یک مقام ارشد در اتحادیه آفریقا بوده است.

اقدام روز گذشته ارتش مصر که پس از پایان ضرب‌الاجل 48 ساعته به محمد مرسی برای کناره‌گیری از قدرت وی را از مقام ریاست جمهوری عزل کرد با واکنش‌های گسترده و البته متفاوتی در میان محافل سیاسی و مقامات کشورها روبرو شده است.

شب گذشته، فرمانده نیروهای مسلح مصر، پس از پایان ضرب‌الاجل دو روزه ارتش این کشور با صدور بیانیه‌ای نقشه راه آینده کشور را تعیین کرد.

طبق بیانیه جدید نیروهای مسلح، آقای محمد مرسی، از قدرت خلع و قانون اساسی مصر تعلیق شد؛ همچنین رئیس دادگاه قانون اساسی به طور موقت اداره امور کشور را به عهده گرفت.

اعتراضات در مصر، از روز یکشنبه و همزمان با اولین سالگرد انتخاب آقای محمد مرسی، به مقام ریاست جمهوری این کشور آغاز شده‌اند.

آقای مرسی در پی انقلاب سال 2011 که به سرنگونی آقای حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر منجر شد در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شد.

جریان مخالف مصر موسوم به تمرد که در پس این اعتراضات قرار داشت به مرسی تا ساعت 5 بعدازظهر به وقت محلی (15 به وقت گرینویچ) روز سه‌شنبه 11 تیر فرصت داد با کناره‌گیری از سمت خود برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فراخوان صادر کند وگرنه‌ با مبارزه‌ای در قالب نافرمانی مدنی مواجه خواهد شد.

مخالفان محمد مرسی را به انحراف از انقلاب 2011 متهم می‌کنند.

با این وجود طرفداران مرسی می‌گویند وی در حال پاکسازی موسسات مصری از فساد بود و برای تحقق آرمان‌های انقلاب سال 2011 به زمان نیاز دارد.

فرمانده ارتش مصر سه روز پیش با صدور بیانیه‌ای که از تلویزیون مصر پخش شد به گروههای سیاسی این کشور مهلتی 48 ساعته داد تا به درخواست های مردم پاسخ دهند. ارتش تأکید کرد در غیر این صورت ارتش طرح خود را برای آینده مصر ارائه خواهد داد.

در واکنش به اولتیماتوم ارتش، ریاست جمهوری مصر با صدور بیانیه‌ای بر مخالفت «محمد مرسی» رئیس جمهور این کشور با بیانیه ارتش مبنی بر اعطای مهلت 48 ساعته به منظور تحقق خواسته‌های ملت، تاکید کرد.

محمد مرسی رئیس‌جمهور مصر طی نطق تلویزیونی خطاب به ملت با اعلام اینکه از قدرت کناره‌گیری نمی‌کند، از ارتش مصر خواست که ضرب‌الاجل خود را پس بگیرد.

آقای «عدلی منصور» که ارتش مصر وی را به عنوان رئیس جمهور موقت مصر در نظر گرفته است، امروز، پنجشنبه، مقابل اعضای 10 نفره مجمع عمومی دادگاه عالی قانون اساسی سوگند یاد کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها