امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20580
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۵۱
تعداد بازدید: 151
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا، نخستین جلسه تدریس طبیعیات ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا، نخستین جلسه تدریس طبیعیات دایرةالمعارف بزرگ شفای بوعلی‌سینا توسط استاد پرویز اذکائی در محل بنیاد بوعلی‌سینا تشکیل شد.
 


 

توکل‌ دارائی، رئیس روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا در این‌باره توضیح داد: کتاب شفای شیخ‌الرئیس ابن سینا، دایرة‌المعارف عظیمی از فلسفه و علوم عقلی است که شامل چهار بخش منطق، الهیات، طبیعیات و ریاضیات است و تصنیف آن 12 سال طول کشیده است. این کتاب مشروح‌ترین تألیف فلسفی ابن سینا و نخستین کتابی است که در عالم اسلام با این گستره در نوع خود و با این اسلوب و شرح و بسط در تمام اقسام حکمت نظری در تاریخ فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی منتشر شده است.

‌دارائی در ادامه افزود: بر اساس رساله سرگذشت که اتوبیوگرافی ابن‌سینا به قلم خودش و تکمله آن توسط شاگردش، ابوعبید جوزجانی نوشته شده است، زمانی که او در سال 405 هجری قمری وزارت شمس‌الدوله را در همدان بر عهده داشت، بنا به درخواست جوزجانی تألیف شفا از قسمت طبیعیات را شروع کرد.

عین عبارت ابوعبید در اینباره چنین است: «من از شیخ التماس نمودم که کتب ارسطو طالیس را شرح نماید، وی فرمود: در این اوقات فراغ آن ندارم اما اگر راضی می‌شوی کتابی تصنیف نمایم که مشتمل باشد بر آنچه از این علوم نزد من به صحت رسیده، بی آنکه تعرضی به مباحث مخالفین و رد اقوال ایشان کرده شود، پس من راضی شدم و شیخ شروع نمود در طبیعیات کتاب شفاء ...»

دارائی درباره بخش طبیعیات شفاء نیز گفت: طبیعیات شفاء شامل سه قسمت است که بحث قوانین حرکت و تغییر و موضوعاتی مانند علم‌النفس یا روانشناسی، جانور شناسی، گیاه شناسی و زمین شناسی در آن مطرح شده است.

رئیس روابط‌ عمومی بنیاد بوعلی‌سینا با اشاره به اینکه طبیعیات دست کم در نیم قرن گذشته تدریس نمی‌شده، افزود: به علت تغییرات و تحولات مهمی که در حوزه فیزیک نظری و عملی در قرن اخیر اتفاق افتاده و از طرفی علوم جدید وارداتی غربی که بیشتر در دانشگاه‌ها تدریس می‌شد، رفته رفته تدریس طبیعیات در حوزه‌های علمیه رو به افول گذاشته و بیشترین اقبال چه در حوزه و چه در محافل دانشگاهی و پژوهشی در زمینه الهیات بوده است. اگرچه برخی مباحث بنیادین طبیعی مطرح شده در شفای بوعلی‌سینا در زمانه حاضر دچار تغییر اساسی شده است؛ اما برای شناخت و آشنایی با نوع نگاه فلاسفه اسلامی در قرون میانه و اوج شکوفایی تمدن اسلامی، بایستی تدریس و فهم تألیفات دانشمندان آن زمان مورد توجه نسل جدید قرار گیرد، به ویژه آنکه طبیعیات متأثر از فلسفه مورد نظر آنان بوده است.

دارائی در پایان خاطر نشان کرد: کلاس تدریس طبیعیات شفای ابن‌سینا، عصر روزهای دوشنبه در محل این بنیاد تشکیل می‌شود که به علت محدود بودن فضا، علاقه‌مندان بایستی با روابط‌ عمومی بنیاد تماس گرفته و ثبت نام کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها