امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20621
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۰
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به آفریقا، علی اکبر صالحی وزیر خارجه کشورمان در بدو ورود به حراره پایتخت ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به آفریقا، علی اکبر صالحی وزیر خارجه کشورمان در بدو ورود به حراره پایتخت زیمبابوه مورد استقبال وزیر خارجه این کشور و نیز سفیر کشورمان قرار گرفت.

وی در فرودگاه حراره در جمع خبرنگاران با اشاره به روابط دیرپا و توسعه یافته بین جمهوری اسلامی ایران و قاره آفریقا یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در قاره آفریقا بیش از 34 نمایندگی دارد.

وی قرن 21 را متعلق به قاره آفریقا دانست و افزود: نرخ رشد اقتصادی در کشورهای این قاره بیش از 6 و 7 درصد است.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به روابط بین ایران و زیمبابوه که از سال 1980 شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: این روابط همواره در بهترین شرایط بوده اما بنا به دلایلی روابط تجاری و اقتصادی در حد قابل قبولی توسعه نیافته است. با وجود این، شرکت‌های ایرانی فعالیت گسترده‌ای در این کشور داشته‌اند.

صالحی این سفر را در پاسخگویی به سفرهای متعدد وزیر خارجه زیمبابوه و شرکت مسئولان عالیرتبه این کشور در اجلاس‌های برگزار شده در ایران خواند و اظهار داشت: در این سفر همچنین حامل پیام آقای احمدی نژاد برای آقای رابرت موگابه نیز می‌باشم.

وی به نظرات نزدیک دو کشور در ابعاد سیاسی و در سطح بین‌المللی اشاره کرد و گفت: ما در مجامع جهانی با یکدیگر همراه هستیم و باید از این رابطه سیاسی قوی استفاده کنیم.

صالحی با بیان اینکه ایران در زیمبابوه سرمایه گذاری‌هایی داشته است که از جمله آنها کارخانه‌های ریسندگی در این کشور می‌باشد، افزود: متاسفانه این سرمایه گذاری‌ها آنطور که باید بازدهی نداشته و باید یک مرور جدی در این خصوص داشته باشیم.

وی از آغاز بنای یک بیمارستان از سوی جمهوری اسلامی ایران در این کشور خبر داد و گفت: امیدوارم در این سفر با رئیس جمهور، وزیر خارجه و وزیر دفاع این کشور ملاقات‌هایی داشته باشم.

وزیر خارجه کشورمان انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان را دارای آثار مبارکی در عرصه بین‌المللی خواند و اظهار داشت: وزیر خارجه زیمبابوه در این خصوص انتخابات کشورمان را حیرت آور خواند که شیوه برگزاری و مشارکت مردمی آن جای تبریک دارد و همچنین این رفتار کاندیداهای شکست خورده که بلافاصله تبریک گفتند.

صالحی به انتخابات پیش روی زیمبابوه اشاره و ابراز امیدواری کرد که انتخابات این کشور نیز همینطور برگزار شود.

وی ابراز امیدواری کرد که با عهد جدیدی که در ایران رقم خورده و در زیمبابوه نیز رقم خواهد خورد فصلی جدید از روابط دو کشور شکل بگیرد.

وزیر خارجه کشورمان افزود: در مجموع به چشم انداز روابط دو کشور امیدواریم و هدفمان برطرف کردن موانع موجود است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها