امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۶:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20631
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۰
تعداد بازدید: 212
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی در بحبوحه تحولات مصر که به عزل محمد مرسی از قدرت به دستور ارتش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی در بحبوحه تحولات مصر که به عزل محمد مرسی از قدرت به دستور ارتش منجر شد، با آقای محمد توفیق، سفیر مصر در آمریکا مصاحبه‌ای انجام داده است که در زیر آن را می‌خوانیم.

فارن‌پالیسی: آیا این (اقدام ارتش برای برکناری مرسی) کودتا بود؟

محمد توفیق: کودتا نبود چون ارتش قدرت را به دست نگرفت. ارتش آغازکننده ماجرا هم نبود چون یک قیام مردمی شروع شده بود. ارتش وارد کار شد تا از خشونت جلوگیری کند. ارتش در هیچ مرحله‌ای قصد حکمرانی بر مصر نداشته است.این اتفاق نیفتاده و نخواهد هم افتاد. باید به یاد داشته باشیم که درست بعد از سقوط حسنی مبارک، همه بخش‌های مصر از ارتش خواستند بر کشور حکومت کند اما ارتش داوطلبانه از قدرت کنار رفت که نشان می‌دهد آنها علاقه‌ای به داشتن نقش سیاسی ندارند.

فارن‌پالیسی: آیا کارکنان سفارت حکومت ارتش را به رسمیت خواهند شناخت؟

محمد توفیق: ما نماینده مردم هستیم و مردم انتخاب بسیار روشنی داشته‌اند. انتخابات و صندوق‌های رأی مهم هستند. ما همچنان نماینده منافع مردممان خواهیم بود. انتخاب مردم مصر این است که دوره‌ای انتقالی داشته باشند و پس از آن انتخابات زودهنگام برگزار شود.

فارن‌پالیسی : انتخابات کی برگزار می‌شود؟

محمد توفیق: تاریخ آن هنوز معلوم نشده است.

فارن‌پالیسی : آیا رئیس جمهور موقت به واقع قدرت را به دست خواهد داشت یا ارتش؟

محمد توفیق: من هیچ شکی ندارم که تمام اختیارات در دست او خواهد بود. ارتش، کودتاگر نبود. اتفاقی که افتاد چیزی بود که مردم مصر، یعنی 10 میلیون نفر در خیابان‌های نه تنها قاهره بلکه در تمامی شهرها، انتخاب کردند. موضع مرد م بسیار روشن بود. اخوان المسلمین به جای آنکه به خواسته‌های مردم مصر توجه کند، حامیانشان را در خیابان‌ها بسیج کرد و کاری کرد که اوضاع بدر شود. ارتش برای نجات کشور از این شرایط بسیار سخت چاره‌ای جز مداخله نداشت. ارتش حکومت نخواهد کرد آنها این را از ابتدای کار مشخص کرده‌اند که قصد حکومت ندارند.

فارن‌پالیسی : مرسی الان کجاست؟

محمد توفیق: نمی‌دانم.

فارن‌پالیسی : از جنگ داخلی نمی‌ترسید؟

محمد توفیق: نه. ممکن است خشونت‌های پراکنده وجود داشته باشد اما بخش اعظمی از مردم مصر تصمیمشان را گرفته‌اند.

فارن‌پالیسی : آیا ارتش مصر با ژنرال‌ها تبانی کرده بود؟

محمد توفیق:   آمریکا هیچ دخالتی در تصمیم مردم مصر نمی‌کند

فارن‌پالیسی : موضع آمریکا درباره تازه‌ترین تحولات چیست؟

محمد توفیق: ما هنوز هیچ تماسی با دولت آمریکا نداشته‌ایم. هیچ تماسی.

فارن‌پالیسی : آیا اسرائیلی‌ها باید نگران تغییراتی باشند که در مصر رخ می‌دهد؟

محمد توفیق: من دلیلی نمی‌بینم که این اتفاقات بر اسرائیل اثری بگذارد.

فارن‌پالیسی : سوریه چطور؟

محمد توفیق: ما طرفدار صلح در سوریه هستیم، یعنی انتقال به دموکراسی؛ دوست داریم ببینیم که سوریه متحد باشد. ما همچنین دوست داریم ببینیم که مردم سوریه هم از همان موج دموکراسی که در منطقه راه افتاده است، بهره‌مند شوند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها