امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20647
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۸
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، استان لرستان دارای منابع سرشار آبی و کوه‌های زاگرس است که پوشیده از جنگل‌های ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، استان لرستان دارای منابع سرشار آبی و کوه‌های زاگرس است که پوشیده از جنگل‌های بلوط بوده و انواع رودخانه و چشمه از این کوه‌ها سرازیر بوده و رودهای فراوانی از جمله رود رودبار در شهرستان الیگودرز جاری است.

مهندسان ایرانی با مطالعه موقعیت منطقه و شناسایی استعداد و توان این رودخانه برای احداث سد برق‌ آبی رودبار لرستان از سال 75 مطالعات این طرح را شروع کرده و عملیات احداث آن از سال 90 آغاز شده است که در خرداد 93 آبگیری سد و اردیبهشت 94 تولید برق از نیروگاه آن آغاز خواهد شد.

سد رودبار لرستان بر روی رودخانه رودبار در بین کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس با پیچ و خم بسیار واقع شده است که در 100 کیلومتری شهرستان الیگودرز واقع شده و یکی از سرشاخه‌های شرقی رود دز به شمار می رود.

این سد در مجاورت 4 استان لرستان،چهار محال و بختیاری، اصفهان و مرکزی قرار دارد.

این سد به عرض 720 متر و ارتفاع 158 متر به صورت سنگریزه‌ای با هسته خاک رسی در حال احداث است که دو واحد نیروگاهی به ظرفیت 450 مگاوات برق در آن ایجاد می‌شود و همچنین یک سد ذخیره آبی که به وسیله تلمبه از مخزن اصلی سد به ارتفاعات بالادست منتقل شده و با هدایت آن به توربین‌های تولید برق در سال هزار مگاوات نیز از محل این تلمبه‌ ذخیره تولید خواهد شد.

تولید برق ایران در ساعاتی از روز مازاد و در ساعاتی با کمبود مواجه است که در ساعت مازاد انرژی برق صرف تلمبه کردن آب پشت سد به مخزن ذخیره بالادست منتقل می‌شود و در ساعات کمبود برق با پمپاژ آب ذخیره شده به توربین به تولید برق و تزریق به شبکه سراسری می‌پردازد.

علی‌اصغر خوشنویسان معاون اجرایی سد و نیروگاه رودبار لرستان در این باره به خبرنگاران در مورد درصد پیشرفت کلی طرح گفت: تاکنون 57 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و براساس برنامه زمان‌بندی این سد در خرداد 93 سال آینده آبگیری و اولین نیروگاه در اردیبهشت 94 وارد مدار تولید برق با ظرفیت 450 مگاوات خواهد شد. همچنین سد و تلمبه ذخیره آن به ظرفیت هزار مگاوات در بالاسر سد احداث می‌شود که در مجموع تولید برق سد و تلمبه ذخیره هزار و 450 مگاوات در سال خواهد بود.

وی تأکید کرد: مراحل مطالعاتی این سد از سال 75 شروع شده و هزینه‌های احداث سد از محل فاینانس خارجی و منابع داخلی بوده است که مبلغ 414 میلیون یورو منابع ارزی و 266.3 میلیارد تومان منابع ریالی مورد نیاز این سد و نیروگاه است.

خوشنویسان گفت: تاکنون از منابع ارزی براساس نرخ تعدیل نرخ ارز در مجموع 237 میلیون یورو و 114 میلیارد تومان هزینه شده و پیشرفت طرح 57 درصد بوده است.

مجری طرح نیروگاه گفت:‌ ویژگی سد و نیروگاه رودبار لرستان این است که فاصله سد و نیروگاه 3 هزار و 513 متر است اما فاصله رودخانه‌ای از سد تا نیروگاه 38 کیلومتر است که این فاصله زیاد باعث می‌شود ارتفاع کف سد و نیروگاه 300 متر تفاوت داشته باشد و خود ارتفا سد نیز 100 متر خواهد بود که آب با فشار 40 بار بر توربین تولید برق وارد می‌شود.

وی گفت: پیشرفت بدنه سد 52 درصد، آبراهه 78 درصد، نیروگاه 66 درصد و کل پروژه 57 درصد بوده است.

معاون اجرایی سد و نیروگاه رودبار لرستان در مورد اشتغالزایی طرح سد و نیروگاه رودبار گفت: در حال حاضر هزار و 700 نفر در این طرح مشغول کار هستند که با فعال شدن تلمبه ذخیره در اوج تولید به 2 هزار نفر خواهد رسید و علاوه بر تولید برق در پایین ‌دست سد مشاغلی مانند پرورش آبزیان و نیز گردشگری در منطقه بکر رودبار لرستان ایجاد می‌شود.

وی تأکید کرد: تأمین‌کننده مالی خارجی این طرح شرکت CGGC چینی است که علاوه بر تأمین ارز مورد نیاز در حال حاضر حدود 100 مهندس و کارگر چینی در بخش ساخت لوله‌های انتقال آب به قطرهای 4،2.5، 2 و 3 متر در محل کارگاه سد مشغول کار هستند و در قسمت مهندسی شرکت تابان در زمینه منابع آب از داخل کشور با شرکت چینی همکاری می‌کنند.

خوشنویسان افزود: سدسازی حرفه‌ای در واقع پنجه در پنجه طبیعت می‌اندازد و کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است اما این صنعت به وسیله مهندسان ایرانی بومی شده است و چون منطقه رودبار لرستان کوهستانی و در دره‌ها واقع شده است مشکل تملک اراضی در اینجا وجود ندارد و فقط عده‌ای به صورت ییلاق و قشلاق در اطراف محل کارگاه و پروژه زندگی می‌کنند.

معاون اجرایی سد و نیروگاه رودبار لرستان در مورد اینکه سد رودبار در مقابل چه زلزله‌ای مقاوم خواهد بود، گفت: در زمان مطالعات به وسیله ایستگاه‌های لرزه‌نگاری بزرگترین زلزله‌های 100 سال اخیر مطالعه شده و سد براساس مقاومت در برابر بزرگترین زلزله ممکن در منطقه ساخته و طراحی می‌شود و همچنین مقاوم در برابر قوی‌ترین سیلاب‌های منطقه طراحی شده است.

خوشنویسان گفت: تونل T1 که راه دسترسی سد به نیروگاه است به طول هزار و 550 متر و طول کل تونل های دسترسی اصلی و موقت تلمبه ذخیره تا کنون 6 هزار و 17 متر بوده است.

وی گفت: هسته مرکزی سد که از خاک رس تشکیل شده تا 98 درصد متراکم می‌شود و آورد رودخانه در طول 100 ساله بررسی شده و بر مبنای سیلاب‌های منطقه طراحی شده است که بعد از آبگیری اگر آب از سنگریزه‌ها نیز نفوذ کند در هسته رسی به دلیل استحکام متوقف می‌شود.

معاون اجرایی سد و نیروگاه رودبار لرستان در پاسخ به این پرسش فارس که چرا با توجه به نزدیک بودن دو کوه سد قوسی بتنی درست نشده است، گفت: عواملی که در تعیین نوع سد از بتنی، دو قوسی، وزنی، خاکی و یا امثال آن مؤثر است اولاً جنس بستر و جنس سنگ در منطقه است که براین اساس مشاوران مطالعاتی تشخیص داده‌اند بهترین نوع سد در این منطقه سنگریزه‌ای از نوع هسته رسی باشد. همچنین به دلیل وجود گسل‌ها و دره B شکل باعث شده است جنس سد تعیین شود.

خوشنویسان گفت: سیمان مورد نیاز طرح از شرکت‌های سیمان لرستان، آبیک قزوین و شهرکرد تهیه می‌شود و هسته رسی از کوه‌های اطراف جمع‌آوری شده که هر 35 سانتی متر خاک با کوبیدن و متراکم شدن در حد 98 درصد به 30 سانتی متر کاهش پیدا می‌کند.

وی گفت:‌ در قسمت‌های پوسته سد ارتفاع لایه‌ها از 50 تا 80 سانتیمتر در نوسان است و در پوسته به یک متر هم می‌رسد.

خوشنویسان افزود:‌ سدهای خاکی با هسته رسی هرگز نباید سرریز شوند و طوری طراحی می‌شوند که همیشه ارتفاع آب 10 متر کمتر از تاج سد قرار گیرد وگرنه سد شسته می‌شود و در مورد سدهای بتنی آب تا 7 متر مانده به تاج نیز بالا می‌رود.

هنگام بازدید خبرنگاران از کارگاه سد ابتدا آژیر خطرناکی به گوش رسید و گفته شد که برای تهیه سنگ بخشی از کوه منفجر خواهد شد و چند دقیقه بعد از آن انفجاری در کوه برای تهیه سنگریزه‌های مورد نیاز سد ایجاد شد که آن سنگریزه‌ها بعد از دانه‌بندی در ساختمان سد به کار گرفته می‌شود.

خوشنویسان افزود: تاکنون 1.9 میلیون متر مکعب مصالح در ساختمان سد و نیروگاه به کار برده شده است و اولین کار این پروژه انحراف آب رودخانه به منظور خشک کردن بستر کارگاه سد بوده است و همچنین گالری در دو جناح سد احداث شده که برای آب‌بندی طبیعت به وسیله دوغاب سیمان انجام می‌شود تا از فرار آب از دیواره‌های کوه جلوگیری شود.

وی گفت: ارتفاع تونل 8.5 متر و طول آن هزار و 500 متر است که آب را به نیروگاه منتقل می‌کند و نزدیک بودن نیروگاه سد رودبار به شبکه انتقال فشار قوی برق یکی از مزیت‌های این طرح است که خطوط انتقال فشار قوی 400 کیلو ولتی از نیروگاه شهید عباس‌پور به انجیرک اراک منتقل می‌شود و از کنار سد و نیروگاه رودبار لرستان می‌گذرد.

به گزارش فارس، کوههای زاگرس در مسیر پر پیچ و خم از الیگودرز به کارگاه سد که راه دسترسی آسفالته آن به وسیله شرکت توسعه منابع آب و نیروی کشور ساخته شده است چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد که در طول مسیر چادرهای سیاه عشایری و حرکت گله‌های دام عشایر منظره را زیباتر می‌کند. همچنین سراسر کوههای زاگرس در آن منطقه از درختان زیبای بلوط پوشیده شده و هنوز در ارتفاعات بلندتر برف وجود دارد و در مسیر آبشار سفید‌آب وجود دارد.

همچنین مناطقی مانند امامزاده مومد حسن (محمد ابن حسن)‌ که گفته می‌شود زیارتگاه اهالی منطقه و عده‌ای از مردم استان اصفهان است و همچنین دره زیبای کیزاندره (دره دختران) در مسیر وجود دارد که بسیار چشم‌انداز زیبایی از نظر طبیعت ایجاد کرده است.

در مسیر رسیدن به سد برخی از عشایر کندوهای پرورش زنبور عسل قرار داده‌اند و در کنار دامداری به پرورش زنبور و تولید عسل مشغول هستند.

در بین راه سنگ‌های از کوه جدا شده و در مسیر جاده قرار می‌گیرد که اگر رانندگان ناآشنا به منطقه باشند هر لحظه امکان خطر و انحراف به دره‌های عمیق وجود دارد.

همچنین در مسیر جاد‌ه‌های پر پیچ و خم که برای مسافران تازه وارد باعث سرگیجه و حتی ایجاد حالت تهوع می‌شود در مسیر جاده تأسیسات جلوگیری از ریزش بهمن و سنگ و سایبان‌هایی بر جاده قرار داده شده است که گاهی حیوانات اهلی عشایر مانند الاغ در زیر سایه این تونل‌های آهنی به استراحت می‌پردازند که اگر رانندگان چراغ‌های خودرو را در زیر این تونل‌ها روشن نکنند، امکان برخورد با این حیوانات وجود دارد.

شرکت توسعه منابع آب و نیرو مهمانسرا و ساختمان اداری در نزدیکی سد احداث کرده که امکانات رفاهی مانند استخر، سونا و جکوزی، رستوران و خوابگاه برای مهمانان ایجاد کرده است اما وقتی از آنها سؤال شد آیا کارگرانی که مشغول ساخت ساختمان سد هستند می‌توانند از امکانات رفاهی مانند استخر استفاده کنند مسئولان گفتند فقط نیروهای شرکت توسعه منابع آب و نیرو، پیمانکاران و مهندسان مشاور از آن استفاده می‌کنند و کارگرانی که زیر نظر پیمانکاران کار می‌کنند نمی‌توانند از این امکانات استفاده کنند. در حالی که اگر کارگری که مستقیم در عملیات سد کار می‌کند بتوانند از امکانات ورزشی و رفاهی استفاده کنند، این کار باعث افزایش بهره‌وری و سرعت در پیشرفت پروژه خواهد بود.

در مسیر رسیدن به سد رودبار، کودکان عشایری و روستایی در رودخانه پرپیچ رودبار لرستان مشغول شنا و بازی بودند. همچنین در مسیر دو کارگاه پرورش ماهی سرد آبی قزل‌‌آلا وجود داشت که به تولید ماهی مبادرت می‌کردند و همچنین یک کارخانه نیز در حال احداث بود.

با توجه به کوهستانی بودن منطقه و نبود زمین کشاورزی امکان استفاده کشاورزی از سد رودبار لرستان کاهش پیدا می‌کند اما پرورش ماهی و جاذبه‌های گردشگری و تولید برق از مزایای این سد و نیروگاه به شمار می‌رود.

در مسیر الیگودرز به سد رودبار ابتدا برخی روستاهای پراکنده بودند که مردم آن علاوه بر دامداری به کشت گندم و جو و نخود مبادرت کرده و گندمها در فصل درو و برداشت و نخود در حد سبز و دانه دادن قرار دارد.

خانه های اکثر روستائیان با توجه به کوهستانی بودن منطقه از سنگ و اجر و کمتر از خشت خام درست شده‌اند.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها