امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20668
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۸
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه خبری-تحلیلی کانترپانچ در مطلبی با عنوان «اشتباهات خطرناک، رسانه‌ها و سوریه» به قلم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه خبری-تحلیلی کانترپانچ در مطلبی با عنوان «اشتباهات خطرناک، رسانه‌ها و سوریه» به قلم «پاتریک کاکبرن» می‌نویسد: هنگامی که به بررسی مسئله سوریه می‌پردازم از تفاوت فاحش میان وضعیت موجود در این کشور با آنچه که در جهان خارج به تصویر کشیده می‌شود، شگفت‌زده می‌شوم. رسانه‌های خارجی که درباره درگیری در سوریه مطلب می‌نویسند قطعا از دقت کافی برخوردار نبوده و بیش از هر زمان دیگری از دوران جنگ جهانی اول تاکنون ما را گمراه می‌کنند. من نتوانستم جنگ یا بحران دیگری را بیابم که پوشش اخبار آن تا این حد متاثر از تبلیغات، تعصبات و یا منابع دست دوم خبری باشد. نتیجه این تحریفات این است که سیاستمداران و بینندگان تلویزیون یا روزنامه‌ها هرگز دید روشنی از آنچه که در دو سال گذشته در سوریه رخ داده است، ندارند. بدتر از این مسئله اینکه طرح‌های درازمدت نیز بر اساس همین تصورات غلط برنامه‌ریزی می‌شوند. گزارشی که هفته گذشته توسط گروه بحران بین‌المللی بروکسل درباره سوریه منتشر شد، تاکید می‌کند که متحدان خارجی مخالفان در سوریه که زمانی به پیروزی سریع آنها اطمینان داشتند الگویی را برگزیده‌اند که به طرز خطرناکی با واقعیات منافات دارد.

عدم درک واقعیات سوریه حل بحران در این کشور را دشوار می‌کند

شعارها جایگزین سیاست‌ها می‌شوند: شورشیان به عنوان افرادی خوب و قهرمان و طرفداران دولت به عنوان افراد بد معرفی می‌شوند. این شعارها می‌گویند که مخالفان با توجه به در اختیار داشتن تسلیحات بیشتر به پیروزی سرنوشت‌ساز دست می‌یابند و بشار اسد، رئیس جمهور روسیه تحت فشار نظامی کافی با مذاکرات موافقت خواهد کرد. یکی از نقایص لفاظی‌های از این دست که از سوی سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا و ویلیام هیگ نیز مطرح می‌شود، این است که مذاکرات جدی و مصالحه با حکومتی که قدرت را در دمشق در دست دارد، رد می‌کند و از آنجائیکه اسد کنترل بیشتر مناطق سوریه را در دست دارد، رایس و هیگ نسخه‌ای را برای جنگی بی‌پایان طراحی کرده‌اند و وانمود می‌کنند که نگران تلفات انسانی در این کشور نیز هستند. دریافت حقیقت درباره کلی‌گویی‌ها در سوریه دشوار است اما تجربه من که ماه جاری به سوریه و شهرهای دمشق، حمص و ساحل مدیترانه سفر کرده‌ام امکان اثبات دور بودن گزارشات رسانه‌ای درباره وقایع در این کشور را می‌دهد. تنها با درک توازن واقعی قوا در صحنه می‌توان به سوی خاتمه خشونت‌ها حرکت کرد.

شبکه الجزیره از درگیری در شهری خبر می‌داد که سه روز در آرامش بود

من روز سه‌شنبه به تلکلخ، شهری با 55 هزار نفر جمعیت در شمال سوریه و در مرز با لبنان سفر کردم که روزی دژ مخالفان به شمار می‌رفت. سه روز پیش نیروهای دولتی کنترل کامل شهر را در دست گرفته و 39 فرمانده ارتش آزاد تسلیحاتشان را بر زمین گذاشته بودند. من با صحبت با فرماندهان ارتش سوریه، عضو جداشده ارتش آزاد و مردم محلی دریافتم که هیچ تغییر جدی از جنگ به سوی صلح ایجاد نشده و تنها مواردی از آتش‌بس رخ داده که سال گذشته توسط شهروندان ارشد تلکلخ هماهنگ شده است. اما درست زمانی که من در این شهر بودم، شبکه الجزیره از درگیری میان ارتش سوریه و مخالفان خبر و گزارش می‌داد در حالی که شورشیان از مواضع خود دفاع می‌کنند دود سنگینی از شهر تلکلخ برمی‌خیزد. خوشبختانه این تنها خیال‌پردازی بوده و در ساعاتی که من در این شهر حضور داشتم هیچ تیراندازی و هیچ نشانه‌ای از درگیری و دود مشاهده نشد.

البته همه طرفهای درگیر در جنگ وانمود می‌کنند که هیچ یک از مواضعشان بدون دفاعی قهرمانانه علیه تعداد زیادی از دشمنان از دست نرفته است اما ابهامات رسانه‌ای درباره آنچه که در تلکلخ رخ داد، نکته‌ای مهم است: طرفداران مخالفان در وفاداریشان استوار هستند. آمریکا، انگلیس و 11 کشوری که دوستان سوریه نامیده می‌شوند و هفته گذشته در دوحه دیدار کردند قرار است شورشیان بنیادگرای غیرمسلمان را تسلیح کنند اما هیچ تفاوت مهمی بین آنها و افرادی که با القاعده مرتبط نیستند، وجود ندارد. گزارش شده که یکی از جنگجویان جبهه النصره وابسته به القاعده به دلیل آنکه نتوانسته بود روزهایش را بدون کشیدن سیگار سپری کند به گروهی معتدل‌تر پیوسته است.  بنیادگرایان معمولا پول بیشتری می‌دهند و با توجه به فقر گسترده خانواده‌های سوری، شورشیان همیشه می‌توانند نیروهایشان را بسیج کنند. یکی از دیپلماتها در دمشق به من گفت: «پول بیشتر از ایدئولوژی کارساز است.»

فقدان نسخه دولتی از وقایع سوریه جای خالی را برای شورشیان باقی می‌گذارد

زمانی که من در حمص بودم به این مسئله فکر می‌کردم که چرا همیشه داستانی که از سوی شورشیان درباره وقایع تعریف می‌شود نسبت به بیانیه‌های دولت سوریه بیشتر مورد استقبال رسانه‌های خارجی قرار می‌گیرد. این رسانه‌ها احتمالا تعصبی را نسبت به شورشیان دارند و اغلب هیچ نسخه دولتی از حوادث وجود نداشته و جای خالی را برای شورشیان باقی می‌گذارد. به طور مثال من درخواستی برای بازدید از بیمارستان ارتش در منطقه الوار در حمص ارائه کردم که مورد موافقت قرار گرفت اما هنگامی که به آنجا رسیدم از ورودم جلوگیری شد. اکنون سربازانی که در مبارزه با شورشیان زخمی شده‌اند احتمالا می توانند به روشنی سخن گفته و حرف‌های قانع‌کننده‌ای در حمایت از دولت بزنند (من از بیمارستان نظامی دمشق دیدن کرده و با سربازان زخمی صحبت کردم). اما پنهانکاری وسواسی دولت سوریه بدان معناست که مخالفان همیشه در متقاعد کردن افکار عمومی دست بالا را دارند.
دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز دست به تحریف اخبار می‌ِزند

همچنین زمانی که در بخش مسیحی‌نشین شهر دمشق بودم انفجاری نزدیک هتل محل اقامتم رخ داد و هنگامی که به محل انفجار رفتم متوجه تخریب بخشی از سنگفرش خیابان شدم که نشان از حمله خمپاره‌ای بود اما دیده‌بان حقوق بشر سوریه که طرفدار مخالفان است و اخبار اغلب از سوی روزنامه‌نگاران خارجی به عنوان مرجع مورد استفاده قرار می‌گیرد اعلام کرد که تحقیقات مستقل این سازمان نشان می‌دهد که این انفجار ناشی از یک بمب رهاشده در خیابان بوده است. در واقع آنچه رخ داد پرتاب بی‌هدف خمپاره از سوی شورشیان در منطقه جُبَر در نزدیکی بخش مسیحی‌نشین دمشق بود. در بحبوحه جنگ داخلی وحشیانه این وظیفه روزنامه‌نگاران است که ساده‌لوحی را کنار گذاشته و به این مسئله فکر کنند که هر یک از طرفین یک درگیری ممکن است اخبار و یا حقایق را به نفع خود جعل کرده و یا وارونه جلوه دهد و این همان چیزی است که اکنون در سوریه شاهد آن هستیم.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها