امروز : جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 22
۰۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20688
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۸
تعداد بازدید: 159
سید جاسم ساعدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی تولید 12 ...

سید جاسم ساعدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی تولید 12 میلیون تن گندم کرده اما شرکت بازرگانی دولتی اعلام می‌کند گندمی برای خرید وجود ندارد، گفت: همه این مشکلات ناشی از قیمت‌گذاری نامناسب گندم است که سال گذشته و امسال اتفاق افتاده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزود: درحالیکه قیمت تمام شده برای کشاورزان بیش از 850 تومان است اما نرخ خرید تضمینی 720 تومان اعلام شده و این قیمت پایین انگیزه آنها را برای تحویل به مراکز دولتی کمتر کرده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی دوره هفتم مجلس ادامه داد: بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها که یارانه نان نیز حذف شد، آرد و نان بحث تعزیراتی خود را از دست داد و خرید و فروش آن آزاد شد بطوریکه در حال حاضر علاوه بر شرکت بازرگانی دولتی و سازمان مرکزی تعاون روستایی، بخش خصوصی و کارخانه‌ها نیز اقدام به خرید می‌کنند.

ساعدی درخصوص دلیل کم‌بودن میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری گفت: بخش خصوصی به قیمت بالاتری گندم کشاورزان را خریداری می‌کند و پرداخت آنها هم در زمان خرید و بدون افت و در سر زمین کشاورز است و حتی کشاورز کرایه حمل نیز پرداخت نمی‌کند بنابراین در مقایسه با پرداخت دولتی که پول معمولا بعد از سه روز پرداخت می‌شود و کرایه حمل را کشاورزی می‌پردازد، راحت تر است و به همین دلیل کشاورزان ترجیح می‌دهند گندم تولیدی را به بخش خصوصی بفروشند.

*شرکت بازرگانی دولتی گندم خارجی را کیلویی 1200 تومان می‌خرد

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی دردوره هشتم مجلس ادامه داد: از سوی دیگر، شرکت بازرگانی دولتی حاضر است قیمت گندمی را که در خارج از کشور 360 تا 370 دلار هر تن آن است خریداری کند که قیمت تمام شده آن برای کشور کیلویی 1100 تا 1200 تومان می‌شود اما گندم کشاورزان داخل را حداقل کیلویی 850 تومان هم خریداری نمی‌کند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: حتی در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد قیمت 850 تومان را داده است که هنوز قیمت فعلی با قیمت پیشنهادی بسیار فاصله دارد.

وی با بیان اینکه شرکت بازرگانی دولتی در کمیته نرخ‌گذاری نقش موثری در تعیین قیمت گندم دارد ،گفت: با این حال آنها تلاش و تمایل زیادی برای اینکه نرخ خرید تضمینی گندم بالاتر رود را ندارند.

ساعدی ادامه داد: در کمیته تعیین نرخ نظر شرکت بازرگانی دولتی برای تعیین قیمت گندم صائب‌تر است و آنها می‌توانستند این قیمت را بالاتر ببرند.

*شرکت بازرگانی دولتی ترجیح می‌دهد گندم وارد کند تا از کشاورز بخرد

وی در پاسخ به اینکه چرا شرکت بازرگانی دولتی تلاشی برای افزایش قیمت خرید گندم نداشته است، گفت: آنها ترجیح می‌دهند گندم را به جای خرید از کشاورزان داخل، وارد کنند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: از شرکت بازرگانی دولتی سئوال کنید که سال گذشته چه میزان گندم از سیلوهای کشور خارج شده است زیرا میزان گندم خارج شده تنها یک سوم ظرفیت سیلوها بوده است.

وی ادامه داد: این موضوع نشان می‌دهد که سال گذشته گندم به اندازه کافی در کشور بوده و اینطور نبوده است که مردم بدون نان و گندم بمانند و برغم وجود گندم کافی اقدام به واردات شده است.

*6 میلیون تن گندم کجا ذخیره می‌شود؟ 

ساعدی در پاسخ به اینکه طبق گفته وزارت جهاد، هشت میلیون تن مازاد نیاز برای خرید تضمینی وجود دارد اگر امسال دو میلیون تن خرید تضمینی شده آیا بخش خصوصی ظرفیت انبار شش میلیون تن گندم را دارد، گفت: اولاً خرید تضمینی هنوز پایان نپذیرفته و 10 استان کشور به زنجیره خرید تضمینی گندم وارد نشده است، از سوی دیگر بخشی در انبارهای بخش خصوصی و حتی در مرغداری‌ها ذخیره می‌شود.

از ساعدی سئوال شد اخیراً سازمان تعاون مرکزی روستایی اعلام کرده یک میلیون تن گندم خریداری کرده است، پول این میزان گندم که بیش از 720 میلیارد تومان می‌شود را چه کسی داده است، گفت: این سازمان مباشر خرید شرکت بازرگانی دولتی است و اعتبار این میزان خرید را نیز شرکت بازرگانی دولتی تامین می‌کند.

از مشاور وزیر جهاد کشاورزی سئوال شد که بانک سپه عاملیت پرداخت خرید تضمینی گندم را بر عهده دارد و آنها تنها به پرداخت 1.8 میلیون تن خرید اشاره کرده‌اند و به آمار پرداخت یک میلیون تن سازمان تعاون روستایی اشاره‌ای نکرده‌اند، گفت: البته همانطور که از مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستایی شنیده‌ا‌م آنها بخشی از گندم بذری، گندم دوروم و گندم کیفی را با قیمت بالاتر از کشاورزان خریداری می‌کنند.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها