امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۶:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20692
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۸
تعداد بازدید: 71
رضا مومنی در گفت‌وگو با فارس با اعلام این خبر اظهار داشت: یکی از اهداف مهم مطالعات استفاده از پساب تصفیه خانه های شهرها و روستاهای استان تهران، ...

رضا مومنی در گفت‌وگو با فارس با اعلام این خبر اظهار داشت: یکی از اهداف مهم مطالعات استفاده از پساب تصفیه خانه های شهرها و روستاهای استان تهران، برنامه ریزی برای استفاده پایدار از منابع آبی در این استان است.

وی ادامه داد: اغلب دشت ها و شهرهای استان تهران از نظر منابع آب به ویژه منابع آب های زیرزمینی، وضعیت چندان مطلوبی نداشته و در بیشتر موارد وضعیت بحرانی دارند و با این وجود متاسفانه در سطح استان تهران سالانه نزدیک به 300 میلیون مترمکعب اضافه برداشت از آبهای زیر زمینی صورت می‌گیرد.

مومنی تاکید کرد: به همین دلیل و با وجود اینکه پساب یک منبع جدید تامین آب است، اما الزاما و به خصوص در دشت های ممنوعه، منبع آب اضافه محسوب نمی شود و تخصیص پساب در اینگونه دشت ها باید با احتیاط ویژه و با رعایت پایداری منابع آب صورت گیرد.

مومنی افزود: استفاده از پساب در بخش هایی همچون آبیاری برخی از محصولات کشاورزی، آبیاری فضاهای سبز به ویژه در خت کاری ها، استفاده در برخی از صنایع، تغذیه مصنوعی دشت های استان، استفاده در برخی فعالیت های خدماتی و همچنین جایگزینی مناسب با آندسته از منابع آب که در حال حاضر جهت مصارف غیرشرب استفاده می شوند، کاربرد دارد.

مومنی با بیان اینکه در این طرح مطالعاتی، مصارف پساب 54 تصفیه خانه فاضلاب مطالعه شده است، گفت: این تصفیه خانه ها شامل تصفیه خانه های در دست بهره برداری، در دست اجرا و یا در دست مطالعه است و پساب آن ها به تدریج به چرخه منابع آب وارد شده و مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

وی اضافه کرد: البته در تهران تعدادی تصفیه خانه محلی قدیمی و نیز تصفیه خانه های برخی از شهرک ها وجود دارد که در آینده اکثر آنها در مجموعه تصفیه خانه های جدید ادغام می شوند و یا در صورت امکان از مدار بهره برداری خارج خواهند شد.

مجری طرح تامین و انتقال آب شرب تهران در بخش دیگری از سخنان خود، خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، ظرفیت تولید پساب از تصفیه خانه‌های شهری در افق طرح یعنی سال 1415 افزون بر 1300 میلیون مترمکعب است.

مومنی تصریح کرد: از این میزان، حدود 200 میلیون مترمکعب پساب از شهرهای‌شرقی استان تهران تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی شده است تا در شهر تهران بالغ بر 800میلیون مترمکعب پساب در افق طرح تولید شود، بیان کرد: مابقی پساب تولیدی از تصفیه خانه های شهرها و شهرک های جنوب، جنوب غربی و غرب تهران تامین می شود.

مومنی با بیان اینکه تصفیه خانه جنوب تهران از جمله تصفیه خانه های هفتگانه شهر تهران محسوب می شود که بخشی از آن اجراء شده و به بهره برداری رسیده است، اظهار کرد: در حال حاضر، در این تصفیه خانه افزون بر100 میلیون متر مکعب پساب در سال تولید می شود که به دشت ورامین جهت آبیاری کشاورزی منتقل می شود.

وی تصریح کرد: البته ظرفیت نهایی تولید پساب در این تصفیه خانه280 میلیون مترمکعب در سال است که در آینده نزدیک به بهره برداری رسیده وبه دشت های ورامین و شهر ری اختصاص خواهدیافت.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها