امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۰:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20705
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۸
تعداد بازدید: 128
مصطفی جمشیدی نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره تازه ترین تالیف خود اظهار داشت: دومین ...

مصطفی جمشیدی نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره تازه ترین تالیف خود اظهار داشت: دومین جلد سه‌گانه‌ام با عنوان «دشت یاغی‌ها»‌ مدتی است در اختیار حوزه هنری است تا بررسی‌ها جهت انتشار انجام شود.
وی گفت: این رمان در واقع دومین جلد سه‌گانه‌ای است که اولین جلد آن از سوی انتشارات عصر داستان با عنوان «وقایع‌نگاری یک زندیق» منتشر شده است.

جمشیدی تصریح کرد:‌ این اثر یک رمان خاص و  تاریخی است که شخصیت اصلی آن چهره اساطیری دارد و سیر و سلوک آن از زبان یک جوان افغانی که در مشهد ساکن است، روایت می‌شود..

به گفته این نویسنده، جوان افغانی در ادامه داستان به دلیل علاقه‌ای که ادبیات و نوشتن داشته است،‌ تصمیم می‌گیرد که زندگی یکی از روحانیان منطقه تایباد مشهد را بنویسد.
جمشیدی در ادامه این رمان را یک اثر معنوی دانست و تصریح کرد: تلاش کرده‌ام روابط میان یک استاد و شاگرد را در آن به تصویر بکشم. این داستان به مانند اثر قبلی من ترکیبی از رئالیسم محض است و در کنار این رئالیسم عناصر سورئال نیز حضور دارند.

این نویسنده در ادامه به جایزه قلم زرین و کم لطفی‌های داوران آن به کتاب «شب رنج موسی» اشاره و خاطر نشان کرد: این اثر درباره شخصیت امام موسی صدر بوده و کاندید دریافت جایزه قلم زرین بود، اما متاسفانه نسبت به آن جفایی صورت گرفت و از دید داوران این جایزه دور ماند.
وی با بیان اینکه قصدم از بیان این سخنان تضعیف انجمن قلم نیست، افزود: ما نمی‌توانیم همواره در مقابل کم لطفی داوران سکوت کنیم، احساس می‌کنم باید عنایت خاصی به اینگونه آثار که تم مذهبی دارند صورت گیرد.

«شب رنج موسی» به دلیل پرداختن به شخصیت امام موسی صدر و نیز به علت کیفیت داستانی متناسب با ویژگی های نوشتن از امام موسی صدر، رنگ و بوی دیگری دارد.

مصطفی جمشیدی از داستان نویسان معاصری است که پیش از این برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده است.
از وی تاکنون کتاب‌های «بوفاری چهار»، «سونات عدن»، «مارس آبی»، «یافته‌های شهر دلتنگ»، «شب رنج موسی» منتشر شده است.

« شب رنج موسی» در نگاه نخست، روایت تقطیعی حوادثی است که بخشی از آن در لیبی و بخشی در لبنان می گذرند؛ روایاتی که وجه کنار هم نشستن آنها، علاوه بر خط داستانی، شخصیت هایی است که هریک به نوعی با امام موسی صدر مرتبط هستند: از همسنگران امام در لبنان گرفته تا دشمنان او در لیبی و شخصیت بدل امام موسی صدر که نقش اصلی داستان را به عهده دارد.

چنان که ابتدای کتاب نیز یادآوری شده است، داستان، حاصل کوشش و تخیل نویسنده است؛ بنابراین تطبیق دنیای داستانی با عالم واقع، خلاف اصول داستان است. به این ترتیب، کتاب بیش از آن که رمانی تاریخی درباره امام موسی صدر باشد، داستانی دراماتیک است.

گفتنی است ، در بخش داستان پیش از این 14 اثر داستانی به عنوان آثار راه‌یافته به داوری مرحله پایانی جایزه قلم زرین معرفی شده‌ بود و هیئت داوران قصد داشت تا پس از بررسی آثار ارائه شده در نمایشگاه کتاب به معرفی نامزدها بپردازد.

در نهایت و بر اساس اعلام هیئت داوران دو رمان «جمجمه‌ات را قرض بده برادر» نوشته مرتضی کربلایی‌لو و «قیدار» نوشته رضا امیر‌خانی به عنوان نامزدهای دریافت جایزه قلم در بخش داستان معرفی شدند که انتخاب نهایی و اثر برگزیده در آیین اختتامیه جایزه قلم زرین معرفی خواهند شد.

یادآور می‌شود: رمان «جمجمه‌ات را قرض بده برادر» به گفته نویسنده این رمان جدی‌ترین اثری است که وی در کنار خلق سه داستان کوتاه درباره دفاع مقدس نوشته است و انتشارات عصر داستان در سال گذشته آن را منتشر کرده است.

رمان «قیدار» نیز آخرین اثر داستانی رضا امیرخانی است که با موضوع جوانمردی و در موقعیت سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نوشته شده است و افق ناشر آن به شمار می‌رود.

یازدهمین دوره جایزه قلم زرین، روز 15 تیرماه و همزمان با روز قلم در باغ زیبا برگزیدگان خود را معرفی خواهد کرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها