امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۰۷:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20708
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۸
تعداد بازدید: 96
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- آزاده لرستانی: با پشت سر گذاشتن هزار و صد و هفتاد و نهمین سالروز ولادت منجی عالم بشریت اباصالح ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- آزاده لرستانی: با پشت سر گذاشتن هزار و صد و هفتاد و نهمین سالروز ولادت منجی عالم بشریت اباصالح المهدی(عج) بر آن شدیم که به یکی از مهم‌ترین مرکز فرهنگی مهدوی کشور به نام بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) سری بزنیم و از نزدیک با فعالیت‌های این مرکز آشنا شویم و همچنین از افق‌های پیشرو ده‌ ساله آن با خبر شویم.

بنیاد  فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) کشور در مرکز شهر تهران واقع در خیابان انقلاب، خیابان قدس، نبش خیابان ایتالیا قرار دارد که یک ساختمان سه طبقه‌ای است که به پیشنهاد حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی و با همکاری برخی از شخصیت‌های علمی و فرهنگی و موافقت مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأسیس شد.

این بنیاد در سال 1380 با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه به ویژه نسل جوان و فرهیخته و تربیت مبلغ، پژوهشگر و مدرس مباحث مهدویت و به منظور پشتوانه علمی و فرهنگی با کسب مجوز از شورای عالی حوزه علمیه قم، مرکز تخصصی «امامت و مهدویت» را در قم راه‌اندازی کرد.

هم‌ اینک حجت‌الاسلام محمدصابر جعفری قائم ‌مقامی بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) را بر عهده دارد و حجج اسلام اسدالله آوایی، محمدرضا فؤادیان، حسین احمدی به ترتیب معاونت امور بین‌الملل، معاونت پژوهش و مدیر انتشارات بنیاد را عهده‌دار هستند و مسعود دریس معاون طرح و برنامه، حامد کبودوند در سمت مدیر دانشگاه و دانشگاهیان و داریوش نوروزی مدیر فرهنگیان و دانش‌آموزان به  ایفای وظایف خود می‌پردازند.

از آنجا که تقریباً حدود 12 سال از فعالیت‌های فرهنگی مهدوی این بنیاد می‌گذرد و در سایه این تلاش‌ها مربیان و اساتید بسیاری آموزش معارف مهدوی را گذرانده‌اند و وارد عرصه‌های فرهنگی کشور شده‌اند، با وجود بیداری اسلامی در منطقه حضور بیشتر این بنیاد در عرصه‌های بین‌الملل را می‌طلبد که برای بررسی بیشتر این موضوع میزگردی را تحت عنوان «چشم انداز آتی بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) در عرصه بین‌الملل» را در دفتر قائم‌ مقام بنیاد برگزار کردیم که مشروح آن در ادامه می‌آید:
  
موضوع مهدویت در اصل یک موضوع بین‌المللی است/امام زمان(عج) مختص به کل جهان است

*در این مدت 12 سال بنیاد در قالب آموزش‌های حضوری و مجازی مبادرت به تریبت مربی و اساتید مهدوی کرده است، به نظر شما با توجه به اینکه در عرصه جهانی شاهد بیداری اسلامی و جنبش وال استریت هستیم و از طرف دیگر علاقه‌مندی مردم به مباحث آخرالزمان لازم نیست که بنیاد به فعالیت‌های برون مرزی بپردازد و با نشر فرهنگ مهدوی از فضای موجود بهترین بهره‌برداری کند؟ 

-حجت‌الاسلام آوایی: در ابتدای عرایضم باید بگویم که امام زمان(عج) در ذیل روایتی می‌فرماید: « إِنِّی لَأَمَانٌ لِأَهْلِ الْأَرْضِ کَمَا أَنَّ النُّجُومَ أَمَانٌ لِأَهْلِ السَّمَاءِ»، در اینجا حضرت حجت(عج) بحث اهل زمین را مطرح کردند، نه اینکه إِنِّی لَأَمَانٌ لِأَهْلِ الْأَرْضِ الحجاز یا لِأَهْلِ الشیعة، بلکه فرمودند: وجود من برای اهل زمین موجب امان است.

در واقع حضرت صاحب(عج) می‌آید که «یملأ الارض قسطاً وعدلاً»، گرفتاری‌ها و نگرانی‌های مردم را از بین ببرند، منظور از مردم همه ملت‌ها و قومیت‌هاست، بنابراین چه بخواهیم و چه نخواهیم موضوع مهدویت فی ‌ذاته و فی‌ نفسه یک مسئله بین‌المللی است.

وقتی دقت می‌کنید و عملکرد نهادهای مهدوی را می‌بینید، متوجه می‌شوید که بیش از 4 هزار عنوان به زبان فارسی در عرصه مهدویت داریم، ولی حتی نتوانسته‌ایم یک صدم این کتاب‌ها را به زبان‌های دیگر ترجمه، منتشر و توزیع کنیم.

توجه به بعد بین‌المللی مهدویت از سبد فرهنگی کشور حذف شده است

کار بین‌الملل به خاطر زبان، سختی، کمبود اعتبارات و هزینه‌های سرسام آور آن کلاً از سبد فرهنگی مهدویت در نهادهای مهدی تقریباً حذف شده است، به هر حال واحد بین‌الملل در بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) یک واحد تازه تأسیس است که عمر آن هم به یک سال هم نمی‌رسد.

از لحظه ورودمان به بنیاد در این باره مطالعات و نظرسنجی کردیم که ببینیم در عرصه بین‌الملل در ارتباط با مهدویت چه موضوعاتی مطرح می‌شود که در همین اثنا متوجه شدیم که یک نابسامانی در این زمینه وجود دارد، چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی.
  
40 سایت مهدوی به زبان‌های مختلف فعالیت می‌کنند/عدم انسجام سایت‌های مهدوی زبان‌های خارجه

واقعیت این است که نهادها و سازمان‌های مهدوی کمتر وارد عرصه بین‌الملل شدند، اگر ورود هم پیدا کرده‌اند ناقص بوده است، با این وجود در فضای مجازی تقریباً چیزی حدود چهل سایت مهدوی به زبان فارسی وجود دارد که به زبان‌های دیگر کار می‌کنند، باز در این بررسی‌ها متوجه شدیم که این سایت‌ها از انسجام برخودار نیستند، یعنی در فضای مجازی حتی یک وب سایت مرجع مهدوی وجود ندارد.

از نکات جالب توجه این است که هنگامی به دایرة ‌المعارف‌های آنلاین مراجعه کردیم،‌ متوجه شدیم در ارتباط با مهدویت در این دائرة‌المعارف‌ها یک page یا صفحه وجود ندارد، بنابراین به این نتیجه رسیدیم که در این عرصه واقعاً میدان خالی است و ناهماهنگی و عدم انسجام وجود دارد.

از آنجایی که دیدیم وب سایت جامعی درباره مهدویت به زبان خارجی وجود ندارند، به این سمت رفتیم که وب سایتی را طراحی کنیم، البته در تلاش هستیم که یک مجله علمی با عنوان مهدویت طراحی کنیم، به همین منظور از کارشناسان داخلی و خارجی دعوت کردیم و چندین جلسه برگزاری کردیم تا مقدم‌ای برای تولید مجله «Promised Peace» شود که این مجله تحت نظر خانم دکتر جمشیدی ان و تیم ایشان است، که إن شاء الله به زودی منتشر می‌شود.

طراحی وب‌سایت مهدوی به زبان انگلیسی برای مخاطبان غیر مسلمان

در همین راستا به نگارش کتاب برای غیر مسلمانان روی آوردیم، به این معنی که کتاب‌هایی که برای شیعیان نوشته شده است را به زبان انگلیسی ترجمه نمی‌کنیم، بلکه کتابی را با رویکرد معرفی امام زمان(عج) برای غیرمسلمانان تدوین کرده و منتشر کرده‌ایم.

از آنجایی که در 60 کشور دنیا زبان انگلیسی زبان رسمی یا دومین زبان رایج آن کشور است، وب ‌سایتی را با موضوع مهدوی با نام «promisedmahdi.com» به صورت مولتی مدیا(چند رسانه‌ای) به زبان انگلیسی طراحی کردیم که برای همه قابل فهم باشد و هم مخاطب مسلمان را پوشش بدهد و هم مخاطب غیر مسلمان.

*حجت‌الاسلام آوایی با توجه به اینکه شما چندین سال در مرکز اسلامی انگلیسی فعالیت می‌کردید، می‌خواستم این سؤال را از شما بپرسم با توجه به فعالیت بسیار گسترده وهابی‌ها و سلفی‌ها در لندن، به نظر نمی‌رسد که باید معرفی بهتر مهدویت و مبارزه به تفکرات ضد شیعی مهدوی گام‌های سریع‌تری هم در فضای مجازی و هم در فضای حقیقی بردارید؟

حجت‌الاسلام آوایی: بنده 5 سال به عنوان مسئول مرکزی اسلامی نیوکاسل در شمال شهر انگلیس فعالیت داشتم و 6 سال مسئول بین‌الملل مؤسسه آینده روشن بودم که یکی از ثمرات این مؤسسه همایش بین‌المللی دکترین مهدویت است که این تجربه را داشتم که بیش از 600 دانشمند و محقق مسلمان و غیر مسلمان از پنج قاره دنیا را به ایران بیاورم و مباحث مهدویت را طرح کنیم.

مسئول ترویج معارف اهل بیتی در خارج از کشور بر عهده نهادهای دیگر است

لازم است که در ابتدا یک تصوری از نوع فعالیت در داخل ایران داشته باشید و آن اینکه اگر بخواهید فعالیت را در داخل کشور شکل دهید با مشکلات بسیار کمتری روبه‌رو هستید، ولی شما اگر بخواهید یک همایش یک نشست علمی را در خارج برگزار کنید، این مستلزم هزینه‌هایی است که گاهی به بیش از ده برابر هزینه‌‌های داخلی می‌رسد.

مسئله دیگر این است که باید توجه داشت با دیگر نهادهای داخلی کشور تداخل پیش نیاید، مثلاً اگر بخواهیم در لندن کاری را انجام دهیم، در آنجا مرکز اسلامی انگلیس که در واقع از طرف مقام معظم رهبری تأسیس شده است، مسئولیت فعالیت‌های منطقه انگلستان را بر عهده دارد.

بنابراین عقیده داریم در فضای مجازی و حقیقی در هر دو عرصه باید فعالیت کرد،  ببینید اینکه مسئولان ما در کشور مسائلی را در باب مهدویت مطرح می‌کنند، سریع حالت بین‌المللی می‌گیرد، به گونه‌ای خیلی از افراد در نقاط مختلف جهان تحقیق می‌کنند که آیا سخن جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مهدویت چیست؟ چه رویکردهایی مهدوی دارند و به چه سمتی می‌خواهند حرکت کنند.

به زودی 40 کتاب به زبان انگلیسی درباره مهدویت منتشر می‌شود

ولی وقتی در فضای مجازی وارد می‌شوند یا نمی‌توانند به زبان خودشان مطلب پیدا کنند و یا اگر مطالبی پیدا می‌کنند، آن چیزهایی نیست که از استحکام کافی برخوردار باشد، بنابراین ما این وظیفه را بر عهده گرفتیم که حداقل در فضای مجازی یک مرجعی برای مهدویت داشته باشیم تا پژوهشگرانی که در دانشگاه‌های مختلف سراسر دنیا می‌خواهند روی مسائل علوم اسلامی مخصوصاً و مهدویت کار کنند، جایی را پیدا کنند و بتوانند منابع مهدوی را پیدا کنند.

البته اگر امکانات به ما اجازه دهد می‌توانیم مبادرت به برگزاری نشست علمی یا کنفرانس بین‌المللی یا تأسیس شعب در خارج کشور کنیم که همه اینها بستگی به سیاست‌گذاری هیئت مدیره بنیاد فرهنیگ حضرت مهدی موعود(عج) دارد، با این وجود به میزانی که دست ما باز باشد، مسئله مهدویت در عرصه بین‌الملل را می‌شود فعال کرد.

در این راستا حدود 40 عنوان کتاب به زبان انگلیسی تهیه و آماده‌سازی کردیم که از جمله کارهایی است که در عرصه مهدویت انجام نگرفته است، همچنین همت ما این است که در بخش بین‌الملل در خصوص مباحث مهدویت خلاء‌های موجود را پر کنیم.
  
*حاج آقا فؤادیان با توجه به اینکه یکی از بال‌های معاونت بین‌الملل را معاونت پژوهش تشکیل می‌دهد، شما چه مقدار به تغدیه خوراک علمی طرح مباحث مهدویت در خارج از کشور اندیشیده‌اید؟

- حجت‌الاسلام فؤادیان: در دهه گذشته فعالیت بنیاد در قسمت معاونت پژوهش سعی شده است که با تولید محتوا و مطالب علمی به مسائل جدید با شیوه‌های نو و بدیع در عرصه مهدویت به خواسته علاقه‌مندان جواب داده شود.

نگاه ویژه خارج از کشور به طرح مباحث مهدوی از سوی مسئولان ایرانی

* آیا در معاونت پژوهش تحقیق کردید که در عرصه جهانی چه مطالبی از مهدویت مورد هجمه است، آیا از حالت تدافعی به سمت تهاجمی پیش رفته‌اید؟ البته با توجه به فعالیت زیاد سلفی‌ها و انکار ولادت امام زمان(عج)؟!

-حجت‌الاسلام آوایی: اجازه‌ است خاطره‌ای را نقل کنم، وقتی که آقای احمدی‌نژاد در سفرهای استانی به خراسان رفته بودند، در جمع مردم بیرجند به ایراد سخنرانی پرداختند که در آنجا یک اشاره‌ای به مسائل مهدویت داشتند، عصر آن روز یک آمریکایی با من تماس گرفت -کسی که قبلاً در همایش دکترین مهدویت حضور یافته بود- او به من گفت: آقای احمدی‌نژاد در بیرجند یک مطلب را در باب مهدویت گفتند، می‌خواستیم ببینیم شما به عنوان یک مرکز مهدوی آیا نظریه ایشان را تأیید می‌کنید یا خیر!

یعنی می‌خواهم عرض کنم در جایی که ممکن است که پیگیری نکنیم رئیس جمهور ما به کجا می‌رود، در آن طرف دنیا این سخنان را با دقت بررسی می‌کنند و گوش می‌دهند که در ارتباط با مهدویت ایشان چه چیزی گفته است و بعد می‌خواهند با یک مرکز مهدوی چک کنند که آیا این از نظر دینی صحیح است یا نه!

*روی سخنان بنده این است که اکنون با توجه به بیداری اسلامی می‌طلبد که بسیار فعالانه‌تر در عرصه خاورمیانه و جهانی حضور داشته باشید، به گونه‌ای که دیده می‌شود در قضیه کشور سوریه سلفی‌ها خیلی مانور می‌دهند، چه پشتوانه علمی معاونت پژوهش برای این عرصه تهیه کرده است؟ معاونت پژوهش نمی‌خواهد از عرصه داخلی به سمت عرصه خارجی روی آورد و در بعد وسیع‌تری حرکت کند؟

- حجت‌الاسلام فؤادیان: همه دوستانی که اینجا حضور دارند، همه یک ید واحد هستند و هر کس با تمام توانش در خدمت معاونت بین‌الملل است، لذا در معاونت پژوهش آنچه به ذهنمان می‌رسد به معاونت بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم و آن‌ها زحمت کار را می‌کشند.
  
*اینها درست است، اما وقتی معاون پژوهشی مطرح می‌شود منظور کارهای علمی و پژوهشی است که در راستای وظایف این معاونت است، مثلاً شما چند تا مقاله علمی به زبان انگلیسی ترجمه کردید و در فضای مجازی منتشر کردید؟

-حجت‌الاسلام فؤادیان: این همکاری با دیگر معاونت‌ها همیشه وجود دارد.

تفاوت رفتار غربی‌ها در مواجهه با دو موج اسلامی

*ببینید رویکرد 12 بنیاد تربیت مربی از میان طلاب، معلمان و دانشجویان بوده است، بنابراین این دسته از نیروهای متخصص در عرصه مهدویت تربیت شده‌اند، با توجه به اینکه اکثر مردم ایران شیعه هستند و با مفاهیم مهدوی ملموس هستند، پس به نظر نمی‌آید که در افق پیش‌رو بنیاد باید منطقه‌ای و در نهایت جهانی نگریست؟!

-حجت‌الاسلام آوایی: مسئله دیگر هزینه‌هایی که وهابیت در این راستا انجام می‌دهد، در واقع چندین برابر تمام هزینه‌هایی تبلیغی مراکز فرهنگی ایران است، به علاوه آنکه یقین داریم غرب و آن‌هایی که اسلام هراسی را ترویج می‌کنند، در این زمینه به وهابیت کمک می‌کنند، باید توجه داشت که در یک کشور غربی برای تأسیس یک مرکز شیعی چه مشکلاتی وجود دارد، ولی وهابیت و سلفی‌ها با آزادی کامل هر مقداری که بخواهند، زمان، امکانات و حمایت‌های مالی برای آن‌ها سرازیر می‌شود.
  
از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی در خارج از کشور بر عهده سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران است که در بیش از 70 کشور نمایندگی دارد، همچنین جامعة‌المصطفی(ص) در بیش از 120 کشور نمایندگی دارد، به اضافه سایر مراکز اسلامی وابسته به مراجع تقلید و دفاتر مقام معظم رهبری در خارج از کشور این‌ها این وظایف را بر عهده دارند.

لزوم استفاده کارآمد از مبلغان مهدوی آشنا به زبان خارجی

البته باید در نظر داشت که چون مهدویت ذاتاً بین‌المللی است، به هیچ وجه نباید تمرکز روی کارهای داخلی باشد، هر چند که در داخل از کشور در خصوص فعالیت مهدوی در خیلی بخش‌ها غنی هستیم، ولی حداقل رسالت ما این است که در این زمینه چه در فضای مجازی و چه در تبلیغات چهره به چهره و  اعزام مبلغ سعی می‌کنیم تا آن مقداری که امکانات و توان به ما اجازه می‌دهد این کار را انجام دهیم.

با این وجود ما گفتیم برای کسانی که برای تبلیغ اعزام می‌شوند بهتر است این افراد، متخصصان مهدوی باشند و بهتر است مسلط به زبان‌ خارجی باشند تا بتوانند به خوبی از عهده ترویج معارف مهدوی در خارج از کشور بر بیایند و تبلیغ کنند.
  
*آقای دکتر جعفری نظر شما درباره این موضوع چیست؟ آیا بهتر نیست که فعالیت‌های بنیاد را به سمت عرصه جهانی سوق دهیم؟

-حجت‌الاسلام جعفری: اینکه بایستی افرادی همانند طلاب، معلمان و دانشجویان باید  معارف مهدویت را بیاموزند و  در واقع قدرت تعامل، نوشتار و  گفتن آن‌ها را بالا رود تا بتوانند در نشر معارف مهدوی موفق عمل کنند، اینکه گفته شود دیگر نیازی به برگزاری چنین آموزش‌های در سطح کشور نیست،‌ درست نیست، بلکه باید چنین بسترهایی را فراهم شود، البته من فکر می‌کنم جمعی که اکنون هستیم و همچنین مدیران گذشته اتفاق نظر دارند که رویکرد ما باید به سمت بین‌المللی برود.

خلاءهای پژوهشی فعالیت مهدوی در عرصه بین‌الملل را با چالش روبرو می‌کند

اما ما هنوز خلاءهایی پژوهشی داریم که حاج آقا فؤادیان به آن‌ها در ادامه اشاره خواهند کرد، هر چند که کارهای فراوانی در این زمینه شده است، ولی در مجموع فکر می‌کنیم نسبت به معرفی یوسف حضرت زهرا(عج) هنوز تلاش‌های فراوانی باید صورت گیرد، پس باید در نظر داشت که حوزه بین‌المللی نیازمند پشتوانه قوی کار داخلی است که آن عقبه در حوزه تربیت مربی و اساتید خود را نشان می‌دهد.

*آقای دکتر هم اکنون که سطح آموزش مهدویت به سطح 4 حوزه رسیده است، آیا نشان نمی‌دهد که پشتوانه علمی حوزوی خوبی در این زمینه ایجاد شده است؟!

-حجت‌الاسلام جعفری: درست است که ما چیزی تحت عنوان سطح 3 و 4 حوزوی معادل کارشناسی ارشد و دکتری داریم، اما رویکرد بین‌الملل منسجم نبوده است، همان مسائلی که حاج ‌آقا آوایی گفتند، اما باید توجه داشت که حضور در منطقه برای تبیین اندیشه مهدوی پشتوانه قوی می‌خواهد، درباره برخی از علایم نمی‌شود محکم صحبت کرد، اما صحبت در این است که بحث حجیم مهدویت از انقلاب اسلامی ایران شروع شده است.

-حجت‌الاسلام آوایی: شکی در این نیست در این 30 سال گذشته بحث مهدویت تحت عنوان امام مهدی(عج) در دنیا منتشر شده است، یعنی اسم مهدی را خیلی از افراد در دنیا شنیدند، ولی نمی‌‌دانند چه ماهیتی دارد، بعضی  مهدی ما را به عنوان ضد مسیح معرفی می‌کنند.

البته بعد از بیداری اسلامی برخی توجه‌ها نسبت به شیعه ایجادشده است، در خاطرم هست که بلافاصله بعد از وقوع انقلاب اسلامی ایران صدها نفر دانشجوی جزائری به ایران آمدند و 300 سیصد نفر از آن‌ها شیعه برگشتند، بنابراین مهدویت، آموزه‌های مهم شیعه است، البته همت و تلاش ما این است امام مهدی(عج) را آن‌گونه که اسلام ناب معرفی کرده به جهانیان معرفی کنیم، برای همین می‌طلبد که در تمام فضاها فعال باشیم و نباید منتظر یک سازمان خاص، دولت و یا نهادهای دیگر باشیم، عرض بنده این است که در فضای مجازی، در فضای رسانه، تبلیغ چهره به چهره این وظیفه را به نحو احسن انجام دهیم.

همه ادیان به وجود منجی اعتقاد دارند/روش تخریبی غرب علیه اسلام و مهدویت منجر به گسترش بیشتر آن در جهان می‌شود

-حجت‌الاسلام فؤادیان: یکی از فعالیت‌های پژوهش این است که مباحث روزمره مهدوی را رصد ‌کند، بنابراین سعی می‌کند با روش‌های جدید به مخاطب و نسل امروزی این مفاهیم را انتقال دهد، در رابطه با عرصه‌ جهانی نیز از آنجایی که مهدویت برگرفته از فطرت انسان‌هاست، ما شاهد آن هستیم اعتقاد به موعود مخصوص تفکر شیعه نیست، اهل سنت هم می‌گویند: «من کذب بالمهدی فقد کفر» کسی که اعتقاد به مهدی(عج) ندارد، کافر هست.

حتی مسیحیان و شیطان‌پرستان هم اعتقاد به منجی دارند، پس فی‌ نفسه موضوع موعود و منجی جهانی است، پس اگر ما برای این قضیه هیچ کاری را انجام ندهیم، این قضیه خودش قابلیت این را دارد که مطرح شود.

البته اندیشه‌های مهدوی از دو جهت بر سایر مفاهیم موعودگرایی ارجحیت دارد، یکی اینکه آینده جهان را با طرح و برنامه ارائه می‌دهد، به طوری که قریب به 2 هزار روایت درباره حضرت مهدی(عج) وجود دارد که به جزئیات دقیق آن از جمله ولادت، دوران غیبت، دوران قبل از ظهور، دوران ظهور، علائم ظهور و ... پرداخته است، به گونه‌ای که می‌طلبد جمعی از اندیشمندان و فضلا به تبیین آن دوران مانند محیط زیست و خانواده دوران ظهور بپردازند.

دیگر آنکه آن‌ها می‌گویند موعودشان می‌آید، در حالی که ما می‌گوییم موعود و منجی ما هم اکنون هست،‌ البته باید در نظر داشت ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، این تفکر در ذات خودش جهانی است و خود به خود به آن سمت حرکت می‌کند، حتی کارهایی که آن‌ها به صورت منفی انجام می‌دهند، به نفع ماست، مثلاً فلان کشیش مسیحی قرآن را می‌سوزاند، منجر می‌شود که قرآن پرفروش‌ترین کتاب شود.

البته هر گاه سخنی را در باب مهدویت مطرح کنیم، دیده شده است که خود آن‌ها زحمت ترجمه را می‌کشند، به طور مثال می‌بینید که مثنوی به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.
 راه‌اندازی بزرگ‌ترین شبکه مجازی مهدویت همراه با سامانه پاسخگویی به سؤالات مهدوی

*آقای دریس یکی از فعالیت‌های بنیاد در عرصه مجازی، ایجاد پورتال جامع مهدویت است، این پورتال با چه هدفی راه‌اندازی شده است؟

-دریس: اولین سامانه پاسخگویی به سؤالات مهدوی در کشور در روز نیمه شعبان 1434 راه اندازی می شود، سامانه پاسخگویی که در قالب پورتال جامع مهدویت است با هدف پاسخگویی به پرسش‌ها و شبهات و سازماندهی محصولات برنامه‌ها و فعالان عرصه مهدویت ایجاد شده است.

پورتال جامع مهدویت پایگاهی است که از طریق آن مخاطبان و علاقه‌مندان موضوع مهدویت می‌تواند به انواع اطلاعات طبقه‌بندی شده درباره مهدویت موعود باوری و فرجام‌شناسی به زبان فارسی دسترسی یافته و در ضمن ارتباط با مجموعه‌های مرتبط در این حوزه از خدمات محصولات برنامه‌های آن استفاده کنند.

نسخه معرفی پورتال با رویکرد اطلاع‌رسانی هم زمان با نیمه شعبان سال گذشته 1433 راه‌اندازی شد و فعالیت در آن با دعوت از مخاطبان آغاز و با جذب ده هزار عضو در 15 شهریورماه 91 به کار خود پایان داد، در آن زمان در قسمت معرفی پورتال فقط یک صفحه داشتیم که عضوگیری در آن انجام می‌شد و توضیحاتی داده بود که پورتال چیست و چه کارهایی قرار است انجام دهد.

پس از آنکه ده هزار نفر در 15 شهریور 91 عضو شدند، ‌عملاً‌ نسخه معرفی به کار خود پایان داد، با این وجود نسخه آزمایشی پورتال با رویکرد اطلاع‌رسانی راه‌اندازی و اجرا شد، در این مرحله از سازه‌های اصلی «پیشخوان محصول» و «مخزن پرسش» رونمایی شد و محتوای بخش‌های گوناگون به همراه اطلاعات و مشخصات اعضا ویرایش و تکمیل شد.

همچنین مدیران و کارشناسان پورتال در مرکز مدیریت مستقر شدند و زمینه فعالیت رسمی را فراهم کردند، امروز که با شما صحبت می‌کنیم به لطف و توجه خاصه حضرت حجت هم زمان با نیمه شعبان یعنی روز دوشنبه سالروز ولادت خجسته حضرت ولی عصر(عج) و پس از تکمیل مخزن پرسش و اتاق پاسخگویی، فصل رونمایی از اولین سامانه پاسخگویی به سؤالات مهدوی در کشور انجام خواهد گرفت.

در این میان مخاطبان و اعضای پورتال به دو شکل می‌توانند سؤالات خود را مطرح کنند، اگر مخاطبان عضو پورتال باشند، می‌تواند از دو طریق سؤالات خود را مطرح کند، یکی آنکه از طریق پیامک 10000012 سؤال‌های خود را می‌فرستند و پاسخ از طریق پیامک داده می‌شود یا از طریق پروفایل و صفحه شخصی خودشان مبادرت به ثبت پرسش می‌کنند و علی‌القاعده پرسش جواب داده می‌دشود.

کسانی که عضو نیستند، باید حتماً ابتدا در پورتال عضو شوند و برای عضو شدن در پورتال از طریق دو شکل می‌توانند اقدام کنند، یک شکل آن این است که به پورتال مهدویت مراجعه کند، یعنی از طریق سایت مراجعه کنند و اطلاعات را تکمیل کنند یا اینکه «نام * نام خانوادگی» به 10000012 پیامک کنند و عملاً عضو پورتال ‌شوند، البته با توجه به حجم فراوان سؤالات مهدوی از سوی اعضا و مخاطبان، اولویت پاسخگویی به سؤالاتی است که در سایت ثبت شده باشد، یعنی کسانی که عضو شدندو صفحه شخصی خود را کامل کردند، می‌آیند پرسش‌های خود را ثبت می‌کنند، ما در آنجا می‌توانیم پاسخ‌های تکمیلی آن‌ها را بدهیم و به ایمیل و پست الکترونیک مخاطب جواب ارسال می‌شود، البته تنها به سؤالات پیامکی اعضایی پاسخ داده می‌شود که پروفایل خودشان را در پورتال تکمیل کرده باشد.

جهت اطلاع مخاطبان عرض می‌شود که بیش از هزار پرسش در 7 گروه علمی الان در مخزن پرسش پورتال بارگذاری شده است، تا کنون بدون اینکه اطلاع‌رسانی شود، به 400 سؤال مختلف مهدوی پاسخ داده شده است، البته گروه پاسخگویی ما متشکل از یک تیم 14 نفره از متخصصان در زمینه مهدویت هستند، یک گروه علمی متشکل از گروه فارغ التحصیلان مرکز تخصصی مهدویت داریم که این‌ها کار تهیه پاسخ‌های علمی و کارشناسی را بر عهده دارند و مابقی تیم پاسخگویی وظیفه پاسخ به سؤالات مخاطبان در سامانه را عهده‌دار هستند.

در پورتال جامع مهدویت پرسش‌های متنوعی می‌تواند درباره مسایل گوناگون مهدویت مطرح شود، ولی مهم این است که جایی برای پاسخگویی مطمئن و سریع وجود داشته باشد، علی‌القاعده امیدواریم که علاقه‌مندان به عضویت در پورتال علاوه بر دسترسی به مخزن پرسش‌های طبقه‌بندی شده، پاسخ‌های سؤالات خود را به صورت مستمر از طریق پیامک و ثبت پرسش آنلاین و در آینده نزدیک در گفت‌وگوی زنده با کارشناسان خبره دریافت کنند.
 طرح پایگاه‌های مهدوی در مدارس هم نام با امام زمان(عج) در سراسر کشور اجرا می‌شود

*حاج آقا احمدی رویکرد انتشارات بنیاد مهدی موعود در گسترش فرهنگ مهدویت در عرصه داخلی و خارجی چیست؟

-حجت‌الاسلام احمدی: در بخش انتشارات بنیاد حضرت مهدی موعود(عج) حدود یک سالی هست که این مسئولیت به بنده واگذار شده است، قبلاً آقایان زحمات زیادی کشیدند، ما هم ادامه دهنده همان افراد بودیم، کارهای جدیدتری انجام شده است و حدود 30 کتاب جدید در دست کار داریم، همچنین بنا داریم نمایشگاه‌های دانشجویی را به مناسبت نیمه شعبان در مراکز دانشگاهی فعال کنیم، با این وجود در کانون‌های مساجد تقاضاهایی برای برپایی نمایشگاه‌ها داده شده است که سعی داریم عرضه کتاب را با ارزان‌ترین قیمت و با قیمت تمام شده در برخی جاها عرضه کنیم.

البته در نظر داریم یک طرحی را برای سال آینده تحصیلی در سراسر کشور اجرا کنیم و آن اینکه مدارسی که مزین به نام حضرت مهدی(عج) و مادر گرامی‌شان حضرت نرجس(س) هستند، به عنوان پایگاه‌های تبلیغ محصولات مهدوی و کارهای فرهنگی مهدوی قرار دهیم.

آیت‌الله صافی گلپایگانی فعال‌ترین مرجع شیعی در تألیف کتاب مهدوی است

*آیا کتاب‌های مهدوی آیات عظام را منتشر کرده‌اید؟

-حجت‌الاسلام احمدی: از حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی کتاب‌هایی منتشر شده است،  در واقع در سال اخیر هیچ مرجعی را سراغ نداریم که به اندازه ایشان پیرامون حضرت حجت(عج) تألیفات داشته باشند، کتاب «منتخب‌الاثر» ایشان که در زمان آیت‌الله بروجردی و به دستور ایشان نوشته شده هنوز منحصر به فرد است.

آیت‌الله صافی لطف کردند و 14 عنوان از کتاب مهدوی خودشان را دادند و ما هم منتشر کردیم که کار گسترده و خوبی بوده است، البته بعضی از آقایان دیگر مانند آیت‌الله نجم‌الدین طبسی که از علما و فضلای حوزه و استاد خارج مهدویت هستند، از ایشان کتاب‌هایی چاپ شده است، همچنین کتاب مهدوی حجت‌الاسلام محسن قرائتی هم در دست چاپ است که به زودی منتشر می‌شود.

راه‌اندازی 120 کانون مهدویت در دانشگاه‌های کشور

*آقای کبودوند  با توجه به جو حاکم بر برخی از دانشگاه‌های کشور و ورود برخی از اندیشه‌های سکولار در میان اساتید و دانشجویان، به نظر می‌رسد که کانون‌های مهدویت دچار برخی مشکلات هستند، نظر شما چیست؟ 

- کبودوند:  ما برخلاف بیشتر گروه‌های دیگر در بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) مصرف‌کننده هستیم، یعنی سایر معاونت‌ها تولید محتوا دارند، ولی ما محتوا را در اختیار دوستان دانشگاهی قرار می‌دهیم، دوستان دانشگاهی ما سه قشر اساسی هستند، اساتید محترم، کارمندان عزیز و در نهایت دانشجویان.

در حوزه دانشجویان ما کانون‌های دانشجوی مهدویت را داریم که بین دو مجموعه در دانشگاه فال هستند، یکسری از آن‌ها زیر نظر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها و سری دیگر زیر نظر معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها هستند.

در اولین ورودی برای پوشش معارف مهدوی در دانشگاه‌ها، تفاهم‌نامه همکاری جامعی بین بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) و نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های سراسر کشور منعقد کردیم، خوشبختانه بعد از این تفاهم‌نامه یک پیگیری خوبی را دنبال کردیم که اکنون 10 کانون مهدوی در دانشگاه‌های سراسر کشور شناسایی شده که در شرف راه‌اندازی یا فعال‌سازی است و درصدد هستیم تا پایان سال تحصیلی جاری به 120 کانون مهدوی برسد.
    

استقبال بی‌نظیر دانشجویان از برگزاری نشست‌های مهدوی

* با توجه به مطالبات دانشجویان و شبهات فراوانی که برای یک جوان در عرصه مهدویت به وجود می‌آید و فعالیت اختاپوسی عرفان‌های کاذب در دانشگاه‌ها چه اقدام‌‌هایی را انجام داده‌اید؟

- کبودوند:  در حوزه دانشجویی به برگزاری دوره‌های آموزشی پرداخته‌ایم که دوره‌های آموزشی به صورت کوتاه مدت، تکمیلی و تربیت مربی ویژه دانشجویان انجام می‌شود که در بازده زمانی بین 4 تا 7 جلسه با 14 تا سرفصل مطرح می‌شود، همان طور که اشاره کردید با اینکه امکانات دانشگاه‌ها محدود است و  یا دوستان ما در کانون‌های مهدوی از امکانات و بودجه‌های کمی برخوردار هستند، در قالب آن تفاهم‌نامه‌ای که اشاره شد، دوستان کانون موظف هستند  برای ثبت‌نام دوره‌های آموزشی برنامه‌ریزی کنند و مجموعه بنیاد اساتید و مربی‌ها را تأمین می‌کند که قسمت سنگین بخش همین موضوع است و دانشگاه هم پشتیبانی لازم از جمله ایاب و ذهاب را تقبل می‌کند، بنابراین با یک مدل سه ضلعی ما دوره‌های آموزشی را در دانشگاه اجرا می‌کنیم.

خوشبختانه در ترم گذشته دانشگاه‌ها بیش از 17 دوره برگزار کردیم که در دانشگاه‌های مختلف تهران، یزد، کرمان، بوشهر، بندرعباس، زنجان، بجنورد و ... برگزار شد که واقعاً با استقبال خوبی مواجه شد، به گونه‌ای که در هفدهمین دوره «ره انتظار دوست» دوره آموزشی معارف کوتاه مدت مهدوی ویژه دانشجویان شهر تهران قریب به هزار نفر شرکت کردند.

* مهم‌ترین، مطلوب‌ترین، پرمخاطب‌ترین موضوع مهدویت در میان دانشجویان چیست؟

- کبودوند: سرفصل‌های آموزشی در حوزه‌های دانشگاهی براساس سه کلیت امام منتظر، من منتظر و جامعه منتظر طراحی شده است، یعنی در واقع بحث امام‌شناسی، خودشناسی و جامعه‌شناسی بحث مهدویت مورد بررسی قرار می‌گیرد، البته با توجه به هجمه سنگینی که در مباحث انحرافی و جریان‌های نوظهور اتفاق افتاده است دانشجویانی به این مباحث علاقه بیشتری دارند

* برای آموزش زبان انگلیسی به دانشجویان مهدوی به عنوان قشر فرهیخته جامعه چه اقدام‌هایی اندیشیده‌اید؟

- کبودوند: ما در حوزه تخصصی رشته‌های دانشگاهی فضا را منتقل کردیم به  حوزه‌ کاری دانشجویان، یعنی در دانشکده ادبیات برگزاری شب شعر مهدوی، برگزاری نمایشنامه‌های مهدوی، رمان با مباحث این چنینی را مد نظر قرار داده‌این، همچنین در خصوص شبیه‌ سازی وقتی با دانشجویان زبان‌های خارجه وارد دوره می‌شویم، برای توسعه منشورات مهدوی از احادیث به زبان‌های خاص و تولید محتوا در فضای مجازی از آن‌ها کمک می‌گیریم.

در کنار اینها تولید محصولات هنری مهدوی، قطعات خوشنویسی، گرافیک و موضوعات تجسمی که با موضوع مهدویت ارتباط پیدا می‌کند که از دیگر اقدام‌هایی است که واحد دانشگاهیان انجام می‌دهد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها