امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۵:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20724
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۸
تعداد بازدید: 80
مجتبی باستان مسئول بسیج دانشجویی استان تهران در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از جزئیات ...

مجتبی باستان مسئول بسیج دانشجویی استان تهران در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از جزئیات فعالیت دانشجویان جهادگر بسیجی در اردوهای تابستانی سال 92 گفت.

فارس:اردوهای جهادی و فعالیت‌های جهادی دانشجویان را چطور توصیف می‌کنید؟

باستان: اردوهای جهادی دانشجویی در واقع فصل تازه‌ای را در فعالیت‌های جنبشی و تشکلی در سطح دانشگاه‌ها ایجاد کرده است. به طوری که این اردوها در برنامه‌های تشکلی دانشگاهی مهم‌ترین حرکتی که است که می‌تواندجوابگوی نیازهای متعدد فکری، فرهنگی، تربیتی، ‌معرفتی و حتی بصیرتی دانشجویان باشد.

فارس: استقبال دانشجویان از این اردوها چگونه است؟

باستان: به لطف الهی چند سالی است که این فضا رقم می‌خورد و روز به روز استقبال دانشجویان از حضور در اردوهای جهادی بیشتر می‌شود و با این استقبال، تصور ما این است که میزان شناخت و آگاهی مردم از این اردوها و برنامه‌های جهادی بیشتر و بیشتر شود.

فارس: افتتاح اردوهای جهادی چه هدفی را دنبال می‌کند؟ 

باستان: در این مراسم انسجام تشکیلاتی بین گروه‌های تشکیلاتی و معرفی مناطق محروم جهادی به مسئولان گروه‌ها صورت می‌گیرد. از طرف دیگر راهبردها و رویکردهای حرکت‌های جهادی در سال جاری به گروه‌ها اطلاع داده می‌شود و همچنین از فعالیت‌های جهادی فعالان جهاد سازندگی در سال‌های گذشته تجلیل می‌شود.

برگزاری اردوها جهادی به خودی خود مباحث فرهنگی گسترده‌ای را در خود جای می‌دهد که تاثیرات فرهنگی ویژه‌ای بر جهادگران و حتی مردم عادی دارد. از سوی دیگر در عرصه فعالیت‌های جهادی ما 4 شهیدداشته‌ایم که اتفاقا شهادت همه آنها در سال‌های اخیر صورت گرفته است و الگو قرار گرفتن هدف این شهدا می‌تواند تاثیرات فرهنگی زیادی برای جهادگران ما داشته باشد. همچنین یکی از مهمترین اهداف ما در برگزاری مراسم افتتاحیه برگزاری آئین یادبود برای این عزیزان است و دانشجویان بسیجی با متوسل شدن به شهدا اردوهای جهادی خود را آغاز می‌کنند.

فارس: اردوهای جهادی امسال ویژگی و تفاوت عمده‌ای نسبت به سال‌های گذشته دارد؟

باستان: اردوهای جهادی امسال دو ویژگی عمده نسبت به سال‌های دیگر دارد. یکی تخصصی برخورد کردن در عرصه‌های مختلف جهادی و دیگری تبدیل خدمات صرف به خدمات مولد. این یعنی بازدهی بیشتر حرکت‌های جهادی و بازدهی بهتر راندمان‌های جهادی و فعالیت‌های سازندگی با حضور جهادیان. تا پیش از این خدمات صرف به صورتی بود که مسجد یا مدرسه‌ای ساخته می‌شد اما خدمات مولد برای ما اهمیت بیشتری دارد. ما امسال بحث جهاد اقتصادی را در دستور کار قرار خواهیم داد و با نگاه به جهاد اقتصادی به دنبال خدمات مولد خواهیم بود.

فارس: خدمات مولد در چه عرصه‌هایی خواهد بود؟

باستان: خدمات مولد در عرصه‌هایی مثل کمک به راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی و ایجاد فرصت فروش محصولات روستایی با کمک برگزاری بازارها و نمایشگاه‌های محلی در مناطق مختلف و حتی در دانشگاه‌ها با هدف فراهم کردن بازار کار بیشتر برای روستائیان خواهد بود. همچنین شناسایی استعدادهای درخشان در مقاطع مختلف از جمله دبستان، راهنمایی و حتی دبیرستان در برنامه کار اردوهای جهادی امسال است.

متاسفانه ما در شرایط مختلف شاهد هستیم که استعدادهای درخشان به دلیل کمبود امکانات، در روستاهای محروم ناشناخته می‌مانند و استعدادهای مفید آنها برای مملکت و منطقه خودشان ناکارآمد باقی می‌ماند، بنابراین به دنبال شناسایی این استعدادها در اردوهای جهادی هستیم.

کمک به راه‌اندازی تعاونی‌ها و تجمیع تولیدات محصولات روستایی و بحث ترویجی آموزش و ترویج در حوزه‌های مختلف از جمله برنامه‌های فعالیت‌های مولد اردوهای جهادی خواهد بود و به عقیده ما با این اهداف فعالیت‌های مولد اثرپذیری بیشتری خواهند داشت.

فارس: ثبت‌نام دانشگاه‌ها برای برگزاری اردوهای جهادی به چه صورتی است؟

باستان: اتفاقا این نکته بسیار مهمی است. ما در چند سال گذشته فضاهای جهادی و دانشگاهی را ایجاد کردیم و به گروه‌های جهادی گفتیم برنامه‌های جهادی به صورت هر 15 روز یکبار در یک منطقه نیست و دامنه زمانی فعالیت اردوها باید به صورت 4 ساله باشد. روی همین حساب مسئولیت شناسایی منطقه به مدت 4 سال به گروه‌های مختلف واگذار می‌شود. به این ترتیب گروه‌ها، معین هر منطقه می‌شوند و نیازها و اولویت‌های منطقه را شناسایی می‌کنند.

فارس: این نیازها در چه عرصه‌هایی خواهد بود؟

باستان: نیازها در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی، علمی،‌آموزشی وکشاورزی مشخص می‌شود و با توجه به همین نیازها خدمات ارائه می‌شوند. طبیعتا در یک بازده 3-4 ساله برنامه‌ها به صورت مشخص و از قبل تعیین شده انجام می‌شود. اما یک سری خدمات و برنامه‌ریزی‌های مقدماتی برای اعزام گرو‌‌ها وجود دارد که این مقدمات با مراجعه 3-4 ماه زودتر از اعزام توسط مسئولین اردوها انجام می‌‌شود.

فارس: هماهنگی دانشگاه‌ها برای اعزام تابستانی سال 92 از چه زمانی آغاز شد؟

باستان: برای اردوهای امسال مکاتبات از طرف دانشگاه‌ها از فروردین ماه آغاز شد و رایزنی‌های اجرایی صورت گرفت و گروه‌های جهادی از دوشنبه 10 تیر ماه اعزام خود به مناطق را آغاز کردند.

فارس: اعزام جهادگران در ماه مبارک رمضان، محدودیتی برای آنها ایجاد نمی‌کند؟

باستان: بخش عمده اردوها قبل از ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود که برای این گروه‌ها فرصت مشخصی نمی‌توان تعیین کرد. اما بخشی دیگر از اردوها به صورت بومی است و دانشگاه‌ها در نزدیکی مناطق وجود دارند و برای گروه‌های اعزامی بحث مسافت و مشکل‌دار شدن روزه مطرح نیست. بنابراین این اردوها در طول ماه مبارک رمضان هم جریان خواهد داشت اما عمده فعالیت‌های جهادی در بازه زمانی مرداد و شهریور ماه برگزار خواهد شد.

اولویت‌ها در بحث خدمات مولد با گروه‌های اعزامی بومی است، این گروه‌های جهادی بوم منطقه را بهتر می‌شناسند و شناسایی نیازهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منطقه برای آنها ساده‌تر است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها