امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20757
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۸
تعداد بازدید: 95
«عبد المنعم سعید»، اندیشمند سیاسی مصری و مدیر سابق مرکز تحقیقات سیاسی «الاهرام» مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

«عبد المنعم سعید»، اندیشمند سیاسی مصری و مدیر سابق مرکز تحقیقات سیاسی «الاهرام» مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره گفت: آنچه در عرصه سیاسی مصر هم اکنون شاهد آن هستیم، سرآغاز تغییر قدرت در این کشور است.

سعید در ادامه افزود: ادای سوگند رئیس جمهوری موقت مصر، اولین گام در راه پایه‌گذاری قدرت و حکومتی جدید در مصر است که متاسفانه در برخی مناطق با خشونت و درگیری‌ همراه بوده است.

مدیر سابق مرکز تحقیقات سیاسی «الاهرام» تاکید کرد که اغلب مردم مصر دیدگاه‌ها و نگرش‌های خود را در قبال دولت مدرن مدنی تغییر داده‌اند، در حالی‌که جماعت اخوان المسلمین تلاش می‌کند، با تحریک مردم مصر و برانگیختن آنها به هر نحو ممکن موجبات بازگشت اخوانی‌ها به قدرت را فراهم کند که طی یک سال گذشته تلاش بسیاری کردند تا آن را تا جای ممکن از دولت مدتی دور و به دولت تروریستی نزدیک کنند.

این اندیشمند سیاسی مصری در ادامه گفت‌وگوی خود با فارس گفت: دیگر جایی برای بازگشت به عقب وجود ندارد و مردمی که نظام را طرف 4 روز سرنگون کردند، در برابر تحریکات اخوانی‌ها تسلیم نخواهند شد و اراده و خواست مردم مصر هیچ‌گاه درهم شکسته نشده و نخواهد شد.

سعید درباره تدابیر فوق العاده‌ای که طی این روزها از سوی ارتش و نیروهای مسلح مصر اتخاذ شده و اتخاذ خواهد شد، گفت: ما در اولین ساعات و روزهای حاکمیت نظام جدید و مرحله انتقالی هستیم و در همین مدت کوتاه مشاهده کردیم که برخی با سلاح به خیابان‌ها ریخته و موجب بروز خشونت‌هایی شدند که باید با آنها مقابله می‌شد.

وی همچنین در ارتباط با شبکه‌های تلویزیونی که از سوی نیروهای امنیتی مصر از پخش برنامه منع شدند، گفت: این شبکه، مردم را به خشونت و فتنه انگیزی دعوت می‌کرد، به همین دلیل می‌بایست اقدامات موقتی برای توقف خشونت‌ها در اتخاذ می‌شد و تعطیلی این شبکه‌های تلویزیونی موقتی است و پس از بازگشت آرامش به کشور این شبکه‌ها خواهند توانست پس از تعهد به عمل به میثاق شرف رسانه‌ها که به زودی تدوین خواهد شد، به پخش برنامه‌های خود ادامه دهند.

در خصوص انتخاب نخست وزیر برای دولت آینده مصر و گزینه‌های احتمالی برای تصدی این منصب، گفت: اکثر شخصیت‌های حزبی مورد توافق جریان‌ها و گروه‌های سیاسی فعال در عرصه نیستند و به همین دلیل به نظر می‌رسد که بهتر است، نخست وزیر آینده مصر از میان شخصیت‌های غیر حزبی انتخاب شود که به نظر من فردی همچون «فاروق العقد»، مدیر سابق بانک مرکزى مصر به این جهت که آشنا به امور و مسائل اقتصادی است و از واقعیت‌ها و حقایق جاری در مصر مطلع است، می‌تواند گزینه مناسبی برای تصدی این منصب باشد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها