امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20788
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۰
تعداد بازدید: 190
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» بانک جهانی از جمله نهادهای بین المللی است که به تشویق کشورها پرداخته و راهکارهایی در راستای اصلاح ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» بانک جهانی از جمله نهادهای بین المللی است که به تشویق کشورها پرداخته و راهکارهایی در راستای اصلاح نظام ثبت املاک و اراضی ارائه داده که هدف آنها کارآمد ساختن نظام ثبت مالکیت از طریق کاهش مراحل، کوتاه کردن زمان و پایین آوردن هزینه های مربوط به ثبت است.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به تجربه 5 کشور حائز رتبه برتر در ثبت مالکیت پرداخته و عنوان می‌کند: مهمترین نتیجه بررسی های صورت گرفته آن است که این کشورها با ایجاد تحولاتی همچون الکترونیکی کردن ادارات ثبت، ایجاد سوابق دیجیتالی برای املاک، ادغام ادارات ثبت، تسریع مراحل، در نظر گرفتن محدودیت‌های زمانی برای ثبت، ساده سازی مالیات‌ها و دستمزدها، موفق به کاهش مراحل، زمان و هزینه ثبت شده اند.

این راهکارها به مرور زمان با ایجاد زیرساخت های لازم در قوانین و مراجع ثبتی این کشورها اعمال شده اند.

الگوبرداری از تجربه کشورهای پیشتاز در خصوص ارتقای رتبه خود در نماگر ثبت مالکیت و طبعا بهبود رتبه در گزارش «انجام کسب و کار» بانک جهانی و گام هایی که در جهت اهداف مذکور برداشته اند و توجه به تصویب، اصلاح و لغو قوانین در این زمینه ، می تواند برای ارتقای نظام مالکیت سایر کشورها مفید و راهگشا باشد.

در ادامه این گزارش آمده است: کارآمدی قوانین مالکیت نشان دهنده احترام دولت ها به حقوق مالکیت است.

سهولت ثبت مالکیت و اموال، مراحل اداری، تشریفات قانونی کم و صرف زمان کوتاه و هزینه های پایین ثبت، از مولفه های لازم در یک قانون کارآمد است که در سهولت ورود و فعالیت در محیط کسب و کار نقش بسزایی دارد.

آن چه در ثبت اموال مورد توجه گزارش های بانک جهانی قرار دارد، ثبت و انتقال اموال غیرمنقول شامل اراضی و املاک است.

در اکثر کشورها اراضی و املاک بیش از نصف یا سه چهارم ثروت کشور را در بر می‌گیرند.

از این جهت ارتقای نظام ثبت مالکیت سبب گسترش دامنه اموال ثبت شده بوده و نقش مهمی در رشد اقتصادی کشورها دارد.

مالکین اموال ثبت شده از حقوق قانونی خود مربوط به ملک استفاده کرده و طبق نظر «هرناندو دسوتو» اقتصاددان نهادگرا ، هزینه های ناشی از عدم ثبت ملک را متحمل نمی شوند.

بانک جهانی با ارائه راهکارهایی برای کاهش مراحل ، زمان و هزینه‌ها کشورها را در تصویب، اصلاح و لغو قوانین ثبت مالکیت یاری داده است.

در این گزارش ، اقدامات پنج کشور حائز رتبه برتر در ثبت مالکیت مورد بررسی قرار گرفت.

در بررسی صورت گرفته کاملا آشکار شد که کشورهای مورد بررسی، راهکارهایی را به مرور زمان و با ایجاد زیرساخت های لازم در قوانین و مراجع ثبتی خود اعمال کردند و موفق به بهبود مولفه های این نماگر شدند.

در برخی کشورها، مانند نیوزلند، قوانین با توجه به مقتضیات زمان به نحو مکرر، اصلاح و گاه لغو شده اند که نمونه بارز آن، قانون انتقال زمین در سال 1952 است.

البته لازم به ذکر است که بسیاری از اصلاحات نیز در دیگر مقررات (به ویژه آیین نامه ها) صورت گرفته اند.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها