امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20796
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۰
تعداد بازدید: 140
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، آیین گشایش نمایشگاهی مشترک از آثار هنرمندان سفالگر ایرانی در کنار آثار دو هنرمند سفالگر ژاپنی با تکنیک سفال زرین ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، آیین گشایش نمایشگاهی مشترک از آثار هنرمندان سفالگر ایرانی در کنار آثار دو هنرمند سفالگر ژاپنی با تکنیک سفال زرین فام ایرانی در موزه ملی ایران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از هنرمندان سفالگر ایرانی و هیئتی 30 نفره از هنرمندان سفالگر ژاپن برگزار شد، مسئولان سازمان میراث فرهنگی ایران و موزه ملی ایران نیز حضور داشتند.

«کوبه ی کاتو» سهم ویژه ای در معرفی سفال زرین فام ایرانی داشته است

اسدالله محمدپور رئیس موزه ملی ایران در این مراسم ضمن خیرمقدم به میهمانان ایرانی و ژاپنی درباره سفال زرین فام ایرانی گفت: امروز تلالو لعاب کاشی ها و ظروف زرین فام ایرانی که فردوسی بزرگ شاعر ایرانی آن را دو آتشه خوانده است، بهانه ای شده برای گردهمایی هنرمندان و مقامات فرهنگی دو کشور ایران و ژاپن و ما امروز این جا جمع شده ایم تا سپاسگزار دستان هنرمندانی باشیم که طی قرون متمادی این هنر را حفظ و حراست کرده اند.

او با بیان این که هنر نزد ایرانیان است وبس ادامه داد: اما هنرمندی غیر ایرانی بهانه این نمایشگاه است که هنر ایران را برگزیده و با اندیشه و ذوق خود درآمیخته است. «تاکو کاتو» روزگاری تصمیم به آموختن سفال پارسی گرفت و حالا تکنیک او را در ساخت سفال زرین فام ایرانی در موزه ملی ایران پذیرا هستیم، هنرمندی که اگر چه  امروز در میان ما نیست اما هنرش او را نزد همه جهانیان زنده نگه می دارد.

رئیس موزه ملی ایران به حضور «کوبه ی تاکو» فرزند تاکو کاتو در این مراسم نیز اشاره داشت و افزود: زیبایی در هنر سفال ایران کوبه ی تاکو پسر این هنرمند ژاپنی را بر آن داشت تا میراث پدر را دنبال کند و امروز مجال یافته ایم که سیر تحول سفال زرین فام ایرانی را در نمایشگاهی که پیش روی ماست نظاره گر باشیم.

او در سخنانش به تکنیک سفال زرین فام ایرانی هم اشاره ای کرد و گفت: سفال زرین فام ایرانی هنری است که با ترکیب مس و نقره و سایر فلزات لایه ای شگفت انگیز بر سفال آفریده می شود و شگفتی هر بیننده ای را بر می انگیزد.

او در خاتمه هم گفت: تاکو کاتو هنرمند ژاپنی با آموختن تکنیک سفال زرین فام ایرانی سهم ویژه ای در معرفی و پژوهش و بررسی این تکنیک ایرانی داشته است و همچنین دیگر هنرمندان ایرانی نیز در طول تاریخ اجازه نداده اند که شمع سفال زرین فام ایرانی خاموش شود و آن را تلاش کردند که روشن نگه  دارند.
 
سفیر ژاپن و ابراز امیدواری برای ارتباط بیشتر میان دو کشور در مسیر جاده ابریشم

ادامه این مراسم به سخنان «کوجی هانه دا» سفیر ژاپن در ایران اختصاص یافت که در سخنانی از همه همراهان در برگزاری این نمایشگاه مشترک تقدیر کرد و گفت: در قرن 12 و 13 هنر سفال در ایران به اوج خود رسید اما رفته رفته کم رنگ شد و کاتو هنرمند ژاپنی بنیان گذار هنر سفال در ژاپن با تحقیق و مطالعه درباره سفال ایران باعث احیای دوباره این هنر شد.

وی با بیان این که نتایج تحقیقات و مطالعات این پدر و پسر هنرمند بیان گر ارتباط دو کشور ایران و ژاپن است ادامه داد: در این نمایشگاه آثار هنرمندان سفالگر ایرانی و ژاپنی در کنار هم دیده می شود و من خوشحالم که از این آثار بازدید می کنم و امیدوارم که این نمایشگاه راهی برای برقراری ارتباط بیشتر میان دو کشور ایران و ژاپن باشد.
 
کوبه ی کاتو: سهیم بودن در پیشبرد هنر ایران باعث افتخار من و پدرم است
 
در ادامه این مراسم «کوبه ی کاتو» هنرمند سفالگر ژاپنی پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی گفت: کشور ایران هزاران سال پیشقدم در تاریخ، فرهنگ و هنر است و امروز میزبان نمایشگاه سفالینه های زرین فام از دیروز تا امروز شده است که من از همه کسانی که در برپایی این نمایشگاه همراهی کردند تقدیر و تشکر می کنم.

کوبه ی کاتو همچنین برپایی این نمایشگاه و حضورش را در ایران بهترین اتفاق زندگی خود عنوان کرد و گفت: خوشحالم که به من برای برپایی نمایشگاه در کشوری که هزاران کیلومتر با آن فاصله دارم اجازه داده شده است.

او در ادامه اشاره  ای داشت به فعالیت های هنری پدرش در زمینه سفال زرین فام ایرانی و گفت: پدر من از سال 1960 مطالعه خود را در زمینه سفال زرین فام ایرانی شروع کرد و من هم بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه به پدرم ملحق شدم.

وی افزود: سفال زرین فام ایرانی شاهکار هنری زیبایی است که از دید من و پدرم نه تنها از نظر طراحی و درخشش در سطح بالایی قرار دارد بلکه در تاریخ هنر سفالگری نیز از مقام والایی برخوردار است و بوی خاص هنر سفال گری از آن نشأت می گیرد.

این هنرمند سفالگر ژاپنی درادامه گفت: انگیزه نهفته در هنر سنتی ایران و تحقیق و مطالعه پدرم سبب شد که هنر زرین فام ایرانی که روند آرامی را طی کرده بود، رونق دوباره یابد. طرح های هنری رایج در آسیای غربی تنوع و دنیای بسیار عظیمی دارد و در طرح های هنری آسیایی شرقی که ژاپن از آن جمله است برخلاف آسیای غربی تقارن و معادلات ریاضی دیده نمی شود و پدر من به دنبال این سبک بوده است که این طرح ها را در این نمایشگاه می توانید از نزدیک شاهد باشید.

او در ادامه گفت: این نمایشگاه باعث شد که من هم بتوانم هنرمندان سفالگر ایرانی را بشناسم و به تبادل اطلاعات هنری بپردازم.

کوبه ی کاتو در خاتمه تصریح کرد: آن چه موجب خوشحالی من و پدرم است، سهیم بودن در پیشبرد هنر ایران است و امیدوارم که ایران با قدمت طولانی در تاریخ، فرهنگ و هنر بتواند همچون همیشه سربلند و سرافراز باشد.
 
درخواست هنرمندان ایرانی برای راه اندازی سالانه بین المللی سفال زرین فام ایرانی
 
بهزاد اژدری رئیس انجمن هنرمندان سفالگر ایران سخنران بعدی این مراسم بود که پشت تریبون قرار گرفت و گفت: هزاران سال است که این سافته رمزآلود و سحرگون دست به دست و سینه به سینه راه پیموده تا به ما رسیده است. اکنون در قرن 21 زندگی می کنیم و آیا اعجازی گیراتر از سحر سفال زرین فام ا یرانی در میان تکنیک های سفال می شناسید.

او به گفته  ای از مهدی انوشفر پیشکسوت هنر سفال گری ایران هم اشاره کرد و گفت: زرین فام زیباترین شعر یک سفالگر است و هنوز هم این تکنیک جادو می کند و سحرکننده است.

اژدری با بیان این که بسیاری از شما سالها از چگونگی استحصال سفال زرین فام ایرانی محروم بوده اید و میراثی 800 ساله هنرمندان سفالگر ایرانی به ما سپرده شده است که امروز پس از وقفه ای طولانی بار دیگر این لحظه در تاریخ، فرهنگ و هنر این کشور ثبت خواهد شد.

او در ادامه به هنرمندانی که در ثبت و پاسداری از هنر سفال ایرانی تلاش کردند اشاره کرد و از هنرمندانی چون کاگر اسمیت (انگلیس)، گرگ دالی (استرالیا)، تاکو کاتو، کوبه ی کاتو(ژاپن)، محمد مهدی انوشفر (ایران) و ...یاد کرد که با ارائه مقالات و کتابهای بسیار درباره سفال زرین فام ایرانی در ثبت و پاسداری از این هنر تلاش کردند.

این هنرمند سفالگر در ادامه گفت: امروز روز دیگری هم هست و حضور مغتنم کوبه ی کاتو یادگار استاد ارجمند تاکو کاتو و آثار ایشان در خانه سفال زرین فام یعنی ایران به همراه آثاری از هنرمندان سفالگر معاصر ایران فرصتی به غایت تاریخی است.

بهزاد اژدری رئیس انجمن هنرمندان سفالگر ایران در ادامه به نمایندگی از جامعه هنرمندان سفالگر ایران از مسئولان میراث فرهنگی کشور خواست تا 13 تیرماه را آغاز تشکیل سالانه سرامیک و سالانه بین المللی سفال زرین فام ایرانی نام نهند تا بتوانیم با تمرکز بر قوای هنرمندان جوان و با حضور هنرمندان پیشکسوت و فرهیخته سفال ، به حفظ و پویایی میراث تاریخی گرانقدر ایران که بیش از 8 هزار سال قدمت دارد و مادر هنرهای تجسمی ایران به شمار می آید بپردازیم و با ایجاد شور و نشاط در این هنر صفحه زرین دیگری را بر صفحات تاریخ پرافتخار کشورمان بیافزاییم و بار دیگر به تاریخ شکوهمند هنر سفال گری ایران بازگردیم و آن را از جهانیان بستانیم.

در ادامه این مراسم نیز از کوبه ی کاتو هنرمند سرامیست ژاپنی با حضور مقامات فرهنگی ایران و ژاپن تقدیر شد و کوبه ی کاتو نیز یکی از آثارش را به موزه ملی ایران اهدا کرد.

همچنین با حضور سفیر ژاپن در ایران، اسدلله محمدپور رئیس موزه ملی ایران، ملک زاده رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین آیدین آغداشلو هنرمند نقاش از جمعی هنرمندان سفالگر ایرانی شامل محمدمهدی انوشفر، روزبه نمازی، زهره روح فر، بهزاد اژدری، عباس اکبری، پروین حیدری نسب، محمد اعلایی، آزاده شولی و حسین صداقت تقدیر شد.

در انتهای این مراسم نیز نمایشگاهی مشترک از آثار سفال زرین فام ایرانی متعلق به گنجینه موزه ملی ایران به همراه آثاری از هنرمندان معاصر سفال ایران و همچنین آثاری از تاکو کاتو و کوبه ی کاتو دو هنرمند ژاپنی گشایش یافت که همه این آثار با تکنیک سفال زرین فام ایرانی ساخته شده اند.

این نمایشگاه با عنوان «سفالینه های زرین فام ایرانی از دیروز تا امروز» از 13 تیرماه در گالری موزه ملی ایران گشایش یافته و تا 2 مردادماه جاری برپاست.
در حاشیه

اجرای موسیقی سنتی ایران با حضور دو هنرمند ژاپنی که به دونوازی تار و سنتور پرداختند و با لهجه ژاپنی، شعری از مولانا را برای حاضران خواندند، با استقبال بسیار زیادی از سوی حاضران در سالن رو به رو شد.

این مراسم با حضور گسترده هنرمندان ایرانی وژاپنی همراه بود به طوری که نیمی از صندلی های سالن همایش موزه ملی ایران به ژاپنی ها اختصاص داشت. کوبه ی کاتو هنرمند سرامیست ژاپنی را در ایران، هیئتی 30 نفره از ژاپن همراهی می کرد.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها