امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۵:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20825
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۰
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق ‏آباد، «شی جین پینگ»  رئیس جمهور جدید چین در پیامی به همتای ترکمنی خود که به ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق ‏آباد، «شی جین پینگ»  رئیس جمهور جدید چین در پیامی به همتای ترکمنی خود که به مناسبت سالروز تولد «بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان ارسال کرده ‏است، ضمن اعلام مطلب فوق تصریح کرد که پکن به توسعه و گسترش روابط با عشق‏ آباد اهمیت زیادی قائل است و بیصرانه منتظر ملاقات با شما هستیم.

وی تاکید کرده است که در ملاقاتی که در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت، فرصت مناسبت برای بررسی و برنامه‏ ریزی تعاملات همه جانبه بین کشور دوست چین و ترکمنستان و نیز امکان بررسی دورنمای مناسبات بین دو کشور  ایجاد خواهد شد.

وی اظهار اطمینان کرد که سفر آتی به ترکمنستان افق و دورنمای جدید در مناسبات رو به پیشرفت بین دو کشور دوست چین و ترکمنستان ترسیم خواهد شد.

سفر رئیس جمهور چین به ترکمنستان در حالی است که سفیر جمهوری خلق چین در عشق‏ آباد چندی پیش اعلام کرد که چین از سال  2011 میلادی به اولین شریک بزرگ تجاری و اقتصادی ترکمنستان تبدیل شد و فاز جدید تعاملات اقتصادی و تجاری بین پکن و عشق‏ آباد آغاز شده‏ است.

«سیااو زینهوا» سفیر چین در عشق‏آباد در مصاحبه اختصاص با پایگاه اینترنتی چینی www.russian.china.org.cn  ضمن اعلام این خبر تصریح کرد که پکن و عشق‏ آباد در حال توسعه و گسترش مناسبات دوجانبه در عرصه‏ های مختلف به ویژه در زمینه تجاری، اقتصادی و انرژی هستند و به این منظور تنها در سال 2011 میلادی 18 سند دوجانبه توسط مقامات عالی رتبه دو کشور امضا شده‏است.

سفیر چین در عشق‏ آباد با اشاره به اینکه ترکمنستان هم‏اکنون گاز خود را به چین صادر می‏کند افزود: از سال 2009 میلادی (راه اندازی خط لوله گاز ترکمنستان – چین) ترکمنستان بیش از 20 میلیارد متر مکعب گاز را به چین عرضه کرده‏است و قرار است در سال 2012 میلادی میزان صادرات گاز ترکمنستان به چین به صورت چشمگیر افزایش یابد.

وی با اشاره به حضور موفقیت‏ آمیز شرکت های فنی و مهندسی چین در ترکمنستان تصریح کرد: 37 شرکت بزرگ چینی در خاک ترکمنستان رسما فعالیت می‏کنند و 66 طرح را در عرصه‏ های مختلف در خاک این کشور در دست اجرا دارند.

لازم به ذکر است که پیشتر جمهوری اسلامی ایران شریک اول تجاری ترکمنستان بود و بنا به گفته مقامات دولت ترکمنستان، حجم مبادلات بازرگانی بین تهران و عشق‏آباد در سال 2011 بالغ بر 7/4 میلیارد دلار برآورد شده‏ است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار