امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۶:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20840
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۰
تعداد بازدید: 229
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمود بریمانی» سفیر ایران در بلژیک می‌گوید اتحادیه اروپا باید برای به وجود آوردن «فرصتی» جهت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمود بریمانی» سفیر ایران در بلژیک می‌گوید اتحادیه اروپا باید برای به وجود آوردن «فرصتی» جهت بهبود روابط با تهران، تحریم‌ها علیه ایران را کاهش دهد.

این دیپلمات ایرانی که با پایگاه «ای‌یو آبزرور» مصاحبه می‌کرد، گفت: این انتخابت فرصتی از جانب ما فراهم کرد و حالا این اتحادیه اروپا است که باید از این فرصت استفاده کند.

وی افزود: ما چند دهه و شاید چند قرن روابط خوبی با هم داشتیم، و حالا می‌خواهیم که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن... مرحله‌ای را که ما به آن «دوره گذار» می‌گوئیم پایان دهند و همکاری‌ها را سر بگیرند.

بریمانی در پاسخ به این سوال که آیا ایران حاضر است غنی‌سازی اورانیوم را تعلیق کند، گفت تهران با امضای پیمان منع گسترش در سال 1970، این حق را پیدا کرده که به تولید انرژی هسته‌ای بپردازد. وی افزود: ما آماده‌ایم (در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای) شفافیت بیشتری داشته باشیم، اما فکر می‌کنم کاهش یا برداشتن تحریم‌ها از جانب اروپایی‌ها هم می‌تواند نشانه‌ای خوبی باشد.

پایگاه «آبزرور» در بخشی از گزارش خود از مصاحبه با بریمانی، به نقل از دیپلمات‌های غربی مستقر در تهران، روند برگزاری انتخابات ایران را آزاد و عادلانه توصیف کرده است.

سفیر ایران در بلژیک در ادامه مصاحبه در مورد واکنش ایران به دعوت برای شرکت در نشست «ژنو 2» (با موضوع بحران سوریه) هم گفت: ما از این بیانیه قدردانی می‌کنیم و فکر می‌کنیم این اقدام به نفع سوریه است.

وی در مورد اینکه ایران در ژنو 2 به دنبال چه چیزی است و از چه راهکاری حمایت می‌کند، گفت «راهکار سیاسی» تنها راهی است که می‌توان از طریق آن به درگیری‌های سوریه پایان داد. بر این اساس، دو طرف باید آتش‌بس کنند، گروه‌های مخالفان مسلح منحل شوند و نهایتا انتخاباتی دموکراتیک در سال 2014 در این کشور برگزار شود.

بریمانی ضمن تکذیب ادعای ارسال نیرو از ایران به سوریه، گفت مهمترین دغدغه ایران این است که سوریه به بهشت امنی برای گروه‌های تندرو وابسته به القاعده تبدیل شود.

وی به اتحادیه اروپا هم توصیه کرد سیاست خارجی مستقل از آمریکا در پیش بگیرد. او افزود: اتحادیه اروپا یک بازیگر بین‌المللی است و باید از این ظرفیت استفاده کند... فکر می‌کنیم اتحادیه اروپا می‌تواند نقش بیشتری ایفا کند. اما در برخی موارد، این اتحادیه از اقدامات ناموجه دیگران تبعیت می‌کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها