امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20862
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۸
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی طی سفری دو روزه به آذربایجان شرقی در جریان ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی طی سفری دو روزه به آذربایجان شرقی در جریان فعالیت‌های شهرک‌های صنعتی این استان قرار گرفتند.

در این سفر دو روزه خبرنگاران به شهرک شهید سلیمی بزرگترین شهرک صنعتی شمال غرب کشور که دارای کارخانه‌های تولیدی فراوانی نیز بود همراهی شدند.

بر اساس این گزارش، محمد علی عسگری مدیرعامل شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی در جریان این سفر طی گفت‌وگویی با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه در سه ماهه سال 1392 نسبت به سال گذشته در روند واگذاری‌ها افزایش 4 برابری را شاهدیم، گفت: بالغ بر 25 هکتار زمین به صورت زون‌بندی شده در اختیار سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی قرار گرفت.

وی ادامه داد: این زمین‌ها که به صورت زون‌بندی شده در اختیار فعالان اقتصادی داخلی و خارجی قرار گرفت، در زمینه‌های مواد شیمیایی، صنایع غذایی، کانی‌ها و فلزی فعال هستند.

عسگری در ادامه با اشاره به اینکه 152 واحد قبل از انقلاب وجود داشت که این میزان با احتساب استان اردبیل به بیش از 10 هزار واحد صنعتی رسیده است،‌تصریح کرد: این واحدهای صنعتی که در استان آذربایجان شرقی و اردبیل ایجاد شده هم به لحاظ تجهیزاتی و هم به لحاظ تولیدی در بین استان‌ها فعال‌تر هستند.

وی با انتقاد از عدم اجرای کامل هدفمندسازی یارانه‌ها خاطرنشان کرد: اگر این برنامه کامل اجرا می‌شد و صنایع به موقع نوسازی می‌شدند قطعا ظرفیت تولیدی بهتر از اینها بود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی در پاسخ به این سؤال که در زمینه تطبیق تجهیزات با میزان مصرف انرژی و تولید چه اقداماتی انجام شده،‌ گفت: باید بگویم که اگر هدفمند سازی یارانه‌ها در بخش انرژی به طور کامل اجرایی می‌شد، قطعا بسیاری از شرکت‌های تولید تجهیزات متناسب با میزان مصرف انرژی تجهیزات خود را تولید می‌کردند؛ به عبارتی اکنون تجهیزاتی که ساخت ترکیه هستند، با صرف انرژی کمتر و با ظرفیت بیشتری نسبت به تجهیزات ساخت داخل کارایی دارند.

وی با اعلام اینکه در کل کشور سرمایه‌گذاری خارجی تنها در استان آذربایجان شرقی در بخش شهرک‌های صنعتی جذب شده گفت: ما به بسیاری از فعالان خارجی علاقمندی خود را برای سرمایه‌گذاری اعلام کردیم و در این زمینه زیرساخت‌های خوبی نیز فراهم شده است.

عسگری ادامه داد: هم اکنون بیش از 40 واحد سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش 700 میلیون دلار ایجاد شده است و در این میان بسیاری از واحدهای نیمه تعطیل نیز که دارای نواقصی بودند،‌ تکمیل شدند.

* فسخ قرارداد واحدهای راکد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی پس از بازدید خبرنگاران از واحدهای تولیدی و صنعتی شهرک شهید سلیمی در یک نشست خبری حاضر شد و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه در استان آذربایجان شرقی به نسبت دیگر استان‌ها واحدهای فعال صنعتی بسیاری وجود دارد، گفت: در این میان قرارداد برخی واحدهای غیرفعال نیز که ظرفیت و توانایی مدیریت زمین‌های واگذار شده برای ایجاد کارخانه‌های تولیدی را نداشتند، فسخ شده است.

وی ادامه داد: در طول سال 91 تعداد 40 قرارداد از زمین‌های راکد با پیگیری مستمر امور حقوقی فسخ شدند.

محمد علی عسگری ضمن تاکید بر اجرای صریح دستورالعمل ابلاغی از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، افزود: در سالی که گذشت تعامل خوبی با ریاست دادگستری استان و شهرستان‌ها داشته و با توجه به پیگیری مستمر از سوی امور حقوقی اقدامات شایان ذکری صورت گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به طی مراحل قانونی در سال 91 بیش از 18 هکتار زمین صنعتی راکد در سطح شهرک‌های صنعتی استان در قالب 40 قرارداد بازپس‌گیری شد که از این آمار نسبت به سنوات قبلی رشد چشمگیری داشته است؛ امسال نیز سرعت قابل توجهی در جهت فسخ قرارداد زمین‌های راکد خواهیم داشت تا به واسطه آن زمین مورد نیاز برای سرمایه‌گذاران علاقمند به ایجاد واحدهای تولیدی و توانا برای واحدهای صنعتی فراهم شود.

عسگری در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه اصلی‌ترین مشکل شهرک‌های صنعتی چیست و اکنون این شهرک‌ها با چه ظرفیتی کار می‌کنند، خاطرنشان کرد: سرمایه در گردش واحدهای تولیدی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه کارخانه‌ها یکی از مشکلات کارخانه‌های تولیدی بود اما خوشبختانه با مدیریت صحیح مدیران شهرک این تحریم‌ها دور زده شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی ادامه داد:‌به جرات می‌توانیم بگوییم که حداقل اخراج کارگران را در شهرک‌های صنعتی شاهدیم؛ طبق آمار و اطلاعات 20 درصد نسبت به دوره‌های گذشته کارگران کمتر اخراج شده‌اند.

عسگری با بیان اینکه در تمام جلسات با صاحبان صنایع همگی اذعان به دور زدن تحریم‌ها داشتند، گفت: تسهیلات نوسازی نیز از جمله سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت بود که چیزی بالغ بر 40 میلیارد ریال تاکنون پرداخت شده است.

وی گفت: در مورد تحریم‌ها باید بگویم که این استان از آن بیدهایی نیست که با آن بادها بلرزد.

* 19 هزار و 628 هکتار زمین در اختیار شهرک صنعتی استان است

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی با بیان اینکه 19 هزار و 628 هکتار زمین در اختیار شرکت شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان شرقی است گفت: در کل استان 50 شهرک و ناحیه صنعتی داریم که از این میزان 36 مورد از نواحی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

عسگری با بیان اینکه در سال حماسه اقتصادی هم ما به نوبه خود در حوزه اقتصاد قصد داریم بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه را احداث کنیم، گفت: بنا داریم در آینده با برنامه‌ریزی واحدهای صنعتی را با شرایط آسان‌تری منتقل کنیم.

وی ادامه داد: مراحل اجرایی و عملیاتی بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه با نام «بعثت» آغاز شده و به دلیل اهمیت و وسعتی که این شهر صنعتی دارد، و همچنین لزوم پیش‌بینی‌های اصولی برای استقرار صنایع مختلف مراحل مطالعاتی این شهر صنعتی به صورت ریز و با دقت بالا انجام گرفت که این دقت زمان آغاز مراحل اجرایی آن را افزایش داد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی در تشریح عملکرد این شرکت در سال 91 گفت: این استان با داشتن بیش از 8 هزار واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده و 12هزار فقره جواز تاسیس معتبر یکی از قطب‌های صنعتی کشور محسوب می‌شود که از این تعداد حدود 20 درصد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقر هستند.

عسگری افزود: با عنایت به اینکه بیش از 55 درصد از جمعیت 3.7 میلیون نفری استان از بخش صنعت و معدن ارتزاق می‌کنند هر خدمتی که در این بخش ارائه شود، مستقیما در زندگی مردم تاثیرگذار است.

وی گفت: علیرغم محدودیت‌های بودجه‌ای و اعتباری که از کل اعتبارات ملی و استانی حدود 13 درصد تخصیص داده شده کارهای قابل توجه و تاملی را در عرصه زیرساخت‌های صنعتی استان انجام گرفته که اهم آنها تکمیل و به بهره‌برداری رسیدن پل 5 دهنه 20 متری ورودی شهرک صنعتی اهر با هزینه 12 میلیارد ریال، تکمیل بیش از 60 درصد باقیمانده کارها و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه‌های بزرگ صنعتی در دو شهرک مهم استان (شهرک شهید سلیمی) و سرمایه‌گذاری خارجی با ظرفیت 2 هزار متر مکعب و اعتبار 110 میلیارد ریال آماده سازی و شروع واگذاری زمین در شهرک صنعتی بستان‌آباد است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی با اشاره به دیگر فعالیت‌های سازمان گفت: آماده سازی 20 هکتار زمین صنعتی در شهرک تبریز 4 برای واگذاری که از عمده کارها می‌توان به تامین برق با قدرت 40 مگاوات با پست فوق توزیع و شبکه مربوطه با سرمایه‌گذاری 40 میلیارد ریالی، اصلاح و احداث شبکه روشنایی شهرک شهید سلیمی( بزرگترین شهرک صنعتی شمال غرب کشور) تامین آب در شهرک‌های سه‌گانه جلفا، بستان‌آباد 2،‌شورگل و همچنین تامین آب برای 5 شهرک و ناحیه صنعتی و احصاء نواقص شهرک‌ها و مشکلات واحدهای صنعتی از جمله دیگر فعالیت‌هاست.

عسگری که به عنوان مدیرعامل بسیجی نمونه نیز معرفی شده، در ادامه خاطرنشان کرد:  رؤسای دو کمیسیون تخصصی صنعت و معدن و اقتصادی مجلس شورای اسلامی از این استان هستند که همین امر در جهت توسعه سرمایه‌گذاری و پیگیری‌های مستمر در راستای انجام فعالیت‌های اقتصادی متناسب با ظرفیت‌های استان مثمر ثمر واقع شد.

وی با اشاره به اینکه از نمایندگان انتظار داریم با تخصیص به موقع اعتبارات این استان را کمک کنند، گفت: در صورت اتمام پروژه بزرگ شهرک صنعتی بعثت دیگر از ایجاد شهرک‌های جدید صنعتی بی‌نیاز خواهیم شد.

* فعالیت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی با 60 درصد ظرفیت

بر اساس این گزارش در ادامه بازدید رسانه‌های داخلی و خارجی از شهرک‌های صنعتی خط تولید شرکت فولاد مهر سهند در معرض دید خبرنگاران گذاشته شد.

یکی از فعالان این خطوط تولیدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه این خطوط تولیدی با 60 درصد ظرفیت کار می‌کنند گفت: روزانه چیزی بالغ بر 60 تن نورد سرد (شامل قوطی و لوله) تولید می‌شود که امکان افزایش آن به 100 تن به طور روزانه وجود دارد.

وی ادامه داد: در صورتی که خطوط تولیدی نیاز به اصلاح و بازسازی و خطایی در تولید نداشته باشند، روزانه در این خط تولید که تجهیزات آن ساخت ایران است ظرفیت تولید 60 تن نورد سرد وجود دارد.

این فعال شهرک صنعتی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا امکان افزایش میزان تولید وجود دارد یا خیر پاسخ داد: برخی تجهیزات که ساخت ایران هستند با ظرفیت 60 درصد به عنوان مثال 60 تن به طور روزانه تولید می‌کنند و بعضی تجهیزات که بعضاً ساخت کشور ترکیه است ظرفیت بالاتری نسبت به تجهیزات داخلی دارد و در آن تجهیزات چیزی بالغ بر 200 تن روزانه نورد سرد تولید می‌شود.

به گزارش فارس، شرکت فولاد مهر سهند با هدف سرمایه‌گذاری در بحث فولاد به عنوان صنعت مادر و به عنوان توسعه منطقه در سال 1388 به صورت عملی بهره‌برداری شد و با ظرفیت اسمی سالانه 200 هزار تن و با تعداد 170 نفر پرسنل فعالیت می‌کند.

از جمله اهداف این شرکت حضور در بازارهای داخلی و خارجی با محصولات خود به منظور ایجاد توازن در بازار فروش و تقاضا است که در مساحتی بالغ بر 37 هزار مترمربع در کیلومتر 35 جاده تبریز (آذرشهر) فعالیت می‌کند.

بازدید از آخرین واحد تولیدی مستقر در شهرک صنعتی شهید سلیمی مربوط به سالن تولید فن‌کوئل، کولر گازی،‌پنجره‌ای و اسپیلت شد.

بر اساس این گزارش بهرام رکنی مدیر کارخانه تولیدی مهر اصل در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در پاسخ به این سؤال که این کارخانه چقدر ظرفیت دارد و اینکه تحریم‌ها به چه میزان در روند تولیدات شما تاثیر گذاشته است، اظهار داشت: قطعاتی که از خارج کشور وارد می‌شود مانند کمپرسور و الکترو موتور در جریان تحریم‌ها موجب شد تا با مشکلاتی مواجه شویم.

وی ادامه داد: در این کارخانه سعی شد تا 80 درصد تولیدات از جمله لوله مسی و ورق انجام شود. یعنی تنها 20 درصد برای این قطعات نیازمند واردات هستیم.

رکنی با اشاره به اینکه به طور روزانه تا 200 دستگاه کولر گازی و فن‌‌کوئل می‌توانیم تولید کنیم، گفت: هم اکنون این میزان 50 درصد ظرفیت کل این کارخانه است و در صورت استفاده از تجهیزات و در صورت وجود تقاضا می‌توانیم این میزان را تا دو برابر افزایش دهیم.

وی درباره حقوق کارگران گفت: کارگران این کارخانه چیزی بین 480 تا 680 هزار تومان به تناسب میزان کارکرد مزد می‌گیرند اما ناراضی‌اند.

مدیر کارخانه تولیدی مهراصل با بیان اینکه این شرکت 1000 پرسنل دارد، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده از ضایعات دورریز مجددا استفاده می‌کنیم.

به گزارش فارس، شرکت شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان شرقی در سال 1363 متعاقب مصوبه قانونی و تصویب مجلس شورای اسلامی، تاسیس و به شکل مدون و گسترده فعالیت خود را در منطقه شمال غرب کشور آغاز نموده است.

با توجه به تاریخ تکوین آن در منطقه شمال غرب و استقرار شرکت در تبریز سرپرستی و انجام امور مربوط به استان آذربایجان غربی و منطقه اردبیل نیز از طریق شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی صورت پذیرفته که در نیمه دوم سال 1369 و سال 1373 به ترتیب استان آذربایجان غربی و اردبیل از این شرکت منفک و مستقلا انجام وظیفه نموده و شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی نیز رسالت قانونی خویش را منحصرا در استان آذربایجان شرقی متمرکز ساخته است.

بدیهی است گستردگی و تعدد شهرک‌های صنعتی در منطقه شمالغرب کشور، تاسیس شرکت شهرک‌های صنعتی استان سه‌گانه مذکور را ایجاد کرده است.

اولین شهرک صنعتی شمال غرب کشور به نام شهرک صنعتی شهید رجایی و بزرگترین شهرک در منطقه شمال غرب کشور به نام شهرک صنعتی شهید سلیمی و تنها شرکت صنعتی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور در حوزه شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان شرقی واقع شده است.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار