امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۰۴:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20876
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۸
تعداد بازدید: 76
«علیرضا پاشایی» مدیر دفتر موسیقی ارشاد از برگزاری جشنواره‌های مختلف موسیقی و ایجاد «سامانه الکترونیک» دفتر موسیقی رضایت کامل دارد و می‌گوید، صدور ...

«علیرضا پاشایی» مدیر دفتر موسیقی ارشاد از برگزاری جشنواره‌های مختلف موسیقی و ایجاد «سامانه الکترونیک» دفتر موسیقی رضایت کامل دارد و می‌گوید، صدور آثار موسیقی با سرعت پیش می‌رود. او عدم وجود همدلی و انسجام را آفت اصلی موسیقی کشور می‌داند و معتقد است، موسیقی زیرزمینی آگاهانه و برای دیده شدن خواننده تولید می‌شود.

گفت‌وگوی صریح فارس با پاشایی را در ادامه می‌خوانید:

فارس: در ابتدا که مسئول دفتر موسیقی شدید از این نمی‌ترسیدید که آشنایی با این حوزه مدیریتی ندارید؟

- اولا تمامی آنچه که اشاره کردید را قبول ندارم، من سال‌ها در زمینه پژوهشی و تخصصی موسیقی کار کردم منتهی مراتب من از گرفتن مسئولیت در دفتر موسیقی ارشاد ابایی نداشتم. در قرنی زندگی می‌کنیم که دوره افلاطونی را پشت سر گذاشتیم، دامنه کار آن‌قدر گسترده شده که حتی یک نفر نمی‌تواند در یک هنر جامع الاطراف متخصص باشد، در یک بخش من آشنایی دارم اما بخش دوم که آشنایی ندارم از مشاوران خوب و عقاید دیگران بهره‌مند می‌شوم تا ضریب خطا کاهش یابد.

ضمن اینکه ارتباط من با جامعه موسیقی به اینجا برنمی‌گردد من سال‌های سال با این حوزه در ارتباط بودم و این اعتماد به نفس را دارم در جاهایی که آگاهی ندارم مشورت بگیرم. با کمال تواضع به سمت پیشکسوتان و اساتید دست یاری دراز می‌کنم که در این حیطه و عرصه هنری و ملی همکاری داشته باشیم.

 فارس: مهم‌ترین آفت و آسیبی که موسیقی کشورمان را تهدید می‌کند، چیست؟

 - اگر بخواهیم بر اساس منطق به موسیقی، عوامل و مؤلفه‌های ساختاری آن، محیط و پیرامون آن بنگریم، به این نکته خواهیم رسید که بر مبنای عدم وجود اصالت ابزار، اصالت با هنرمند و حامل هنر بوده و به همین دلیل هنر موسیقی به صورت اخص، از توابع محیطی آن تلقی می‌شود.
 
*مهمترین آفت عرصه موسیقی عدم وجود انسجام و همدلی است

 لذا چنانچه این اصل منطقی مورد تدقیق قرار گیرد و تبدیل به برنامه و شاخص رفتاری شود، اثرات وضعی آن باید در انسجام بین اهالی هنر موسیقی قابل شهود باشد، حال اگر یک بخش از تولیدات، آثار یا اتفاقات مرتبط با موسیقی از محدوده  استاندارد فنی موسیقی یا اخلاق حرفه‌ای خارج شود، باید فرآیندهای آن را در واکنش اجزای موجود در آن جامعه شاهد باشیم.

همچنین عدم وجود این فرآیندها، نشانگر عدم وجود انسجام و شاخص رفتار سازمانی است. بر این اساس ما معتقدیم که اهالی یک جامعه هنری باید دارای انسجام، تعهد سازمانی و حرفه‌ای باشند، این ویژگی باعث می‌شود که نسبت به آنچه ما را در یک جامعه مورد تهدید قرار می‌دهد به صورت منسجم و منطقی و بر مبنای حقوق متقابل عکس العمل‌هایی را شاهد باشیم، عدم وجود انسجام خاستگاه‌هایی دارد که هیچ یک از آن خاستگاه‌ها از مناظر مختلف، دارای پسندیدگی نیستند، لذا منطقی است که شاهد ارایه نقدهای بی‌رحمانه، بی‌منطق و یک سویه نسبت به تمامی ابعاد موسیقی باشیم، در صورتی که اگر این مولفه وجود داشته باشد، فرآیند آن، نقد منصفانه و منضم به ارایه راهکارها خواهد بود. در شرایطی که رهبر معظم انقلاب از آن با طوفان تبلیغات دشمن، یاد می‌کنند، مهمترین آفت عدم وجود انسجام و همدلی است.
 
فارس: موضوع هولوگرام مدتی است با اعتراض ناشران و تولید کنندگان آثار موسیقی مطرح شده است،‌ نظرتان در این خصوص چیست؟
 
* هولوگرام در حقیقت حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار موسیقی و ناشرین این حوزه است. به زودی آیین نامه و روش اجرایی این موضوع منتشر می‌شود.
 
- موضوع هولوگرام از مدت‌ها قبل در دستور کار قرار داشت، اما وجود برخی ابهامات و نارسایی‌ها تصویری مخدوش را در اذهان تولید کنندگان و ناشرین موسیقی ایجاد کرده بود و به همین دلیل اجرایی شدن این موضوع مهم به تاخیر افتاده بود.

از آن جایی که اجرایی شدن هولوگرام در حقیقت حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار موسیقایی و ناشرین این حوزه است و ما در صدد آن هستیم که با پردازش دقیق این موضوع در نهایت بتوانیم اجرای هولوگرام ملی را منجر به اجرایی شدن قانون کپی رایت نماییم، لذا با پیگیری‌های مجـدانه و برگزاری جلسات متعددی با حضور تولیدکنندگان و ناشران محترم موسیقی از سویی و از سوی دیگر با مسئولین محترم ستاد حمایت و صیانت از آثار فرهنگی و هنری به نقطه نظرات مشترکی دست یافتیم که بر همین اساس به زودی آیین نامه و روش اجرایی این موضوع منتشر و اجرای آن آغاز خواهد شد.
 
* آثار موسیقی زیرزمینی آگاهانه و برای دیده شدن تولید می‌شود
 
فارس: به نظر شما چرا موسیقی زیرزمینی شکل می‌گیرد؟
 
- موسیقی زیرزمینی از چند منظر باید دیده و تحلیل شود، نخست سوء تفاهم‌های پیش آمده ذهنی برای برخی گروه‌های موسیقی است که اینگونه زیستن را آگاهانه برای خود انتخاب کرده‌اند، دوم اینکه گروه‌هایی علاقمندند تا تولیداتشان از مسیر مجازی توزیع و دیده شود، بعضی از کارهایی که در فضاهای مجازی منتشر می‌شوند دارای شرایط محتوایی و موسیقایی هستند که می‌توانند مجوز بگیرند اما متأسفانه تصورشان بر این است که با انتشار در رسانه‌های دیگر، بیشتر دیده می‌شوند.
 
* هنرمند باید دیده شود تا بتواند تولیداتش را به مخاطبین عرضه کند
 
ما اعتقاد داریم که هنرمند باید دیده شود تا بتواند تولیدات خودرا به مخاطبین خود عرضه کند، اما شایسته آن است که این عرضه در جغرافیای فرهنگی خودمان و در چارچوب قوانین موجود رخ دهد،

- ما جای خالی یک شبکه مستقل موسیقی را در رسانه ملی کاملا احساس می‌کنیم. این شبکه می‌تواند خیلی اثر بخش باشد چرا که هنرمندان حوزه موسیقی دارای تریبون می شوند و آثارشان را می توانند از طریق این شبکه ملی ارایه نمایند. ضمن این که این شبکه، در بلا اثر کردن رسانه‌های نظام سلطه هم تأثیر بسزایی خواهد داشت.

در صورت وقوع این موضوع مهم، ما نیز می‌توانیم در برنامه‌ریزی، تامین و تولید برنامه های اثربخش و مناسب، منشا خدمت باشیم.
 
فارس: اولویت کاری مدیر دفتر موسیقی در حال حاضر، چیست؟

- در بدو ورودمان به دفتر موسیقی شاهد وجود برخی نواقص و کاستی‌ها در سیستم و بروکراسی اداری بودیم که منجر به انتظار بیش از حد ارباب رجوع، اعم از هنرمندان و یا موسسات و شرکت‌ها برای دریافت پاسخ بود.

* سامانه الکترونیک مخاطبان دفتر موسیقی هفته آینده راه‌اندازی می‌شود

- با توجه به اهمیت زمان به عنوان مهمترین و ارزشمندترین مولفه در حوزه موسیقی برای هنرمندان، موسسات و شرکت‌ها از سوئی و از سوی دیگر جامعه مخاطب، ما را برآن داشت ابتدا نسبت به اصلاح سیستم و کاهش زمان مراجعه و پاسخگوئی و در ادامه با راه اندازی سامانه‌های سه‌گانه نسبت به بهبود بخشی و مکانیزه کردن روش ها به منظور تسریع در پاسخگویی و کاهش مراجعه مستقیم به دفتر موسیقی اقدام لازم را معمول داریم.

- لازم به ذکر است که این سامانه‌ها از هفته آینده آماده ارایه خدمات و پذیرش تقاضاهای وارده از طریق فضای مجازی دفتر موسیقی خواهند بود. بدیهی است توضیحات کامل در مراسم رونمایی از سامانه‌ها ارایه خواهد شد.

* نخستین جشنواره قطعات برتر، در ژانرهای مختلف موسیقی به زودی برگزار می‌شود
 
فارس: مهمترین اقدامات دفتر موسیقی در سال جاری چه بوده است؟

- از مجموع اقدامات صورت گرفته می‌توانیم به تخصصی شدن شوراهای شعر و موسیقی، برنامه‌ریزی برای برگزاری نخستین جشنواره قطعات برتر، که از میان آلبوم ها و قطعات با ژانرهای مختلف که از دفتر موسیقی مجوز نشر گرفته‌اند انتخاب و معرفی خواهند شد.

- «جشنواره قطعات برتر» از دیگر فعالیت‌های است که با ایجاد دبیرخانه واحدی برای آن آلبوم‌ها و آثاری که از سال 89 ، 90 و  91 از دفتر موسیقی ارشاد مجوز دریافت کرده‌اند را بهترین قطعات حوزه‌های موسیقی نواحی، سنتی، پاپ، کودک، ارکسترال و همچنین بخش‌های دیگری از جمله خوانندگی، صدابرداری، شعر و ... در قالب‌های برتر معرفی کنیم.

* جشنواره موسیقی نواحی نخستین‌بار میزبان سیستان و خوزستان بود

فارس: لطفا در خصوص دیگر جشنواره‌ها توضیحی بفرمایید؟

- جشنواره موسیقی نواحی در هشتمین دوره خود از بیست‌ونهم تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه در تهران و کرمان با موضوع روایات حماسی در موسیقی نواحی برگزار شد، این جشنواره با مشارکت و هم‌یاری حوزه هنری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان برگزار شد، این جشنواره به صورت رقابتی برگزار شد و برای نخستین بار هیچ کار سفارشی در برنامه قرار نگرفت و تمامی اجراها از میان آثار رسیده انتخاب شدند، در جشنواره هشتم برای نخستین بار موسیقی استان خوزستان حضور داشت، همچنین از ساز فراموش شده رباب الشاعر رونمایی شد، از پیشکسوتان موسیقی نواحی تجلیل شد.

فارس: برای ایجاد سراهای موسیقی مقامی چه تلاش‌هایی انجام داده‌اید؟

- همانگونه که اطلاع دارید، موسیقی مقامی با دارا بودن قدمتی چند هزار ساله، در ب‍رگ‍ی‍رن‍ده‌ م‍ج‍م‍و‌ع‍ه‌ا‌ی‌ ‌از ‌آد‌اب‌ و رس‍وم، د‌اس‍ت‍‍ان‌ه‍‍ا و باورها و اساطیر اقوام ایرانی است که در قالب موسیقی حماسی، عزا، شادیانه‌ها، موسیقی کار، ستایشگری و نیایش ها و . . . ارایه می‌شود و مهمترین ویژگی آن در انتقال سینه به سینه آن است.

*نخستین سرای موسیقی مقامی کشور در خراسان شمالی افتتاح شده است

- علی‌رغم آنچه که در روزهای اخیر در برخی رسانه ‌های مجازی اتفاق افتاد و بعضی عزیزان با نگاه نقادانه به این مهم ملی پرداختند، باید بگوییم که موسیقی مقامی، هـویت ما ایرانیان است و توجه به موسیقی مقامی، توجه به فرهنگ و هویت ایرانیان است، لذا بهره‌گیری از ظرفیت اساتید و پیشکسوتان، ثبت و ضبط دامنه بزرگ بر جای مانده از میراث بزرگ هنر ایرانیان به صورتی کاملا علمی و شایسته در قالب ایجاد و راه اندازی سراهای موسیقی مقامی، یک وظیفه ملی است که بر این مبنا این برنامه ریزی واقع شده است.

- سراهای موسیقی مقامی در حوزه پژوهش، آموزش، تعلیم و تربیت، ساخت مستند، برگزاری جشنواره‌ها و تدوین کتب تخصصی با موضوع موسیقی مقامی هر استان فعالیت خواهند داشت.

- نخستین سرای موسیقی مقامی کشور با توجه به ثبت موسیقی مقامی خراسان شمالی در یونسکو به عنوان میراث معنوی، با مساعدت معاونت امور هنری، همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی، آماده افتتاح و بهره برداری شده است. سراهای موسیقی مقامی استان‌های لرستان، کردستان، گلستان و کرمان نیز در حال برنامه‌ریزی برای انجام هستند.
 
*پنجمین جشنواره موسیقی مقاومت از بیست و سوم مرداد آغاز می‌شود

فارس: یکی دیگر از فعالیت‌های جاری شما برگزاری جشنواره موسیقی مقاومت است، توضیحی در این خصوص بفرمایید؟

- پنجمین جشنواره موسیقی مقاومت، امسال از بیست و سوم مرداد ماه (روز ملی مقاومت) تا بیست و ششم مرداد، همزمان با سالروز بازگشت آزادگان در تهران و برخی مراکز استان‌ها برگزار خواهد شد. همچنین حضور گروه‌های موسیقی نواحی با موضوع نواهای حماسی از دیگر شاخص های پنجمین جشنواره مقاومت است.

گفت‌وگو از: روح‌الله فرقانی
انتهای پیام/ا
برچسب ها:
آخرین اخبار