امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۰:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20920
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۸
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسپانیا اعلام کرده دلیل عدم اجازه ورود هواپیمای حامل «ایوو مورالس» به حریم هوایی کشورهای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسپانیا اعلام کرده دلیل عدم اجازه ورود هواپیمای حامل «ایوو مورالس» به حریم هوایی کشورهای اروپایی اطلاعاتی مبنی بر حضور ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه‌های جاسوسی آمریکا در آن هواپیما بوده است.

وزیر خارجه اسپانیا گفته به این کشور و سایر کشورهای اروپایی اطلاعاتی داده شده مبنی بر اینکه ادوارد اسنودن در داخل هواپیمای رئیس جمهور بولیوی حضور داشته است.

آقای «خوزه مانوئل گارسیا مارگالو»، وزیر خارجه اسپانیا در تلویزیون دولتی این کشور درباره حادثه عدم مجوز ورود به هواپیمای رئیس جمهور بولیوی گفت: «آنها به ما گفتند اطلاعات موجود به روشنی نشان می‌دهند که اسنودن داخل آن هواپیما است.»

وزیر خارجه اسپانیا البته نگفت چه کسانی این اطلاعات را در اختیار این کشورها قرار داده بود. وی همچنین از پاسخ به این سوال خبرگزاری آسوشیتدپرس مبنی بر اینکه آیا وی با دولت آمریکا در تماس بوده است هم طفره رفت. با این حال، گفت که واکنش کشورهای اروپایی بر اساس این اطلاعات بوده است.

پرسش خبرگزاری آسوشیتدپرس به خاطر گمانه‌زنی‌هایی بود که درباره فشار آمریکا بر کشورهای پرتغال، اسپانیا و فرانسه برای عدم بستن حریم هوایی‌شان مطرح شده بود.

 این کشورها روز چهارشنبه به خاطر نگرانی از حضور ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه‌های جاسوسی آمریکا ورود هواپیمای حامل «ایوو مورالس»، رئیس جمهور بولیوی به حریم هوایی آن کشورها را ممنوع کردند ـ حادثه‌ای که تنش‌های دیپلماتیک بین بولیوی و این کشورها و همچنین آمریکا به دنبال داشت.

سفارت فرانسه در بولیوی به صحنه تجمع معترضان بدل شد و فرانسوا اولاند سپس بابت این حادثه عذرخواهی کرد.

آقای مورالس همچنین روز گذشته گفت که این اقدام به خاطر فشار آمریکا انجام شده و احتمال دارد سفارت آمریکا در بولیوی را تعطیل کند. 

رئیس جمهور بولیوی پیشتر اعلام آمادگی کرده بود تا به «ادوارد اسنودن»، افشاگر اسناد جاسوسی دولت آمریکا از شهروندان این کشور، پناهندگی سیاسی اعطا کند.

آقای اسنودن کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا ماه گذشته با انتشار اسنادی، از برنامه‌های موسوم به نظارت و پایش دولت از شهروندان آمریکا پرده برداشت.

اطلاعاتی که آقای اسنودن درز داد از برنامه‌های گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا در جمع آوری اطلاعات شخصی افراد در فضای مجازی پرده برداشت.

بر اساس اطلاعاتی که وی منتشر کرد، سازمان امنیت ملی آمریکا از شرکت مخابراتی «ورایزن»، یکی از بزرگترین شرکت های مخابراتی آمریکا، خواسته بود تا مکالمات تلفنی و فعالیت‌های اینترنتی شهروندان را در اختیارش بگذارد.

دولت آمریکا این طرح را تایید کرده و آنرا برای افزایش امنیت شهروندان لازم دانسته است. با این حال، فعالان حقوق بشر این برنامه اطلاعاتی دولت آمریکا را در تضاد با آزادی های فردی و حقوق شهروندان این کشور ارزیابی می‌کنند.

آقای اوباما هفته گذشته در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور سنگال گفته بود نگران اسناد محرمانه‌ای است که اسنودن در اختیار دارد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها