امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۹:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20921
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۸
تعداد بازدید: 185
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از صنعا، در شرایطی که اعتراض‌ها و درخواست‌های مردمی در یمن برای اخراج تفنگداران آمریکا ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از صنعا، در شرایطی که اعتراض‌ها و درخواست‌های مردمی در یمن برای اخراج تفنگداران آمریکا از این کشور و تعیین حد و مرزی برای دخالت‌های آمریکا در این کشور هر روز افزایش می‌یابد و بعد تازه‌ای به خود می‌گیرد، منابع آگاه از ورود گروه جدید و تعداد بیشتری از تفنگداران آمریکایی به یمن، به خصوص به پایگاه نظامی استان «لحج»، در جنوب یمن خبر می‌دهند.

این منابع آگاه اظهار می‌کنند که نزدیک به 1800 تفنگدار آمریکایی طی هفته‌های اخیر به دلایل نامعلوم و به طور ناگهانی وارد پایگاه نظامی «العند» استان «لحج» شدند.

منابع مزبور می‌افزایند: همچنین 200 نظامی آمریکایی نیز وارد هتل «شیرتون» در نزدیکی سفارت آمریکا در صنعا، پایتخت یمن شدند.

این منابع مطلع همچنین اظهار کردند که این گروه تازه وارد از نظامیان آمریکایی به تجهیزات نظامی پیشرفته‌ای مجهز هستند. این درحالی است که آمارها نشان می‌دهد، نزدیک به هفت هزار تفنگدار آمریکایی در یمن حضور دارند که شمار زیادی از آنان در پایگاه نظامی العند در استان لحج مستقر شده‌اند.

پیش بینی اجرای طرحی آمریکایی در منطقه

ورود تعداد زیادی از تفنگداران آمریکایی در این اواخر به یمن، در راستای تغییر و تحولات سیاسی و امنیتی صورت گرفته که منطقه شاهد آن است و برخی از کارشناسان و صاحبنظران آن را تلاش آمریکا و هم پیمانان منطقه‌ای این کشور در میان کشورهای عربی همچون عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه خلیچ فارس برای اجرای طرح آماده سازی شرایط جهت حمله به سوریه ارزیابی می‌کنند، به خصوص پس از پیروزی بزرگ ارتش سوریه در برابر گروه‌های تروریستی مسلح یا آنچه که «ارتش آزاد سوریه» نام گرفته، از یک سو و اعلام صریح دخالت حزب الله در سوریه از سوی «سید حسن نصر الله»، دبیرکل این حزب به منظور قرار گرفتن در کنار ارتش سوریه و ممانعت از تحقق طرح صهیونیستی آمریکایی از سوی دیگر، امری است که برخی از کشورهای منطقه را دچار ناامیدی کرده و آنان را به ارائه بیانیه‌هایی به اتحادیه عرب واداشته که در آن دخالت حزب الله در سوریه را محکوم کرده است.

تعدادی از این کشورها همچنین اعلام کرده‌اند که آمادگی مسلح کردن «ارتش آزاد سوریه» و ارائه کمک‌های نظامی بیشتر به آن را دارند، تعداد دیگری نیز روابط دیپلماتیک خود با سوریه را قطع کردند. در همین حال واشنگتن نیز از زبان «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا خود اعلام کرد که از ارتش آزاد سوریه با ارسال سلاح و کمک‌های نظامی حمایت خواهد کرد.

«دکتر عبدالکریم غانم»، پژوهشگر علوم اجتماعی و سیاسی یمنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا اظهار داشت که مصلحت آمریکا در این بود که جنگ در سوریه در حالت تعادل باقی بماند، از این رو موفقیت‌های نظامی ارتش سوریه، آمریکا و هم پیمانانش را در معرض خطر قرار داده است.

این پژوهشگر علوم اجتماعی و سیاسی یمنی پایان جنگ در سوریه به شکلی که آمریکا و هم پیمانان این کشور خواهان آن هستند، را رد کرد.

وی افزود: آمریکا از وخامت اوضاع در سوریه آگاه است، از این‌رو متغیرهای تازه‌ای در منطقه ظهور کرده که آمریکا و هم پیمانانش را در برابر این واقعیت قرار داده است که حوادث و رویدادها به سمتی سوق پیدا می‌کند که از آغاز جنگی بین المللی و جهانی خبر می‌دهد که پیامدهای آن دامان بسیاری از کشورهای منطقه را خواهد گرفت.

در همین راستا با توجه به اهمیت استراتژیک و امنیتی کشور «یمن» و با توجه به ضعف حاکم بر حکومت آن، آمریکا تلاش کرده تا این جای خالی را با استفاده از نیروهای تفنگدار و ارسال ناوگان‌های دریایی خود به آب‌های منطقه‌ای این کشور و نزدیک آن جبران کند و از این طریق بر منافذ و گذرگاه‌های دریایی و جزایر با اهمیت نظامی با هدف آماده و مهیا شدن برای اجرای طرح‌ها و تضمین امنیت منافع خود در منطقه پر کند. 

کارشناسان سیاسی امور یمن در این ارتباط بر این باورند که آمریکا در این اواخر دخالت‌های خود را به ویژه از لحاظ امنیتی و نظامی همزمان با افزایش اظهارات رسانه‌های منطقه‌ای و بین المللی پیرامون نقش بزرگ آمریکا در حمایت از آنچه گفت‌وگو و مذاکرات ملی در یمن نامیده شده، افزایش داده است.

این درحالی است که واقعیت‌ها حاکی از بروز نگرانی‌های شدید از تبدیل یمن به سرزمینی برای اجرای طرف های صهیونیستی و آمریکایی و میدان جنگی برای آمریکا جهت مبارزه با طرف‌هایی است که با طرح‌ها و برنامه‌های تل‌آویو و واشنگتن در منطقه مخالف باشند. براساس دیدگاه کارشناسان امور سیاسی، یمن به دلیل جایگاه جغرافیایی و اختلالات امنیتی حاکم در آن از یک سو و همچنین به بهانه حضور سازمان تروریستی «القاعده» به مکانی برای باقی ماندن نظامیان آمریکایی تبدیل شده تا اجرای طرح‌ها و برنامه‌های این کشور را در این کشور و در سراسر منطقه برعهده داشته باشند.

نگرانی‌های مقامات رسمی یمن

واضح و روشن است که آمریکا، یمن را به کشوری وابسته به خود تبدیل کرده است و هرآنچه در این کشور انجام می‌دهد، از حمله‌های هوایی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به تعدادی از شهرهای این کشور گرفته تا وارد کردن تفنگداران و نظامیان خود به این کشور، بدون اجازه و آگاهی حکومت یمن صورت می‌گیرد.

تاکنون بسیاری از مسئولان سیاسی و مقامات ارشد نظامی این کشور اذعان کرده‌اند که موضوع خطرناکی که «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهور یمن و حکومت وی را تهدید می‌کند، بالا رفتن خشم مردمی و تبدیل شدن آن به انقلابی بزرگ در سایه نقض‌های صورت گرفته از سوی آمریکا است که در سایه سکوت دولت هادی در برابر این نقض‌ها هر روز بر این خشم افزوده می‌شود و همین روزهاست که صبر مردم یمن به دلیل بمباران‌های مناطق مختلف با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی که باعث کشته شدن تعداد زیادی از شهروندان و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم یمن شده و همچنین سخنان سفیر آمریکا در صنعا که در بسیاری موارد احساسات مردم یمن را تحریک و جریحه دار می‌کند، به سر بیاید.

آمریکایی شدن پایگاه العند

پایگاه هوایی «العند» بزرگترین پایگاه نظامی در شبه جزیره عربی به شمار می‌آید. روسیه این پایگاه نظامی را در دهه هشتاد قرن گذشته با هدف ایجاد سپری محکم برای خود در شبه جزیره عربی ایجاد کرد.

مساحت پایگاه هوایی «العند» بین 3 تا 5 کیلومتر مربع برآورد شده و بیش از یک فرودگاه و تاسیسات نظامی متعدد در آن گنجانده شده است. باتوجه به موقعیت نظامی این پایگاه، آمریکا از آغاز سال گذشته میلادی تاکنون از آن در جنگ علیه گروه‌های تروریستی وابسته به سازمان القاعده استفاده می‌کند.

در ابتدا شمار نظامیان آمریکایی حاضر در پایگاه هوایی العند از 300 نظامی تجاوز نمی کرد، اما  رفته رفته این تعداد بیشتر و بیشتر شد و اطلاعاتی نیز مبنی بر توسعه اماکن دور افتاده این پایگاه از سوی نظامیان آمریکایی در دست است، اگرچه در این ارتباط افسران و فرماندهان ارشد نظامی ارتش یمن درباره وجود طرحی از سوی آمریکا برای تسلط بر این پایگاه نظامی و به دست گرفتن کنترل آن هشدارهای بسیاری داده‌اند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها