امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۱۴:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20959
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۵
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخست وزیر ترکیه امروز، جمعه، دخالت ارتش برای عزل محمد مرسی، رئیس جمهور از قدرت کنار گذاشته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخست وزیر ترکیه امروز، جمعه، دخالت ارتش برای عزل محمد مرسی، رئیس جمهور از قدرت کنار گذاشته شده مصر را محکوم کرد و آن را مصداقی از ریاکاری غرب دانست.

آقای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با اشاره به تاریخچه‌ای از کودتاهای صورت گرفته در کشورش هشدار داد که قیام‌های نظامی هزینه‌های سنگینی دارند و نباید آنها را تحمل کرد.

اقدام روز گذشته ارتش مصر که پس از پایان ضرب‌الاجل 48 ساعته به محمد مرسی برای کناره‌گیری از قدرت وی را از مقام ریاست جمهوری عزل کرد با واکنش‌های گسترده و البته متفاوتی در میان محافل سیاسی و مقامات کشورها روبرو شده است.

ترکیه و تونس از جمله اولین کشورهایی بودند که اقدام ارتش را کودتای نظامی توصیف کرده و آن را مخل فرایندهای دموکراسی در مصر دانستند.

در مقابل، کشورهای دیگری، از جمله آمریکا، از به کار بردن کودتای نظامی برای دخالت ارتش اجتناب ورزیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اردوغان در یک نطق تلویزیونی گفت: «مهم نیست کودتا در کجا شکل می‌گیرد چون در هر جا که باشد بد است. کودتا دشمنان واضح مردم‌سالاری هستند.»

آقای اردوغان که در دوران حکومت یک ساله محمد مرسی روابط دوستانه‌ای با مصر داشت افزود: «کسانی که به تفنگ‌های در دستشان و به قدرت رسانه‌ها تکیه می‌کنند نمی‌توانند سازندگان مردم‌سالاری باشند. دموکراسی را تنها از درون صندوق‌های رأی می‌توان ساخت.»

نخست وزیر ترکیه از اینکه غرب از لفظ کودتا برای دخالت ارتش مصر در تحولات اخیر این کشور استفاده نکرده هم انتقاد کرد.

وی گفت: «غرب در آزمون صداقت مردود شد. رنجیده‌خاطر نشوید، اما دموکراسی استانداردهای دوگانه نمی‌پذیرد.»

آقای اردوغان از زمان به قدرت رسیدنش در سال 2002 صدها افسر ارتش را با ادعای طراحی کودتا علیه دولتش روانه زندان کرده است.

ارتش مصر شامگاه چهارشنبه، آقای مرسی، رئیس جمهوری از حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی اخوان المسلمین، را برکنار کرد، قانون اساسی را به حالت تعلیق در آورد و اعضای ارشد این جنبش را بازداشت کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها