امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۹:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20987
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۵
تعداد بازدید: 137
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: پس از انقلاب‌های اخیر در جهان عرب رسانه‌های سرگرم‌کننده منطقه که تا پیش از آن تک و توک ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: پس از انقلاب‌های اخیر در جهان عرب رسانه‌های سرگرم‌کننده منطقه که تا پیش از آن تک و توک به فیلم‌های سیاسی به‌ویژه با نگاه نقد دولت‌ها روی می‌آوردند توجه بیشتری به سریال‌هایی با توجهات سیاسی دارند.
 
* سریال‌های سیاسی ماه رمضان مصر در مخالفت با اخوان المسلمین
 

در این بین در رمضان آتی حداقل 4 سریال مطرح سیاسی پیش روی بینندگان در جهان عرب قرار می‌گیرد که البته بیشتر آنها در مخالفت با انقلاب این کشور و یا حداقل در انتقاد از حکومت اخوان‌المسلمین ساخته شده است.

نکته‌ای که «منی ارنووطی» کارگردان و عضو اتحادیه تهیه‌کنندگان عرب به آن اشاره کرده و می‌گوید نقد اسلامگراها و اسلام سیاسی به شکل سطحی وساده‌ای در کارهای رمضان آتی دیده می‌شود و این به بیننده اجازه تحلیل و تمییز نمی‌دهد.

از جمله این سریال‌ها که در مصر ساخته شده است سریال «زیر زمین» است که سعی کرده واقعیت‌های سال 2010 و پیروزی انقلاب این کشور را به شیوه‌ای جدید روایت کند.

این سریال که توسط «هشام هلال» نوشته شده با حادثه انفجار کلیسای قدیسین در شب سال نو 2010 آغاز می‌شود و سپس با ربودن یک نماینده مجلس و یک هنرمند ادامه پیدا می‌کند.
 
 سریال «ساحر» با حضور عادل امام

   

سریال سیاسی دیگری که مصری‌ها در رمضان آتی آن را خواهند دید سریالی است به نام «ساحر» که در آن عادل امام کمدین مشهور مصر و حسین فهمی دیگر بازیگر مشهور این کشور بازی می‌کنند.

در این سریال که توسط «یوسف معاطی» نوشته شده و «رامی امام» فرزند «عادل امام» آن را کارگردانی کرده و مسلما بار کمدی دارد، داستان یک فرد حیله‌گر و حرفه‌ای است که از پستی به پست سیاسی دیگر می‌رود و برای او کشته‌شدن افراد در این مسیر مهم نیست.

دیگر سریال سیاسی و کمدی مصر «نظریه جوافه» است که به انقلاب 25 ژانویه مصر می‌پردازد و در آن «الهام شاهین» بازیگر مشهور این کشور به عنوان روانپزشک شاهد افزایش بیمارانش می‌شود و آرام آرام متوجه می‌شود رابطه‌ای قوی بین حوادث جامعه مابعد انقلاب مصر و این مشکلات روانی وجود دارد!
سریال «نظریه جوافه»
 
 
* سریال‌های اجتماعی و دینی با رنگ سیاسی
 

در سریال «فرعون» نیز که توسط «وائل احسان» کارگردانی شده، دیگر سریال مصری است که عملا به نوعی به مبارک اشاره شده و در آن «فرعون» که یک تاجر مصری است در طول 30 سال توانسته به اموال بسیاری دست یابد اما با مشکلاتی روبرو می‌شود.

البته سریال‌های اجتماعی و دینی نیز نگاهی گذرا به سیاست دارند و سریالی چون «همسر دوم» که به داستان یک روستا می‌پردازد و همچنین سریال‌هایی دینی چون «مبلغ» یا «بشری چون شما» نیز نیم‌نگاهی به وضعیت سیاسی مصر داشته‌اند.
 
* سریال‌های سیاسی در حمایت از دولت در سوریه
 

اما در کنار مصر، سوریه نیز که از قطب‌های سریال‌سازی در جهان عرب است به سریال‌هایی با نگاه‌های سیاسی روی آورده است که از جمله مهمترین آنها سریال «زیر آسمان وطن» است که توسط نجدت اسماعیل انزور کارگردان مشهور سوری پیامدهای حوادث اخیر سوریه را بررسی می‌کند.

این سریال چند داستان سه‌گانه است که به گفته سازندگان آن « پیامدهای حوادث وحشتناکی که شهروندان سوری با آن دست به گریبانند را به تصویر می‌کشد و سایه این حوادث بر روابط اجتماعی مردم و زندگی روزانه آنها ارائه می‌شود».
 
* از رقابت‌های سریال‌سازی تا رقابت‌های سیاسی در سریال‌های رمضانی
 
بنابر این گزارش اما از طرف دیگر رقابت‌های سریال‌سازی بین سه جریان اصلی سریال‌سازی در جهان عرب، جریان مصری، جریان سوری و جریان خلیجی در این بحبوحه همچنان ادامه دارد و حتی به رقابت سیاسی بین این کشورها نیز کشیده شده است.
 
 سریال تاریخی «خیبر»
 
 

البته با توجه به بحران در سوریه و مصر جریان سریال‌سازی خلیجی نتوانسته در سال جاری به جز سریال‌های همیشگی خود حرکت بیشتری داشته باشد و شاید مهمترین آنها را بتوان سریال «خیبر» نامید اما در طرف دیگر هر چند حوادث سیاسی ساخت سریال را در مصر و به‌ویژه سوریه بسیار سخت کرده همچنان شاهد موفقیت بیشتر آنها هستیم و در حالی که در مصر 40 سریال برای رمضان جاری تولید شده است در سوریه نیز در سایه درگیری‌های موجود سریال‌های متعددی ساخته شده است.

در کنار آن خبرهایی نیز منتشر شده که بعد از ساخت 5 نسخه از سریال «باب الحاره» که به دوره استعمار فرانسوی در سوریه می‌پردازد این بار شبکه «mbc» عربستان تلاش کرده با سوء‌استفاده از داستان آن نسخه ششم آن را تولید کند.

بنا بر این گزارش درباره این سریال‌ها معتقدند هر چند به گفته «یوسف العقید» سناریست مصر «نکات مثبت بسیاری وجود دارد و خلاقیت‌های بسیاری شده» اما به گفته «احمد عبدالعال» منتقد و سناریست عرب «در سال جاری آنچه که خواسته مردم در جهان عرب است دیده نخواهد شد چراکه با زندگی امروزی آنها همراه نیست»

به گزارش فارس، اما در سال جاری نکته مهتر این است که تقریبا در میان مهمترین سریال‌ها، هیچ سریالی که به مسئله فلسطین و مقابله با دشمن صهیونیستی بپردازد دیده نشده است.

بیشتر سریال‌هایی که بر محور مقاومت ساخته شده که در این بین می‌توان به سریال «قیامت اسلحه» کاری از شبکه المنار اشاره کرد بیشتر با توجه به حوادث سوریه و منطقه بر دوره حضور استعمار فرانسه و انگلیس تاکید بیشتری شده و به نوعی می‌توان از غفلت از مسئله فلسطین در سریال‌سازی در سال جاری گفت نکته‌ای که در سال‌های گذشته دیده نشده بود.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها