امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۲:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21013
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۰
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز اعلام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز اعلام کرد: بررسی وضعیت مطالبات غیرجاری بانک‌ها در کشور و مقایسه آن با متوسط نسبت جهانی، بیانگر وضعیت نامناسب بانک‌های ایرانی در وصول مطالباتشان است، این امر دلایل گوناگونی دارد و مطالعه حاضر ضمن بررسی مختصر دلایل موجود، پیشنهادهایی را برای کاهش مطالبات غیرجاری بانک‌ها در دو بخش درون سازمانی و برون سازمانی ارائه کرده است.

در جوامع امروزی بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری مشابه، به عنوان منبع تأمین نیاز پولی اشخاص، شناخته شده‌اند و هر چه جامعه در حال توسعه و رشد باشد، تعداد متقاضیان دریافت وام و تسهیلات افزایش یافته و به تبع آن مبالغ مورد درخواست بالاتر می‌رود و به موازات این مسئله، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بیشتر در معرض خطر عدم وصول قرار می‌گیرند.

ایجاد مطالبات غیرجاری بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در تمام کشورها امری طبیعی و عادی ولی نکته قابل تأمل، میزان مطالبات غیرجاری است.

تخلف در استرداد بدهی یا عدم پرداخت بدهی، بعضا ارادی و در بعضی مواقع خارج از کنترل و اراده گیرندگان اعتبار (فی‌المثل) بر اثر بحران‌های مالی و اقتصادی، جنگ یا عدم تعهد اشخاص ثالث و ...) بوده و به هر حال حدوث مطالبات معوق، امری غیرقابل اجتناب است.

با عنایت به اینکه نسبت مطالبات غیر جاری در ایران بیش از متوسط جهانی آن است این مطالعه تلاش دارد دلایل و راهکارهای کاهش مطالبات غیرجاری را به طور مختصر بررسی و تحلیل کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها