امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۳:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21034
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۱
تعداد بازدید: 118
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین بلندی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: همه ما موظفیم برای تحقق حماسه ...

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین بلندی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: همه ما موظفیم برای تحقق حماسه اقتصادی، رئیس جمهور منتخب را یاری دهیم، این فرمان مقام معظم رهبری است و دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند در این میان نقش مهمی را ایفا کند.

وی افزود: تربیت نیروی متخصص و کارآمد در هر کشوری شرط لازم و اساسی برای رسیدن آن کشور به شکوفایی اقتصادی محسوب می‌شود، در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا این گونه نیست که آنها از منابع طبیعی بالایی برخوردار باشند بلکه آنها در حوزه نیروی انسانی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بلندی با اشاره به اهمیت نحوه آموزش نیروی انسانی، ادامه داد: زمانی می‌توانیم خروجی هر دانشگاه را مطلوب بدانیم که افراد آموزش دیده دارای دو ویژگی خداباوری و خودباوری باشند.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای این که افرادی با چنین ویژگی‌هایی تربیت کنیم لازم است تا برنامه درسی مناسب داشته باشیم.

بلندی به دیگر ویژگی‌های آموزش کارآمد اشاره کرد و افزود: به روزرسانی مطالب درسی، استفاده از اساتید خود باور خداباور، ایجاد مکانیزم‌هایی برای ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت و در نهایت حرکت براساس استانداردهای تعریف شده از جمله مواردی است که می‌تواند در تربیت نیروی کارآمد مؤثر باشد.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه به بحث اشتغال اشاره کرد و با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با بیش از  یک میلیون و 500 هزار دانشجو، نقش مهمی را در تربیت نیروی انسانی عهده‌دار است، گفت: یکی از معضلات کشور موضوع اشتغال است، اگر امروز ما برای هر شغل 50 میلیون تومان باید هزینه کنیم و بخواهیم 3 میلیون شغل در کشور ایجاد کنیم رقم بالایی می‌شود و درعمل غیرممکن به نظر می‌رسد، در حالی که تحقق اهداف یک آموزش موفق می‌تواند بخش اعظمی از این هزینه‌ها را مرتفع کند.

وی در ادامه به مرور دستاوردهای حوزه معاونت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و گفت: طرح جامع آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی کلیدی‌ترین بحث در این دانشگاه است بنابراین توسعه کمی ما باید هدفمند بوده و در قالب طرح جامع آموزشی انجام شود.

بلندی با بیان اینکه طرح جامع آموزشی در دو فاز ساماندهی و برنامه‌ریزی تدوین شده است، افزود: در این راستا ما معتقدیم که می‌توان کیفیت را با عدم اجرای رشته‌های همنام در واحدهای همجوار ارتقا دهیم، این موضوع به معنای ساماندهی آموزشی است.

وی همچنین تاکید کرد: استان‌هایی که طرح جامع آموزشی خود را ارائه نکرده‌اند باید در اسرع وقت نسبت به ارسال آن اقدام کنند.

بلندی همچنین در مورد دستاوردهای معاونت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در سال گذشته، گفت: برای 1585 رشته محل غیر قانونی موفق به اخذ مجوز مشروط تا سال 93شده‌ایم، همچنین در همین مدت بیش از 1800رشته محل در شورای گسترش دانشگاه تصویب و به وزارت علوم فرستاده شده است.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد  در ادامه به بحث هیئت علمی اشاره کرد و گفت: ما معتقدیم برای اجرای یک دوره باید ضوابط و مقررات آموزش عالی  رعایت شود، یعنی به طور مثال برای برگزاری یک دوره ارشد باید یکسری پارامترها مانند تعداد هیئت علمی با شاخصه‌هایش را رعایت کنیم، اما موضوع نوع حکم اعضای هیئت علمی، موضوعی درون دانشگاهی است.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی که از بودجه دولتی استفاده نمی‌کند می‌تواند ساختار هیئت علمی متفاوتی داشته باشد.

بلندی با بیان این که طرح جامع آموزشی چندین استان تصویب شده است، افزود: تا اول مهرماه با حضور اعضای هیئت امنا از 31 طرح جامع آموزشی رونمایی خواهیم کرد.

وی به رونمایی از  نرم افزار جامع آموزشی اشاره کرد و پیرامون قابلیت‌های این نرم‌افزار، گفت: تمامی اطلاعات واحدها و مشخصات آنها در این نرم افزار قرار دارد، به زودی این نرم افزار به یک برنامه هوشمند تبدیل می‌شود.

بلندی با اعلام اینکه به زودی دفتر گسترش در معاونت آموزش تأسیس می‌شود، افزود: براساس بررسی‌ها تعداد 27 هزار و 552 نفر هیئت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می‌کنند که از این تعداد 1902 نفر آن به صورت نیمه وقت هستند.

وی با بیان اینکه بیش از 50 هزار نفر به عنوان حق‌التدریس در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به کار هستند، افزود: تعداد اعضای هیئت علمی حق التدریس در آمارها لحاظ نمی‌شود به همین سبب هنگام اخذ مجوز برای رشته‌ها اینگونه تصور می‌شود که تعداد اعضای هیئت علمی کافی وجود ندارد.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین تاکید کرد: در حال حاضر شرایط خوب و مناسبی برای توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد.

وی در ادامه افزود: میانگین سرانه فضا نسبت به دانشجو دانشگاه آزاد اسلامی 5/12 متر مربع است، در حالی که در برخی از دانشگاه‌های کشور اینگونه نیست.

بلندی پرداختن به تدوین و تصویب برنامه‌های درسی جدید را یکی از مسائل مهم در حوزه آموزش دانشگاه آزاد اسلامی دانست.

وی با بیان اینکه با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی دفتر امور استخدام دانشگاه آزاد اسلامی به مرکز امور جذب هیئت علمی  تبدیل شده است، افزود: بالغ بر 3 هزار و 442 پرونده از خرداد 91 تا حالا در شورای جذب و بورس دانشگاه بررسی کردیم که با تعداد  1798 مورد آن نیز موافقت شده است.

بلندی به تسهیل فرایند ارتقا مربی به استادیاری اشاره کرد و گفت: افرادی که بورس دانشگاه آزاد اسلامی هستند به شرط داشتن تائیدیه لازم  ظرف مدت 72 ساعت حکم ارتقا آنان صادر می‌شود.

وی تاکید کرد: مدرسان حق التدریس باید صلاحیت عمومی داشته باشند، سیستم کدگذاری به زودی برای آنها راه اندازی می‌شود.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نکته بعدی این است که هر فردی که می‌خواهد ارتقا پیدا کند نیازمند امتیاز فرهنگی است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها