امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21073
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس محمد سلیمانی وزیر ارتباطات دولت نهم و نماینده مردم تهران در مجلس طی یادداشتی که ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس محمد سلیمانی وزیر ارتباطات دولت نهم و نماینده مردم تهران در مجلس طی یادداشتی که در اختیار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس قرار داد به طرح سوالاتی از وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهادی دولت یازدهم پرداخت و نوشت وزارت صنعت، معدن و تجارت از ادغام چهار وزارتخانه صنایع، معادن، صنایع سنگین و بازرگانی به وجود آمده است؛ هرکدام از این وزارتخانه‌ها توسط یک وزیر اداره می‌شد و در نتیجه در جمع هیأت دولت چهار وزیر در این حوزه حضور داشتند. متن این یادداشت در ادامه می‌آید:
 
1-  خیلی ها معتقد هستند که بسته به تخصص و تجربه وزیر یکی از این چهار بخش فوق محور و متن قرار می‌گیرد و سه بخش دیگر به حاشیه می روند. شما این ادعا، که استناداتی هم بر آن وجود دارد، را چگونه ارزیابی می کنید؟ چگونه اطمینان بخشی می کنید که با توجه به توان مدیریتی، تخصصی و فنی و اجرائی خود هیچ بخشی به حاشیه نرود؟

2- نقش صنعت، معدن و بازرگانی در ایجاد اشتغال پایه و رفع بیکاری محرز است. ولی شما کدامیک از امور زیر را اولویت کاری خود قرار می دهید؟
*توسعه صنعتی بر اساس آمایش سرزمینی.

*توسعه صنعتی بر اساس جلوگیری از خام فروشی.
*توسعه صنعتی بر اساس محرومیت زدائی.

*توسعه صنعتی بر اساس جلوگیری از واردات کالاهای ساخته شده و تنظیم صادرات بر اساس کالاهای ساخته شده دارای ارزش افزوده.

*تأمین نقدینگی بنگاههای تولیدی (چگونه؟ با چه ابزاری، آیا اختیار با شما است؟).

*راه اندازی بنگاههای صنعتی و تولیدی نیمه کاره (چگونه؟ شما چه قدرتی دارید و از چه جایگاهی چنین ادعائی می-کنید؟).

*تقویت فرهنگ اسلامی در بازار و اقتصاد کشور.

*توقف هدفمندی یارانه و دادن یارانه بیشتر به بنگاههای تولیدی.

* ایجاد تعادل در وزن بخش تولید و بخش خدمات در اقتصاد ملی (چگونه و با چه ابزاری؟)

*بالا بردن ارز آوری کشور و رونق صادرات (چگونه ارز بخش خصوصی و صادرکنندگان را وارد اقتصاد ملی می کنید؟ شما چه اختیار و توانی دارید؟ کدام قانون و مقررات چنین اجازه ای به شما می دهد؟ اگر ارز صادراتی به اقتصاد ملی بر نگردد که همه‌اش ضرر است و موجب تورم و گرانی میشود و شما شریک جرم در گرانی و تورم می شوید.).

*آیا در اصلاح نظام مالیاتی موضوع کاهش مالیات و عوارض بنگاه‌های تولیدی و صنعتی را پیگیری می‌کنید؟ چگونه از سوء استفاده احتمالی جلوگیری می‌کنید؟ آیا واقعاً حل مشکل تولیدکنندگان را در ندادن مالیات و عوارض می‌دانید؟ اگر تولید کننده سود کند که خودش مالیات را با جان و دل می‌دهد.

*با شرکتهای ایجاد شده به صورت تو در تو ،که باعث افزایش هزینه تمام شده کالا شده و می‌شوند، چه خواهید کرد؟ آیا واقعاً مدل اقتصادی حاکم بر بنگاه‌های تولیدی بزرگ را اصلاح و دگرگون می‌کنید؟ چگونه؟

*یکی از مشکلات کالای تولید شده در داخل، قیمت بالا و کیفیت پایین و استفاده حداقلی از فناوری نوین است. آیا به مردم و نمایندگان مردم چه اطمینانی می دهید که در بهبود این ویژگی‌ها اقدام اساسی و نتیجه بخش انجام دهید. آیا ظرف مدت یکسال به کام مردم شیرینی وارد می کنید یا شما هم مثل گذشتگان شعار می‌دهید و زیر سیبیلی رد می‌کنید؟

3- شما می‌دانید و ما هم می‌دانیم که عده‌ای به طرق مختلف و با مهارتهای لازم اقدام به واردات کالاهای لوکس می کنند و ارز کشور را به نفع خود و عده‌ای فربه شده، هدر می دهند. برنامه شما چیست که بعداً اگر چنین اتفاقی افتاد آن را گردن دیگران نیاندازید؟ مجوزها را شما می‌دهید و شما مسئولید. چگونه خیال همه را راحت می‌کنید که این ماجرای تلخ و ضربه زننده به افکار و اذهان عمومی برای همیشه جمع شود و حذف شود؟

4- چه برنامه ای برای کاهش واردات کالاهای ساخته شده دارید؟ مثلاً اگر چرم خام را عده ای سودجو صادر کردند و عده ای سودجوی دیگر کفش چینی وارد کردند، آیا صنعت کفش نابود نمی‌شود؟ شما برای مقولاتی از این دست چه راه کار اجرائی مسئولانه دارید که پاسخگوی همه باشید و بعداً امکان دبه کردن نداشته باشد؟

5- می دانید که تولید ملی باید متکی به فناوری ملی باشد و فناوری هم متکی به علم و دانش است. برای این منظور چه در سر دارید؟ آیا شما می توانید با افتخار به دنیا اعلام کنید که چند نوع فناوری در زمان شما بدست آورده ایم و تولید آن به بازار آمده و تقاضای صدور جهانی کنید؟ آیا اصولاً در مقوله تولید علم و فناوری دستی بر آتش داشته اید؟ آیا به استعداد ایرانی و جوان ایرانی معتقد و معترف هستید؟

6- واردات و ذخیره سازی کالاهای اساسی خصوصاً  گندم و برنج با چرخش قلم و مداد جنابعالی مجوز می گیرد. آیا می خواهید برنج خارجی را درست در زمان برداشت محصول کشاورزان مظلوم وارد بازار کنید یا تدبیر دیگری دارید؟ آیا حاضرید گندم را به همان قیمتی که از خارج می خرید و وارد کشور می کنید از کشاورزان سرافراز کشور خریداری کنید؟ در این مقولات با وزیر جهاد کشاورزی چگونه  تعامل می کنید که توپ را به زمین یکدیگر نیندازید؟ آیا باز ملت باید شاهد باشد که وزیر جهاد کشاورزی مدعی تولید بیش از 12 میلیون تن گندم شود و شما انکار کنید و بگویید خیر بیش از سه میلیون نبوده است؟ آیا این درگیریها و این بگو مگوها چه نفعی برای مردم دارد؟ آیا با استفاده از فناوری اطلاعات حاضرید سیستمی برپا کنید که فصل الخطاب این گونه ادعاها باشد؟

7- تنظیم بازار یک ضرورت و یک مطالبه ملت شریف است. بدون تنظیم بازار مردم گرفتار گرگهایی درنده در قالب محتکرین می‌شوند. از طرف دیگر سوء تدبیر در این امر و واردات بی رویه به بهانه تنظیم بازار، باغداران و کشاورزان را به خاک سیاه می‌نشاند. تدبیر و شیوه و روش و منش شما در امر تنظیم بازار چیست؟ آیا شب عید سال 1393 مردم شاهد بازار تنظیم شده میوه خواهند بود یا بازار میوه را یله و رها به حال خود واگذار می¬کنید و مدافع بازار آزاد می شوید؟ راستی آیا قیمت پسته و خشکبار شب عید را قرار است چه کنید؟ در شب عید طرف مردم هستید یا طرف دیگر؟ البته در عمل و نه در حرف!

8- آیا شما هم جایزه صادراتی می‌دهید؟ در این صورت جایزه تولید کننده اصلی چه می شود؟ آیا برنامه‌ای دارید که نظامی حاکم گردد که در آن تولید کننده اصلی (کشاورز سر مزرعه و کارگر و مهندس در کارخانه) سود اصلی را ببرند؟ چگونه با نظام حاکم دلالی و سوداگری در بازار کالا مواجه می شوید؟ قصد تحول و اصلاح دارید یا قصد سکوت؟

9- نظام توزیع کالا در کشور دارای مریضی مزمن است. دست به دست شدن کالا از طریق تلفن موجب بالا رفتن قیمت‌ها شده است. در بسیاری موارد شاهدیم قیمت فروش درب مغازه چند برابر قیمت فروش توسط تولید کننده اصلی است. برنامه شما چیست؟ آیا به مردم اطمینان می‌دهید که در زمانی مشخص ولی کوتاه این بساط جمع شود و هر کالایی قیمت مصوب با برچسب داشته باشد؟ این زمان کی است؟ تحول و اصلاح در نظام توزیع را چگونه می‌خواهید شکل دهید؟ خدا نکند شما هم بفرمایید بازار باید آزاد باشد. این جمله رفع مسئولیت از شما نمی¬کند. وزارت شما مسئول ساماندهی قیمت و توزیع است.

10- راستی برای سازمان تعزیرات چه برنامه‌ای دارید؟ آن را کوچک و کوچک‌تر می‌کنید و یا از قدرت و جایگاه آن به نفع عموم مردم استفاده خواهید کرد؟ یا شما هم پس از مدتی مشکلات را گردن کمبود بودجه و پرسنل و غیره می‌اندازید و مسبب ناکارآمدی در این حوزه را کسان و چیزهای دیگر اعلام می‌کنید؟

11- برنامه جنابعالی برای جایگزین کردن کالاهای ساخت داخل به جای کالاهای خارجی چیست؟ آیا شما قادرید در مدت مسئولیت خود چند برند ایرانی ایجاد کنید؟ آیا قول می دهید و توان آن را دارید که از غلظت حضور پر رنگ شرکتهای چینی و کره‌ای و امثالهم کم شود و مردم به سمت خرید کالای ساخت داخل با همان کیفیت و قابلیت کار بروند؟ آیا وقتی عده‌ای بی محابا دست به واردات کالاهایی بزنند که در داخل تولید می‌شود، فریادتان بلند می‌شود یا سکوت مصلحت  آمیز را ترجیح می‌دهید؟ جنابعالی اصولاً چه شناختی از توانمندیها، قابلیتها، و مزیتهای کشور در تولید محصول و کالاهایی که قابلیت جایگزینی دارند، دارید؟ کدام قابلیتهای جدید را به صنعت، معدن و تجارت کشور خواهید افزود؟

12 - شما با استاندارد چه خواهید کرد؟ چگونه تولیدکنندگان را به رعایت استانداردها تشویق، ترغیب یا اجبار می¬کنید؟

13 - چه قول‌هایی به بخش خصوصی می‌دهید که آنها را حامی باشید، توانمند کنید، غمخوار باشید؟ چگونه بر تبلیغات کالاهای خارجی به نفع بخش خصوصی ایران نظارت خواهید کرد؟ چگونه پیامدهای ورود کالاهای خارجی و مصرف ارزی را برای مردم اطلاع رسانی می‌کنید و شرح می‌دهید؟ چگونه در فرهنگ سازی و الگوسازی برای مصرف کالای ساخت داخلی نقش بازی می‌کنید؟

14 - با قانون کار چه خواهید کرد؟

15 - از نظر شما کدام کشور می‌تواند الگوی توسعه صنعتی ایران باشد؟ آیا ضعف فرهنگ تولید و دانش بازاریابی ایرانیان را قبول دارید؟ برای بهبود وضعیت آن چه برنامه ای دارید؟

16 - چگونه می‌خواهید بر بخش غیردولتی نظارت کنید؟ چه نظام نظارتی را پیشنهاد می‌کنید؟ چرخه معیوب دانش، فناوری، و تولید را چگونه می خواهید سامان دهید و بی عیب کنید؟ ابداع و نوآوری را چگونه مورد تشویق قرار خواهید داد؟ چگونه می‌خواهید بر شرکتهای واگذار شده هدایت و نظارت داشته باشید؟ آیا مطمئن هستید برای حرف و قول و دستور شما ارزش قائلند؟

17- خیلی‌ها معتقدند با بالا بردن بهره‌وری بسیاری از مشکلات کشور و کمبود منابع حل می‌شود. نظر شما چیست؟ آیا راه کار معینی برای ارتقاء بهره‌وری دارید؟

18 - صندوق توسعه ملی را چگونه فعال و کارآمد خواهید کرد؟ برای بهره برداری از آن چه راه کارها و مشخصه‌ها و ویژگی‌هایی قائل هستید؟

19 - چگونه می‌خواهید جلب مشارکت بیشتر سرمایه‌گذار داخلی و خارجی را انجام دهید؟ گسترش سرمایه گذاری را با کدام اولویت‌ها انجام خواهید داد؟

20- ملاحظه می‌کنید سؤالات تخصصی حوزه های معدن، بازرگانی، خودروسازی، فناوریهای نوین، سیمان، فولاد، آلمنیوم، کالاهای اساسی، تسهیلات، واردات و صادرات، لوازم خانگی، دخانیات، و غیره باقی ماند. برای هر زمینه سؤالات فراوانی وجود دارد، که برای هر کدام چند صفحه می‌شود. نشان می‌دهد این وزارت غول پیکر شده است. آیا موافقت به تجزیه آن به چند وزارت دارید؟ اگر نکنید زیر بار آن خم می شوید، می‌برید، پریشان می‌شوید، کشور را گرفتار می کنید، فریادرسی نخواهید داشت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها