امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۴:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2110
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۱
تعداد بازدید: 248
موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، درخصوص مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه در شب گذشته، ...

موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، درخصوص مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه در شب گذشته، اظهارداشت: تلفیق در شب گذشته سهم وزارت نفت از درآمدهای نفت را تصویب کرد.

وی متن این مصوبه را چنین اعلام کرد:

به منظور تحقق حکم 229 قانون برنامه پنجم توسعه میزان 14.5 درصد از ارزش نفت و میعانات گازی صادراتی و مبالغ واریزی بابت خوراک پالایشگاه‌های داخلی و میعانات گازی تحویل شده به پتروشیمی‌ها و سایر شرکت‌ها براساس قیمت فرآورده‌های نفتی به قیمت متوسط فروش سال 91 (34 دلار در هر بشکه) به عنوان سهم آن شرکت و نیز مازاد منابع ارزی ناشی از افزایش قیمت و میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی نسبت به مبانی محاسباتی موضوع این بند در سقف 7 میلیارد دلار از ابتدای سال 92 پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی به منظور مصارف سرمایه‌ای و بازپرداخت قراردادهای بیع متقابل شرکت نفت پس از کسر هزینه‌ها ، معاف از مالیات و تقسیم سود سهام در اختیار شرکت ملی نفت قرار می‌گیرد.

وزارت نفت از طریق شرکت ملی نفت مکلف است معادل 85.5 درصد از بقیه ارزش مواد مذکور به استثناء موجود مازاد فروش را به حساب بستانکار دولت نزد خزانه‌داری کل کشور منظور و به شرح مقررات این بند با دولت و خزانه‌داری کل کشور تسویه حساب نمایند.

عضو کمیسیون تلفیق در ادامه توضیح داد: دولت پیشنهاد داده بود تنها 14.5 درصد از ارزش صادرات نفت و میعانات گازی به صنعت نفت اختصاص پیدا کند که بر این اساس، سهم وزارت نفت تنها 6.8 میلیارد دلار می‌شد.

وی اضافه کرد: ما تاکید کردیم که حداقل باید 15 میلیارد دلار از محل فروش نفت و میعانات گازی به وزارت نفت اختصاص یابد و به همین دلیل مازاد منابع ارزی ناشی از بالا رفتن قیمت یعنی قیمت نفت بالاتر از 95 دلار هرچه باشد در اختیار شرکت نفت قرار بگیرد.

ثروتی افزود: بعلاوه در مصوبه تلفیق آوردیم که 7 میلیارد دلار نفت و میعانات گازی خارج از این میزان یعنی سهم صادرات 1.3 میلیون بشکه‌ای به وزارت نفت اختصاص یابد.

وی اظهار داشت: کار دیگری که کردیم آن است که تصویب کردیم وزارت نفت سهم بیشتری از بهای 34 دلار در هر بشکه خوراک نفت و میعانات گازی پالایشگاه‌های داخلی دریافت کنند.

وی توضیح داد: دولت قبلاً از محل فروش داخل هر بشکه نفت و میعانات گازی تنها 7 دلار به شرکت ملی نفت اختصاص می‌داد درحالیکه دولت از پالایشگاه‌ها 34 دلار بابت هر بشکه نفت دریافت می‌کرد و آن را به هدفمند سازی یارانه‌ها اختصاص می‌داد،اما براساس مصوبه تلفیق در سال جاری 14.5 درصداز 95 دلار در هر بشکه به عنوان سهم نفت از فروش داخل به پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در نظر گرفته می‌شود.

وی تاکید کرد: قبلاً دولت به وزارت نفت سالانه 6.8 میلیارد دلار بودجه حاصل از نفت می‌داد که ما آن را در سه بخش تسری دادیم تا به پانزده میلیارد دلار افزایش یابد.

عضو کمیسیون تلفیق تصریح کرد: وزارت نفت بابت بیع متقابل و سررسید وام ها و اوراق مشارکت باید 29 میلیارد دلار به پیمانکاران و شرکتها و بانک‌ها پرداخت کنیم.

وی اضافه کرد: علاوه بر این 15 میلیارد دلار پیشنهاد دیگری ارائه کرده‌ایم که در صورت تصویب آن وزارت نفت بتواند به طلبکاران خود تا سقف 10 میلیارد دلار نفت بدهد تا در مجموعه 25 میلیارد دلار منابع در اختیار داشته باشد و بتواند علاوه بر پرداخت بدهی‌های خود، سطح تولید را حفظ کند.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها