امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۹:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21100
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 131
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، شانزدهمین دوره کتاب کودک و نوجوان امروز با حضور سیدصادق رضایی، مدیرعامل کانون پرورش فکری ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، شانزدهمین دوره کتاب کودک و نوجوان امروز با حضور سیدصادق رضایی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و با برپایی یک نمایشگاه از کتاب‌های برگزیده 5 سال گذشته که در جشنواره‌های کتاب این گروه سنی در داخل و خارج کشور برگزیده شده‌اند، آغاز به کار می‌کند. 

چندی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نامزدهای شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان را در بخش‌های نظیر شعر، داستان کودک و خردسال، داستان ترجمه، نوجوان، بخش علمی و آموزشی، بخش کتاب‌های خودمان و بخش گرافیک و تصویرگری اعلام کرد که به شرح ذیل است:
1. بخش شعر

در این بخش کتاب‌های «خلبان جنگی» سروده «لیلا خیامی» از نشر «زلال اندیشه»، «بوی تمشک» سروده «حمید هنرجو» از انتشارات «سروش» و مجموعه «رفتم بالا اومدم پایین» سروده «ناصر کشاورز» از انتشارات «چکه و شهر قلم» به عنوان نامزد معرفی شدند.

2. بخش داستان کودک و خردسال

هیأت داوران در این بخش کتاب‌های «خواب‌های خوشمزه» و «به عروسی من بیا» اثر «سرور کُتبی»، «ماه و روباه و کلاغ» اثر «زهره یحیی‌پور» از انتشارات «به‌نشر»، «گرگ سایه‌ای» اثر «فاطمه مشهدی‌رستم» از انتشارات «طرح و اجرای کتاب»، «پی‌تی‌کو... پی‌تی‌کو» اثر «فرهاد حسن‌زاده» و «کلید کوچولو» اثر «ابراهیم قدردان» از انتشارات «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» به عنوان نامزد معرفی کردند.

3. بخش داستان نوجوان

هیأت داوران در این بخش کتاب‌های «باغ وحشت» نوشته «راحیل ذبیحی»، «آخر بازی» نوشته «نسترن فتحی» از انتشارات «چکه و شهر قلم»، «وقتی مُژی گم شد» نوشته «حمیدرضا شاه‌‌‌‌آبادی»، «اتاق تاریک» نوشته «محمد بکایی» و «دلقک» نوشته «هدا حدادی» از انتشارات «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» را به عنوان نامزد معرفی کردند.

4. بخش داستان ترجمه

الف: کودک و خردسال

هیأت داوران در این بخش مجموعه 10 جلدی قصه‌های ماندگار ترجمه «شهاب‌الدین عباسی» از انتشارات «مهاجر»، مجموعه 8 جلدی «نیکلا کوچولو» ترجمه «نیلوفر اکبری» از انتشارات «ایران‌بان»، کتاب‌های «تک» و «تنها توی دنیای به این بزرگی!» ترجمه «فریده خرمی» و «برسد به دست معلم عزیز» ترجمه «محبوبه نجف خانی» از انتشارات «آفرینگان» و «دوست تا همیشه» ترجمه «راحله پورآذر» از انتشارت «منظومه خرد» را به عنوان نامزد معرفی کردند.
ب: نوجوان

هیأت داوران در این بخش مجموعه کتاب‌های مدرسه (جلد 3 تا 6) ترجمه «مرجان ظریف صنایعی» و «افسانه سلیمانی مختار» از انتشارات «دیبایه»، کتاب‌های «کلماتین» ترجمه‌ «پونه اسلامی» از انتشارات «قطره»، «ماه بر فراز مانیفست» ترجمه «کیوان عبیدی آشتیانی» و «جایی که کوه بوسه می‌زند بر ماه» ترجمه «پروین علی‌پور» از انتشارات «افق» را به عنوان نامزد معرفی کردند.

5. بخش علمی و آموزشی

الف: کودک و خردسال

هیأت داوران در این بخش کتاب‌های «بازی کن و بیاموز» ترجمه «رضوان خرمیان» از انتشارات «قدیانی»، «آیا مرغ‌ها راه‌راه هستند؟» ترجمه «مسلم قاسمی» از انتشارات «باغ آبی»، مجموعه «من می‌توانم خلّاق و هنرمند باشم »تألیف «زهرا جهانبخش» و «جواد محمدزاده» از انتشارات «آوند رشد»، مجموعه «کاردستی‌های خلاق» تألیف «طاهره عرفانی» از انتشارات «به‌نشر»، «فرهنگ‌نامه طلایی نوآموز» از انتشارات «طلایی»،‌ «دایرﺓ المعارف ورزش» تألیف «احسان کاتبی»، «دایرﺓ المعارف تاریخ ایران» تألیف «مسعود جوادیان» و «فرهنگ اعلام کودک» تألیف «مهدی ضرغامیان» از انتشارات «محراب قلم» را به عنوان نامزد معرفی کردند.
ب: نوجوان

هیأت داوران در این بخش کتاب‌های «فرهنگ‌نامه مشاغل» از انتشارات «طلایی»، «مجموعه فرهنگ و تمدن ایرانی»، مجموعه «پرسش‌های نخستین»، «پاسخ‌های بی‌پایان» و «اطلس جغرافی جهان برای دانش‌آموز» ترجمه «مسعود جوادیان» از انتشارات «افق» و «راهنمای عملی زندگی سبز» ترجمه «ناهید صفایی» از شرکت «انتشارات فنی ایران» را به عنوان نامزد معرفی کردند.

6. بخش بازنویسی

هیأت داوران در این بخش مجموعه‌ «قصه‌های شیرین ایرانی» از انتشارات «سوره مهر»، مجموعه «قصه‌ای نو از افسانه» بازآفرین «محمدرضا یوسفی» از انتشارات «پیدایش»، کتاب «نیم من بوق ابن پشم پانزدهم» اقتباس «سیدعلی شجاعی» از انتشارات کتاب «نیستان» به عنوان نامزد معرفی کردند.

7. بخش کتاب‌های خودمان
الف: شعر

هیأت داوران در این بخش کتاب‌های‌ «دمپایی خورشید سروده «حسین تولایی»، «دوربین خدا» سروده «اسماعیل اللّه‌دادی»، «تنها خدا فهمید» سروده «احمد خدادوست»، «اسب حنایی» و «خوش به حال رودخانه» سروده «منیره هاشمی»، «صبح یک روز اردیبهشتی» سروده «اکرم کشایی» و «شبیه صبح خرداد» سروده «طاهره شهابی» به عنوان نامزد معرفی کردند.
بخش داستان

هیأت داوران در این بخش کتاب‌های‌ «پری افسانه‌ها» اثر «فاطمه زمانی»، «من یک مرد عنکبوتی شبیه رستم خواهم شد» اثر «مژگان بابامرندی»، «قلب کوچک سپهر» اثر «مهناز فتاحی»، «جنگ جهانی سوم» و «خیال باف» اثر «حمید نوایی‌لواسانی» به عنوان نامزد معرفی کردند.

بخش گرافیک و تصویرگری

هیأت داوران در این بخش کتاب‌های‌ «مامانم گمشده است»، «صبح یک روز اردیبهشتی»، «بی‌چکمه و چتر»، «دوربین خدا»، «خدا تسبیحی از گنجشک دارد»، «شب چهل و یکم»، «دمپایی خورشید»، «دلم یک دوست می‌خواهد»، «خیال‌باف»، به عنوان نامزد معرفی کردند.

در ضمن هیأت داوران در بخش «دینی» و «زندگی‌نامه» نامزدی را برای دریافت جایزه معرفی نکردند.

از میان 397 عنوان اثر که توسط هیأت داوران بخش «گرافیک و تصویرگری» بررسی شد، تعدادی کتاب در رده کودک و خردسال و رده نوجوان به عنوان نامزد دریافت جایزه برگزیده شد.

هیأت داوران در رده کودک و خردسال این بخش‌ مجموعه «قصه‌های شیرین ایرانی» و کتاب «ننه پنبه» از انتشارات «سوره مهر» و کتاب‌های «قیچی که دنبال کار می‌گشت»، «او»، «نقره ماهی»، «حلزون من گم شده» از انتشارات «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان»، مجموعه «قصه‌ای نو از افسانه» از انتشارات «پیدایش»، مجموعه «داستان‌های شاهنامه» از انتشارات «خانه ادبیات»، مجموعه 4 جلدی «مهرک و سبزک دوست داشتنی» از انتشارات «چکه» و کتاب «خنده‌های تربچه‌ای» از انتشارات «علمی و فرهنگی» را به عنوان نامزد معرفی کرد.

بر همین اساس در رده نوجوان نیز هیأت داوران مجموعه‌های «پرسش‌های نخستین، پاسخ‌های بی‌پایان» و «فرهنگ و تمدن ایرانی» از انتشارات «افق»،‌ کتاب‌های «هفت پیکر» از انتشارات «پیدایش»، «سوت سکوت» از انتشارات «قطره»، «نیم من بوق» از انتشارات «نیستان»، «کشک‌های خفن و عجب دوست نازنینی!» از انتشارات کتاب «چرخ‌فلک» را به عنوان نامزد معرفی کرد.

در عین حال، هیأت داوران در بخش «زندگی‌نامه» 30 عنوان اثر در رده‌های کودک و خردسال و نوجوان و در بخش «دینی» در رده کودک 18 اثر و در رده نوجوان 3 اثر را بازبینی کرد و هیچ کتابی را به عنوان نامزد دریافت جایزه این دو بخش معرفی نکرده است.

بر اساس این گزارش، جوایز جشنواره کتاب کودک و نوجوان در رشته‌های شعر، داستان تألیف کودک و خردسال، داستان تألیف نوجوان، داستان ترجمه، علمی و آموزشی، دینی، زندگی‌نامه، کتاب‌های خودمان، بازنویسی و گرافیک و تصویرگری به کتاب‌هایی اهدا می‌شود که در سال‌های 1391منتشر شده است.

گفتنی است این جشنواره از 15 تا 18 تیر در مرکز آفرینش‌های فرهنگی، هنری کانون واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود و برگزیدگان آن روز 18 تیر جوایز خود را دریافت می‌کنند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها