امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21126
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 114
محمود رسولی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه فرودگاه‌ها و طرح‌های جامع فرودگاهی، ...

محمود رسولی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه فرودگاه‌ها و طرح‌های جامع فرودگاهی، اظهار داشت:‌ شرکت فرودگاه‌های کشور سالانه فراخوان‌هایی برای جذب سرمایه‌گذار خصوصی دارد تا حضور بخش خصوصی در فرودگاه‌ها هر چه بیشتر شود.

وی ادامه داد: شرکت فرودگاه‌های کشور آماده پذیرش سرمایه‌گذار جهت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف فرودگاهی نظیر هتل فرودگاهی، پارکینگ طبقاتی، بخش‌های تجاری و شهر فرودگاهی است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور اضافه کرد: هم‌اکنون در فرودگاه‌های ساری، گرگان، کرمان، شهرکرد و یاسوج طرح جامع فرودگاهی تصویب شده و در حال انجام است.

رسولی‌نژاد افزود: در حال حاضر به طور متوسط حدود 20 سرمایه‌گذار بخش خصوصی به طرح‌های توسعه‌ای فرودگاه‌های کشور وارد شده‌اند و در فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، شهید دستغیب شیراز، مشهد، اصفهان‌ و اهواز پروژه‌هایی را در دست اجرا دارند.

* اجرای طرح‌های توسعه‌ای فرودگاه امام (ره) توسط بخش خصوصی

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور افزود: در فرودگاه امام خمینی (ره) سرمایه‌گذار خصوصی از حدود سه سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده و در حال احداث هتل فرودگاهی است، ضمن آنکه در بخش‌های سالن، تبلیغات، اماکن تجاری و از این قبیل سرمایه‌گذار بخش خصوصی فعال است.

رسولی‌نژاد تصریح کرد: همچنین پروژه‌هایی در این فرودگاه بین‌المللی به صورت BOT اجرا می‌شود، در این‌باره می‌توان به‌ ترمینال زیارتی فرودگاه امام خمینی (ره)، ساخت پارکینگ طبقاتی فرودگاه، هتل فرودگاهی و از این قبیل اشاره کرد که سرمایه‌گذار بخش خصوصی اجرای پروژه را بر عهده می‌گیرد و در بازه زمانی مشخص، پس از کسب سود منطقی و مستهلک شدن سرمایه، پروژه به دولت و شرکت فرودگاه‌های کشور تحویل می‌شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور اضافه کرد: در این شیوه اجرایی‌-عمرانی هر دو طرف سرمایه‌گذار و دولت راضی هستند.

وی ادامه داد: میزان جذب سرمایه و اعتبار برای اجرای پروژه‌ها توسط بخش خصوصی، بستگی به نوع پروژه دارد، به عنوان مثال هزینه اجرای هتل فرودگاهی فرودگاه امام خمینی (ره) در پیش‌بینی اولیه 70 میلیارد تومان بود اما هم اکنون به بیش از 100 میلیارد تومان افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور تصریح کرد: هتل فرودگاهی فرودگاه امام خمینی (ره) احتمالاً تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

رسولی‌نژاد ادامه داد: همچنین ساختمان CIP یا پاویون خصوصی فرودگاه امام خمینی (ره) نیز توسط بخش خصوصی احداث شد که هزینه اجرای آن 120 میلیارد ریال بود.

* توسعه ترمینال و پارکینگ طبقاتی فرودگاه شیراز با 300 میلیارد ریال

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور تصریح کرد: در فرودگاه شهید دستغیب شیراز برای توسعه ترمینال و پارکینگ طبقاتی پیش‌بینی هزینه اجرا 170 میلیارد ریال بوده است که با توجه به نوسانات نرخ ارز ممکن است تا 300 میلیارد ریال نیز افزایش یابد‌.

* احداث پارکینگ خودرو در مهرآباد با هزینه 90 میلیارد ریال

رسولی‌نژاد اظهار داشت: در فرودگاه مهرآباد بخش خصوصی با سرمایه 90 میلیارد ریالی در حال احداث پارکینگ خودرو است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور تصریح کرد: در فرودگاه‌های اهواز و بندرعباس نیز پروژه‌هایی توسط سرمایه‌گذاران خصوصی در حال انجام است.

* تکمیل پروژه پارکینگ طبقاتی و توسعه ترمینال فرودگاه مشهد در سال جاری

رسولی‌نژاد افزود: در فرودگاه مشهد نیز پارکینگ طبقاتی و توسعه ترمینال‌ها توسط بخش خصوصی در حال اجرا است که پروژه پنج ساله بوده و امسال سال نهایی پروژه است.

* بازسازی باند اصلی فرودگاه تبریز

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور اظهار داشت: در فرودگاه تبریز نیز برخی از پروژه‌ها شامل بازسازی باند اصلی و بخش‌های مختلف اداری و عملیاتی از جمله ترمینال‌ها، برج مراقبت پرواز، اداره ایمنی‌زمینی، اداره مهندسی الکترونیک، اداره حراست، اداره امور عمومی، روابط‌عمومی و آمار، شبکه پیام‌های هوانوردی و اداره فنی است.

انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها