امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21139
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از دومین مجموعه داستان کوتاه انقلاب، «پاییز آمریکایی»، روز گذشته در موسسه فرهنگی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از دومین مجموعه داستان کوتاه انقلاب، «پاییز آمریکایی»، روز گذشته در موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب برگزار شد.

در ابتدای این مراسم علی‌اصغر عزتی پاک ضمن ارائه گزارشی از نحوه فراخوان داستان و بازتاب‌های آن گفت:‌ 29 داستان از میان بیش از 100 داستان ارسال‌شده به دبیرخانه در دو مجموعه داستان منتشر شده‌اند. در کنار این مجموعه‌ها، به سه مجموعه انفرادی هم رسیدیم که یک مجموعه منتشر شده، یک مجموعه در مرحله کسب مجوز است و مجموعه دیگر در مرحله ویراستاری است.

پس از عزتی پاک، علی‌محمد مودب، مدیرعامل موسسه «شهرستان ادب» نیز طی سخنانی کوتاه، با گرامی‌داشت یاد شهدای هواپیمای ایرباس، یادآور شد که ما باید خاطرات خودمان را در تاریخ معاصر با کمک قالب‌های ادبی حفظ کنیم و با تولید متن ادبی فرهنگ‌مان را فربه‌تر کنیم.

*داستان نویسی در روزگار ما یک مجاهده است

علی محمد مودب همچنین ضمن تبریک روز قلم گفت: داستان انقلاب ترکیبی است که دو فضای حماسی را به هم گره می زند و حماسه انقلاب اسلامی نیاز به توضیح ندارد و همه با آن آشنایند اما کمتر با حماسه داستان نویسی آشنا هستیم. به تعبیری داستان نویسی در روزگار ما یک مجاهده بزرگ است و نیازمند خواندن زیاد و بازنویسی زیاد است. آن هم در روزگاری که زندگی این قدر دشوار است،  من به سهم خودم دعا می‌کنم که مسئولان ما قدردان حماسه انقلاب  و نیز حماسه شما داستان نویسان باشند. دنیای امروز دنیای سینما و مجموعه های تلویزیونی است و طبیعتا نیازمند داشتن ادبیات داستانی قوی هستیم. برای داشتن داستان نویسان برجسته باید به داستان بها داد و ورود جوانان را به این حوزه تشویق کرد.

در ادامه مراسم مرضیه فعله‌گری «تنهایی چرچیل» را از مجموعه «پاییز آمریکایی» برای حاضرین در جلسه قرائت کرد.
 
*داستان‌های بعد از انقلاب توفیق بسیار اندکی در بازنمود آن‌چه که در آن روزگار گذشت، به دست آورده‌اند

ناصر فیض شاعر و طنزپرداز، که خود از مبارزین جوان در زمان پهلوی بوده است، با نقد نگاه جوانان به ماجراهای انقلاب گفت: داستان‌های بعد از انقلاب توفیق بسیار اندکی در بازنمود آن‌چه که در آن روزگار گذشت، به دست آورده‌اند. اکثر آثاری که به انقلاب پرداخته‌اند، نتوانسته‌اند همه ابعاد این حادثه بزرگ را به نمایش بگذارند. مثلا چرخش‌های افراد در طول مبارزه و از این جبهه به آن جبهه رفتن‌ها‌شان را ما هیچ‌گاه در آثار ادبی انقلاب ندیدیم، در حالی‌که این مسئله یکی از امور با ظرفیت و مغفول‌مانده آن روزگار است.

وی در ادامه با ذکر خاطراتی از ایام مبارزاتی‌اش در قم، نویسندگان جوان را به مطالعه هرچه بیشتر در زمینه انقلاب دعوت کرد و اظهار داشت: نویسنده باید بتواند فضا و حال و هوای آن روزگار را در اثرش نمایش دهد و پرداختی قابل باور از حوادث و آدم‌ها داشته باشد.

«مهدی بنائیان» یکی دیگر از داستان‌نویسان حاضر در جلسه بود که پس از سخنان فیض داستان «عصا» از مجموعه «پاییز آمریکایی» را برای جمع قرائت کرد.

*بسیاری از سران موتلفه محافظه کار شدند و عده زیادی کنار کشیدند

در ادامه عزت‌الله مطهری مبارز نام‌آشنای دوران انقلاب به نقل خاطرات خود از دوران کودکی، نوجوانی، سفر به تهران و راهیابی به گروه‌های مبارز پرداخت. وی صحبت‌های خود را از دوران کودکی‌اش در خوانسار و وضعیت سخت معیشت خانواده‌اش آغاز کرد و با جزئیات دقیق چگونگی شکل گرفتن تمایلش برای آمدن به تهران را بیان کرد. ایشان از دعواهای کودکانه فراوان با برادر و از تجربیات کار در کودکی و نوجوانی گفت و همچنین از شرایط سخت خانواده که باعث شد وی در نوجوانی به تهران بیاید و در شهر غریب به دنبال کار بگردد.

وی پس از بیان آشنایی خود در بازار تهران با هیئت‌های موتلفه و گروه‌های مبارز، از اولین برخورد جدی نظام طاغوت با سران مبارز گفت و اشاره کرد که خیلی از سران موتلفه انتظار حبس های شش ماهه داشتند اما حبس شش ساله گرفتند و در نتیجه خیلی ها محافظه کار شدند و خیلی ها کنار کشیدند. عزت شاهی پس از این، با بیان بخشی از فعالیت‌های گسترده‌اش با انواع گروه‌های مبارز  به کمرنگ بودن مرزبندی گروه‌های مبارز در آن زمان اشاره کرد.

سرانجام وی ماجرای دستگیر شدنش را برای داستان‌نویسان تعریف کرد. اصابت چندین گلوله به بدن، خوردن قرص سیانور، افتادن در چنگ نیروهای ساواک و شستشوی معده با شلنگ آب  بخشی از جزئیات صحنه دستگیری وی بود که برای داستان‌نویسان بازگو کرد. وی سپس ماجراهایی از دوران حبس در کمیته مشترک و شکنجه‌ها و بازجویی‌های پیاپی را برای حاضران در جلسه گفت. وی در بیان  خاطرات خود سیر روایی دقیق همراه با پرداختن به جزئیات مهمی که ظاهرا خیلی مهم نیستند و افراد گاه از کنار آنها به سادگی می گذرند را بیان می‌کرد. عزت شاهی صحبت خود را با بیان توصیه هایی مخصوص کسانی که می خواهند مجموعه داستان منتشر کنند، به پایان برد.

آیین رونمایی از دومین مجموعه داستان کوتاه انقلاب، «پاییز آمریکایی»، با بازدید داستان‌نویسان مدعو از موزه ملی ایران به پایان رسید. 

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها