امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۲:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21150
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، در جریان سفر 5 روزه نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان به پکن، مقامات چین و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، در جریان سفر 5 روزه نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان به پکن، مقامات چین و پاکستان ۸ قرارداد همکاری امضا کردند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد شریف در تمام زمینه‌ها با «لی.کی.‌جیانگ» نخست وزیر چین به توافق رسید.

یکی از قراردادهای مهم امضا شده بین 2 کشور همکاری برای احداث کوریدور اقتصادی مشترکی است که شهر «کاشگار» چین را به «بندر گوادر» پاکستان متصل می‌کند. این پروژه بزرگ حدود 18 میلیارد دلار هزینه در برخواهد داشت.

احداث بزرگراه «قراقورم» در منطقه «گیلگت و بلتستان» پاکستان و نیز احداث پروژه‌های جدید در «بندر گوادر» واقع در ایالت «بلوچستان» پاکستانی از دیگر توافقات مقامات پکن و اسلام‌آباد است

2 کشور در زمینه‌ همکاری مخابراتی نیز با هم به توافق رسیدند و قرار شد سیستم ارتباطی پاکستان با کابل‌کشی مجدد و استفاده ار فیبر نوری تقویت شود.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی، چین حاضر است در زمینه تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی نیز با پاکستان همکاری کند.

علاوه بر این، پکن برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و صنعت پارچه‌بافی پاکستان اعلام آمادگی کرده است.

این در حالی است که مقدمات اعزام دانشجو به چین و آموزش تکنیسین در زمینه کشاورزی و صنعت پارچه‌بافی نیز فراهم شده است.

قراردادهای مهم چین و پاکستان طی مراسمی بین «احسن اقبال» وزیر توسعه پاکستان و «جو.شائو.شی» وزیر توسعه چین به امضا رسید.

در همین حال، حزب «مسلم لیگ نواز» پاکستان و «حزب کمونیست» چین نیز با یکدیگر توافق همکاری امضا کردند.

نخست‌وزیران چین و پاکستان نیز پس از نشست 2 جانبه خود در پکن،  با ابراز امیدواری از تقویت مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی، از تعهد دولت‌های خود برای افزایش همکاری‌های استراتژیک 2 جانبه خبر دادند.

در این دیدار، نواز شریف همکاری 2 کشور را «شیرین‌تر از عسل» دانست و نخست‌وزیر چین نیز تصریح کرد که پکن حامی حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان است.

نواز شریف در حالی پکن را به عنوان اولین مقصد سفرهای خارجی خود انتخاب کرده است که نخست‌وزیر چین نیز اولین مقام خارجی بود که پس از پیروزی نواز در انتخابات سراسری اردبیبهشت ماه عازم اسلام‌آباد شد و با شریف دیدار کرد.

نخست‌وزیر جدید پاکستان پس از پیروزی در انتخابات تصریح کرد که خواهان تقویت مناسبات اسلام‌آباد با کشورهای منطقه از جمله چین، هند و افغانستان است.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار