امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21164
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» پس از آنکه در بودجه سال 92 نرخ ارز 1226حذف شد و صحبت‌هایی که اخیرا توسط رئیس کل بانک مرکزی و ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» پس از آنکه در بودجه سال 92 نرخ ارز 1226حذف شد و صحبت‌هایی که اخیرا توسط رئیس کل بانک مرکزی و نمایندگان مجلس مطرح شده است، این بانک از 12 تیر ماه به بعد، انتشار نرخ ارز 1226 را بر روی سایت خود متوقف کرد.

هم‌اکنون این بانک نرخ ارز مرجع برای امروز را24،775 یال تعیین کرده که در واقع همان عدد نرخ مبادله‌ای و به عبارتی حذف نرخ ارز مبادله‌ای است.

به گزارش خبرنگار فارس، بانک مرکزی در اواخر سال 90 پس از بروز التهابات در بازار، برای کنترل این شرایط نرخ ارز مرجع را از 1050 تومان به 1226 تومان افزایش داد.

کنترل عرضه و تقاضا و کاهش تقاضای سفته بازی یکی از هدف‌های این اقدام بانک مرکزی بود. اما این شرایط کنترل نشد و نرخ ارز در بازار آزاد به 3 هزار تومان نزدیک شد. در دوم مهر 91 بانک مرکزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت مرکز مبادلات ارز را راه‌اندازی کرد. در گام اول نرخ ارز حدود 2450 تومان قیمت‌گذاری شد. در آن روز فاصله چندانی بین نرخ مبادله‌ای و بازار وجود نداشت اما به تدریج این فاصله بیشتر شد.

از ابتدای فعالیت مرکز مبادلات تا امروزامروز به طور معمول نرخ ارز مبادله‌ای 2400 تا 2500 تومان بود بوده و نوسان چندانی نداشته است. در سال 91 حدود 7 میلیارد دلار ارز از طریق این مرکز تخصیص داده شد و از ابتدای سال جاری تا 31 خرداد ماه امسال 21 هزار و 464 ثبت سفارش پذیرفته شده است.

با توجه به اینکه لایحه بودجه سال 92 در اسفند ماه به مجلس ارائه شد و نمایندگان لایحه را به صورت سه دوازدهم به تصویب رسانده و بررسی کل لایحه را به سال جاری موکول کردند. به همین دلیل حکم چندان مشخصی در لایحه و بودجه سه دوازدهم مشخص نشد و دولت متناسب با احکام قانون بودجه سال 91 در سه ماه اول متناسب با منابع خود ارز 1226 تومانی برای واردات برخی کالاهای اساسی تخصیص داد. پس از تصویب بودجه سال 92 در خرداد ماه و مشخص شدن حذف ارز 1226 تومانی در بودجه، بانک مرکزی ملزم به حذف آن شد.

البته ناگفته نماند در دوم اردیبهشت ماه امسال بانک مرکزی به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت که بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوبه‌ای درخصصو حذف ارز مرجع کالاهای اساسی به تصویب رسانده بود که با توجه به تازتاب منفی، این مصوبه ملغی شد.

اما پس از تصویب قانون بودجه در مجلس، بانک مرکزی ملزم به حذف ارز 1226 تومانی شد و در چند روز اخیر این مصوبه عملیاتی شده است.

رئیس کل بانک مرکزی در همین باره با تاکید بر این موضوع که حذف ارز مرجع برای کالاهای اساسی و دارو کاملا براساس قانون است، گفت: این موضوع در قانون بودجه در نظر گرفته شده و ابلاغ شده و بانک مرکزی هم براساس قانون بودجه به آن عمل می‌کند ما ارز مرجع را حذف می‌کنیم اما به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم که قیمت کالاها افزایش یابد.

وی تاکید کرد: تغییر نرخ ارز تاثیری بر قیمت کالاها ندارد زیرا در قانون بودجه پیش‌بینی‌های‌ لازم برای تامین نیازهای مالی کالاهای اساسی و دارو در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهور هم در گفت‌وگوی تلویزیونی چهارشنبه شب بر این مساله صحه گذاشت و اعلام کرد: طبق مصوبه مجلس در بودجه سال 92 ارز مرجع 1226 تومانی باید حذف شود و در سه ماهه اول امسال با استناد به قانون بودجه سال 91 برای کالاهای اساسی ارز مرجع پرداخت کردیم.

بانک مرکزی در ابتدا، از روز چهارشنبه نرخ ارز مرجع را به روزرسانی نکرد و امروز هم نرخ ارز مبادله‌ای را حذف و نرخ مبادله‌ای را به مرجع تبدیل کرد.

البته در حال حاضر سایت بانک مرکزی گزینه ارز غیر مرجع را در سایت برداشته و واژه مرجع را هم از گزینه «نرخ ارز مرجع» حذف کرده و تنها «نرخ ارز» نوشته شده است.

تصاویر جدول قبل و امروز نرخ رسمی‌ ارزهای بانک مرکزی در زیر آمده است.در ادامه این جدول پوند انگلیس 37535 ریال، فرانک سوئیس 26069، کرون سوئد 3682، دینار کویت 86688 ریال، صد ین ژاپن 24600 ریال، لیر ترکیه 12794 ریال، روبل روسیه 747 ریال، ریال عربستان 6606 ریا و یورو 32189 ریال قیمت‌گذاری شده است.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها