امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۹:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21187
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از واحد خبر و اطلاع‌رسانی بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)، جلسه اعضای هیئت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از واحد خبر و اطلاع‌رسانی بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)، جلسه اعضای هیئت علمی جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) با حضور سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد و دبیر جشنواره امام رضا(ع)، سید یحیی طالبیان رئیس پژوهشگاه فرهنگ،‌ هنر و ارتباطات و اعضای هیئت علمی جشنواره در دبیرخانه دائمی بنیاد امام رضا(ع) واقع در تهران برگزار شد.

استخراج دستورالعمل‌های کاربردی، استفاده از شیوه مناظره در برگزاری همایش‌ها، تهیه بانک مقالات، توجه به عرف جامعه در اشاعه فرهنگ رضوی، تدوین نقشه راه همایش‌های رضوی و همه‌فهم بودن خروجی‌ همایش‌ها، مقابله با سرقت‌های ادبی از داستان‌ها و اشعار رضوی و انسجام همایش‌های علمی ادبی با موضوع امام رضا(ع) از جمله پیشنهاداتی بود که در این جلسه مطرح شد.

* بنیاد امام رضا(ع) انتشارات مستقل راه‌اندازی می‌کند

جعفری در ابتدای این جلسه حول محور ایجاد انتشاراتی مستقل برای بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) سخن گفت و از برگزاری گردهمایی اعضای هیئت علمی جشنواره به منظور ایجاد تعامل بیشتر و تبادل‌نظر خبر داد.

بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) اظهار داشت: اساس این جلسه فعالیت‌های علمی بنیاد است. درست است که ائمه(ع) نور واحد هستند اما برجستگی‌های علمی و فرهنگی در دوره امام رضا(ع) نمود بیشتری داشته است و موجبات این را فراهم کرده که صفتی همچون «عالم آل محمد(ص)» مختص حضرت رضا(ع) باشد.

جعفری به برخی انتقادها درباره موازی‌کاری نهادهای فرهنگی اشاره کرد و افزود: می‌گویند «همپوشانی»؛ اما آیا همه مراکز فرهنگی که در موضوعات یکسان کار می‌کنند، همپوشانی دارند؟ ضمن اینکه هر قدر کار فرهنگی در کشورمان انجام شود، خوب است چرا مقام معظم رهبری اصالت را به فرهنگ داده‌اند. ان‌‌شاءالله با هماهنگی‌هایی که می‌شود، از موازی‌کاری‌ها جلوگیری می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: الحمدلله کارهای اجرایی جشنواره یازدهم روی ریل افتاده است و ان‌شاءالله پس از برگزاری آن، همایشی را در مشهد مقدس برگزار می‌کنیم تا از دل آن اصول کمیته برنامه‌ریزی جشنواره‌های آتی استخراج شود.

دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با اشاره به سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: موضوع «سبک زندگی» مسئله‌ مهمی است که باید در جشنواره نسبت به آن احساس وظیفه کنیم. در واقع، همایش‌های علمی و پژوهشی باید پاسخگوی نیاز روز مردم باشد و لازمه آن گفت‌وگو و مشورت بیش از پیش است.

* کارهای پژوهشی در پرداختن به فرهنگ رضوی باید عامه‌پسند باشد

طالبیان در ادامه این جلسه با اشاره به کارهای صورت گرفته مرتبط با جشنواره امام رضا(ع) در پژوهشگاه فرهنگ،‌ هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تألیف دانشنامه ده‌جلدی امام رضا(ع) در پژوهشگاه آغاز شده است، برخی مدخل‌های نگارش‌شده را به داوری فرستادیم و داوران نیز پاسخ دادند و به زودی مجلد اول این دانشنامه منتشر می‌شود. چاپ این دانشنامه می‌تواند حاصل کار شما عزیزان به شمار آید.

وی بر افزایش کیفیت مقالات ارائه شده تأکید کرد و ادامه داد: هدف ما تحقق فرهنگ رضوی و سیره قرآن است، بنابراین بایستی دانشجویان و پژوهشگران را درگیر کار کنیم وظیفه ما کار علمی و پژوهشی است که بتواند در پایان مؤثر و راهگشا واقع شود.

قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور شعر و ادب تأکید کرد: باید کاری کنیم که حاصل این فعالیت‌ها در عین اینکه علمی و پژوهشی است، راه‌حل‌هایی برای استفاده عموم جامعه نیز باشد، جامعه باید از کارهای علمی و پژوهشی در پرداختن به فرهنگ رضوی بهره‌مند شود.

طالبیان در پایان تأکید کرد: باید از حالت انتزاعی در این مسائل بیرون آمد و اندیشه‌هایمان را طوری اشاعه دهیم که قابل استفاده برای عموم باشد. باید طوری کار کنیم که تغییر رفتارها را در جامعه به عنوان اثر کارمان ببینیم.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها