امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21193
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 127
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس (توانا) شانزدهمین جشنواره کتاب و کودک نوجوان و افتتاح نمایشگاه کتاب‌های برتر این گروه سنی امروز با ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس (توانا) شانزدهمین جشنواره کتاب و کودک نوجوان و افتتاح نمایشگاه کتاب‌های برتر این گروه سنی امروز با حضور سید‌صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مرتضی حیدری مدیر بازرگانی و مشاور مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن حجاب این کانون برگزار و افتتاح شد.

در این مراسم سید‌صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بیان داشت: در نمایشگاه کتاب برتر کودک و نوجوان تلاش کردیم تا آثار برتر 5 سال اخیر ناشران کودک و نوجوان که 300 عنوان کتاب برتر مربوط به سالهای 89 و 90 است را برای عموم مردم به نمایش بگذاریم.

وی اضافه کرد: از تفاوت نمایشگاه امسال نسبت به سالهای گذشته می‌توان به این مهم اشاره کرد که این نمایشگاه از امسال به بعد به صورت سالانه برگزار می‌شود چرا که در گذشته دو سالانه به گونه‌ای که کتاب‌های دو سال اخیر مورد بررسی و کارشناسی قرار می‌گرفت اما هم اکنون به صورت سالانه آثار کودک بررسی می‌شوند.

رضایی ادامه داد: یکی دیگر از تفاوت‌های این جشنواره با  جشنواره‌های گذشته این است که در تقویم به همت شورای فرهنگ عمومی و انقلاب عالی فرهنگی 18 تیر به عنوان روز ملی ادبیات کودک و نوجوان نامگذاری شده است که کانون نیز از امروز به مدت 4 روز به مباحث ادبیات کودک و نوجوان می‌پردازد.

وی افزود: معتقدیم هفته منتهی به 18 تیرماه هفته ادبی کودک و نوجوان است چرا که سازمان‌ها و نهادها نیز می‌توانند به این روز توجه کنند.

این مقام مسئول گفت: هفته ادبیات کودک و نوجوان جزو روزهایی است که می‌توان جایگاه ادبیات کودک و نوجوان ایران را با جهان سنجیده و اهالی قلم بخواهیم این ادبیات را مورد نقد قرار دهند.

* رابطه ادبیات کودک و ادبیات بزرگسالان رابطه مادر با فرزند است

وی با اشاره به این مطلب که رابطه ادبیات کودک با ادبیات بزرگسالان رابطه مادر با فرزند است، گفت: آن چه از ادبیات بزرگسالان داریم نشأت گرفته از ادبیات کودک است.

* رابطه بزرگی ادبیات بزرگسالان در جدی گرفتن ادبیات کودک

رضایی ادامه داد: بزرگی ادبیات بزرگسالان این است که ادبیات کودک را جدی را بگیریم به گونه‌ای که ما بگویم اهالی ادبیات کودک را با مسائل و دغدغه‌های این گروه سنی چه از لحاظ مباحث نظری و چه از لحاظ مباحث علمی آشنا کنیم.

وی با اشاره به تیراژ کتاب کودک و نوجوان، اظهار داشت: هم اکنون تیراژ کتاب کودک 2 تا 3 هزار نسخه است اما اگر کتابی مورد استقبال قرار گیرد قطعا در تیراژ بالاتری منتشر خواهد شد.

به گفته رضایی تیراژ متوسط کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و جوانان 10 تا 15 هزار جلد در چاپ اول است که اگر موجب استقبال این گروه سنی قرار گیرند به 50 هزار تیراژ هم خواهد رسید.

وی افزود: معتقدیم تیراژ کتاب‌های کودک و نوجوان باید به 400 هزار نسخه برسد اما این مهم مستلزم همکاری ناشران با یکدیگر است چرا که تیراژ بالای کتاب کودک به  چاپ کتاب مشترک توسط ناشران اختصاص دارد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: به طور مثال اگر کانون در طول سال 120 عنوان کتاب منتشر می‌کند معتقدیم که حداقل 20 عنوان از آنها را به صورت مشترک با ناشر دیگری به چاپ برساند و بالعکس آن را نیز می‌توان انجام داد.

وی درباره سرانه مطالعه کتاب، بیان داشت: متأسفانه آمارهایی که برای سرانه مطالعه کتاب در کشور اعلام می‌کنند متعلق به مخاطبان بالای 17 سال است. اما ما معتقدیم که کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان حرفه‌ای تر کتاب می‌خوانند حتی آنها در نقد و بررسی آثار نیز حضور فعال دارند.

رضایی اضافه کرد: متأسفانه با توجه به اینکه کودکان حرفه‌ای‌تر از بزرگسالان کتاب می‌خوانند اما در سرانه مطالعه کتاب قرار نمی‌گیرند، همچنین کانون پرورش فکری و کودکان نوجوانان دارای مخاطبانی است که هر یک از آنها تا 100 هزار عنوان کتاب را تاکنون مورد مطالعه قرار دهند.

این مقام مسئول در پایان گفت: در شهر تهران کودکانی وجود دارد که بیش از هزار عنوان کتاب را مورد مطالعه قرار داده‌اند اما در آمار از آنها استفاده نشده است، همچنین خانواده‌هایی که به مطالعه کتاب علاقه‌ای ندارند کودکان نیز نسبت به این مهم بی‌اهمیت می‌شوند که باید در این راستا به توسعه و تعمیق فرهنگ کتابخوانی در میان والدین پرداخت.

انتهای پیام/و
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها