امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۷:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21229
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۷
تعداد بازدید: 344
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از صنعا، نبردی پنهان میان یمن و عربستان سعودی از یک‌سو و کشورهای خارجی از سوی دیگر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از صنعا، نبردی پنهان میان یمن و عربستان سعودی از یک‌سو و کشورهای خارجی از سوی دیگر برسر ثروت‌های موجود در این کشور وجود دارد.

این نبرد از زمان انتخاب «عبد ربه منصور هادی» به عنوان رئیس جمهوری یمن آشکار و عیان شد، به ویژه وقتی که رسانه‌های خارجی وهمچنین منابع دولتی یمنی اعلام کردند که بزرگترین منبع زیر زمینی نفت جهان در یمن و در شهر مرزی «جوف» کشف شده که بخش کوچکی از این منابع تا عمق 1800 متری اراضی عربستان کشیده شده است. 

با توجه به این‌که بخش اعظم این منبع بزرگ نفتی در زیر زمین‌های یمن واقع شده است، اگر تا پیش از این عربستان با دارا بودن 34 درصد منابع نفتی جهان بیشترین منابع نفتی جهان را به خود اختصاص داده و در اختیار داشت، هم اکنون با کشف این منبع این یمن است که 34 درصد از منابع نفتی جهان را در اختیار داشته و به خود اختصاص می‌دهد.

سخنان و اظهارات بسیاری شنیده شده مبنی بر اینکه حکومت یمن از زمان «علی عبد الله صالح»، رئیس جمهور سابق و برکنار شده یمن از دهه نود از وجود این منابع آگاهی داشته، اما با دخالت‌های آمریکا این موضوع که بزرگترین چاه نفتی جهان در زیر زمین‌های یمن قرار دارد، را افشا نکرده است تا این‌که شبکه آمریکایی «اسکای نیوز» در این اواخر فاش کرد که بزرگترین منبع نفتی جهان در زیر زمین‌های یمن واقع شده و همین موضوع بر وجود جنگی پنهانی میان یمن و عربستان سعودی و آمریکا در یمن به خاطر این چاه‌های نفتی تاکید دارد.

خبرهای غیر موثق حاکی از آن است که عربستان سعودی به یمن پیشنهاد داده که در ازای اعطای سالیانه 10 میلیارد دلار، امتیاز استخراج نفت یمن برای 50 سال را به دست گیرد، پیشنهادی که یمن با آن مخالفت کرده است.

شرکت‌های آمریکایی نیز پیشنهادهای فریب دهنده و اغوا کننده‌ای جهت ساخت و احداث تمام راه‌ها، پل‌ها، زیربناها، کارخانه‌ها و پالایشگاه‌های مورد نیاز برای تولید مشتقات نفتی در یمن را به دولت این کشور داده‌اند تا در ازای آن از امتیازهای نفتی از جمله استخراج نفت این مناطق برخوردار شوند. اما گفته شده که یمن این پیشنهادها را نیز رد کرده است.

کارشناسان و سیاستمداران پیش بینی کرده‌اند که سفر اخیر رئیس جمهوری یمن به روسیه شاید به اعطای امتیاز استخراج نفت این مناطق به روسیه ارتباط داشته باشد، این موضوعی است که پیش از این هم منابع سیاسی از آن سخن گفته و اشاره کرده بودند که یمن به شرکت‌های نفتی روسیه اجازه انجام عملیات اکتشاف نفت در شمال یمن و در شهر جوف، در نزدیکی مرزهای عربستان سعودی را داده است.

پشت پرده توافقنامه جده

بسیاری از کارشناسان سیاسی اظهار می‌کنند که «توافقنامه جده» امضا شده میان عربستان سعودی و نظام علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن که بسیاری آن را معامله توصیف کرده‌اند و صالح در آن یک سوم مساحت کشور یمن را به طرف عربستانی واگذار کرد، بیش از هرچیز بیانگر جاه طلبی‌های عربستان سعودی در یمن و تلاش برای تسلط بر منابع نفتی یمن است. اگرچه در این بین هستند، صاحبنظرانی که ظهور «جنبش الحوثی» در بسیاری از مناطق یمن از جمله مناطق مرزی شمال یمن با عربستان که خطر بزرگی برای نظام عربستان سعودی به شمار می‌آمد، ریاض را مجبور به وارد آوردن فشار بر رئیس جمهوری یمن جهت امضای توافقنامه مرزی جده کرد.

براساس این توافقنامه دو طرف یمنی و سعودی از انجام عملیات اکتشاف در مناطق مرزی منع می‌شدند، اما این موضوع هم اکنون و به خصوص پس از اقدام آمریکا در کاهش نفوذ عربستان سعودی در یمن مورد اعتراض رئیس جمهوری موقت یمن قرار گرفته تا به این ترتیب عربستان سعودی در مقابل اقدام به اخراج صدها هزار کارگر یمنی مشغول به کار در عربستان سعودی کند و به نقض حقوق بشر و نقض حقوق مهاجران یمنی متهم شود.

دیوار حائل عربستان سعودی

در این اواخر یکی از کارشناسان نفتی یمن به رسانه‌های محلی اعلام کرد که از چاه نفتی منطقه جوف روزانه 5 میلیون بشکه نفت استخراج می‌شود و از طریق حفاری‌های افقی به سرزمین‌های عربستان سعودی منتقل می‌شود، اما عربستان سعودی برای از بین بردن هرگونه شک و شبه در این ارتباط رقم‌های اعلام شده را تغییر و به عدد 450 هزار تا 600 هزار کاهش می‌دهد و طوری عمل می‌کند، گویی این چاه در سرزمین‌های این کشور واقع شده، حال آنکه در سرزمین‌های یمن قرار دارد.

این کارشناس یمنی در ادامه تاکید کرد که عربستان سعودی روزانه به میزان 5 میلیون بشکه نفت از مرزهای شهر جوف و از طریق حفاری افقی وارد خاک عربستان می‌کند و سپس آنها را استخراج می‌کند.

عربستان سعودی از سال 2008 برخلاف توافقنامه مرزی جده که در سال  2000 میلادی میان دو کشور یمن و عربستان بسته شده بود، اقدام به ساخت دیواری حائل در مرزهای مشترک این دو کشور کرد و پس از آن اقدام به انتشار نیروهای نظامی سعودی و ده‌ها گروه مورد حمایت از سوی ارتش در نوار مرزی دو کشور کرد، تا جایی‌که قبیله‌های یمنی به شدت به این امر اعتراض کرده و به دولت مرکزی تاکید کردند، در صورت هرگونه کوتاهی حکومت یمن در انجام وظایف خود در دفاع از تمامیت ارضی و استقلال یمن، این قبایل به دفاع از کشور خود خواهند پرداخت و در دفاع از سرزمین‌های خود کوتاهی نخواهند کرد.

به این ترتیب ادامه ساخت دیوار حائل از سوی شرکت عربستانی بن لادن، به خصوص پس از تهدیدهای صورت گرفته از سوی قبایل یمنی که صدها نفر از اهالی شهرهای جوف و صعده را شامل می‌شدند و در برابر کارشکنی‌های عربستان سعودی و تلاش این کشور برای تسلط بر برخی پایگاه‌ها در یمن و تبدیل آن به پایگاه‌های نظامی دست به اعتراض زده بودند، دست از کار کشید.

آماده باش نیروهای نظامی در مرزها

طی هفته‌های اخیر حکومت عربستان سعودی اقدام به اخراج تعداد زیادی از آفریقایی‌های مقیم کشورعربستان سعودی به شیوه‌های غیر قانونی مانند بازداشت آنان به دلیل اتهامات واهی دست داشتن در برخی جرام و باطل کردن گذرنامه‌های آنان کرد تا این افراد از طریق گذرگاه مرزی «الطوال» وارد مرزهای یمن شوند.

این اقدام پس از بحران اخراج کارگران یمن در عربستان روی داد و ریاض این اقدام خود را اینگونه توجیه کرد که این اتباع آفریقایی به صورت غیر قانونی از طریق یمن وارد این خاک عربستان شده بودند، در حالی‌که پیش از کارشناسان امر سکوت حکومت یمن درباره این اقدام عربستان سعودی و عدم اتخاذ رویه‌های قانونی مناسب در برابر آن را محکوم و نسبت به این امر به وزیر کشور یمن هشدار داده بودند و از نگرانی‌های خود از خطر مورد بهره برداری گرفتن از سوی جریان‌های حزبی و سیاسی طی مراحل آتی به خصوص از طریق عملیات‌های تروریستی و پروسه انتخابات، سخن گفته بودند.

این درحالی است که منابع مطلع از انتشار نیروهای نظامی عربستان سعودی در نوار مرزی میان دو کشور به بهانه ممانعت از نفوذ قاچاقچیان به داخل خاک عربستان و همچنین ساخت پایگاه‌های نظامی جدید خبر داده‌اند.

منابع نظامی یمنی در این اواخر در رسانه‌های محلی فاش کردند که «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهوری یمن نشستی با فرماندهان ارشد تیپ دوم نیروهای گارد مرزی با حضور سرلشکر «محمد ناصر احمد»، وزیر دفاع و سرلشکر «علی محسن»، مشاور رئیس دفاع و امنیت و سرلشکر «محمد راجح لبوزه»، فرمانده پنجم منطقه و تعدادی از فرماندهان نظامی برگزار کرد. در این نشست رئیس عملیات‌های مرزی یمن گزارشی از اقدامات اخیر صورت گرفته از سوی عربستان در منطقه «موسم» در نزدیکی بندر «میدی» یمن ارائه داد. در این گزارش از رئیس جمهوری و وزیر دفاع یمن درخواست شده بود تا تمام احتیاجات نیروهای گارد مرزی تامین شود.   

«ناصر قزه» تحلیلگر سیاسی یمنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا گفت: درگیری‌های مخفیانه‌ای که از زمان آغاز انقلاب یمن بین دو کشور یمن و عربستان سعودی به وجود آمد، امروز و به خصوص در سایه تلاش‌های عربستان برای اخراج کارگران یمنی به امری آشکار و عیان برای همه تبدیل شده است. این درحالی است که ثروت نفتی تازه کشف شده در یمن، پایه و اساس بحران و درگیری جدید پیش آمده بین ریاض و صنعا را تشکیل می‌دهد.

قزه افزود: کشورهای نفتی عضو شورای همکاری خلیج فارس تاکنون تلاش کرده‌اند، این بحران را به سود عربستان سعودی مدیریت کنند و این اوضاع در یمن را به زودی به نقطه انفجار خواهد رساند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها