امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21239
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۴
تعداد بازدید: 106
مصطفی فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: آبسه دندانی به دنبال نفوذ باکتری‌های محیط دندان ـ که در حالت عادی مشکل ایجاد ...

مصطفی فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: آبسه دندانی به دنبال نفوذ باکتری‌های محیط دندان ـ که در حالت عادی مشکل ایجاد نمی‌کنند ـ به داخل استخوان و لثه می‌تواند باعث عفونت دندانی شود که به آن آبسه می‌گوییم.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی ادامه داد: منشأ ورود این باکتری، پوسیدگی وسیع دندانی یا بیماری‌های پیشرفته لثه است.

وی افزود: در موارد نادری تصادف و ضربه ناگهانی نیز می‌تواند مجرای داخل استخوان یا لثه را باز کرده و باعث ورود باکتری‌ها به این ناحیه شود.

این دندانپزشک تصریح کرد: اگر بهداشت دهان و دندان رعایت شود به غیر از موارد اورژانسی، آبسه دندان به وجود نمی‌آید. چرا که آبسه دندانی در پیشینه خود سابقه درد، مشکلات لثه، پوسیدگی و امثالهم را دارد.

فاطمی به عفونت دندانی دیگری به نام سلولیت اشاره داشت و افزود: سلولیت یک نوع عفونت حاد است که با گسترش سریع و علائمی نظیر درد، تورم، افزایش حرارت موضعی و گاهی با تب و بی‌حالی بیمار نیز همراه است که به رسیدگی سریع پزشکی نیاز دارد.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: اگر بدن بتواند در این مرحله غلبه کند مرحله بعدی که آبسه نام دارد، بروز پیدا می‌کند که آبسه نیز خود حاوی چرک و عفونت است و معمولاً فاقد علائمی چون درد، تب و امثالهم است.

این دندانپزشک ادامه داد: آبسه در واقع فرمت آرامش یافته و مزمن عفونت است که اجتناب از مصرف خودسرانه دارو در این مرحله به افراد توصیه می‌شود.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی افزود: درمان‌های خودسرانه نه تنها موجب از دست رفتن عفونت نشده بلکه باعث گسترش آن به راه‌های هوایی (اطراف نای) شده و می‌تواند تهدیدی برای جان بیمار به حساب آید.

وی درمان ایده‌آل این گونه عفونت‌ها را در وهله اول برش و تخلیه عنوان کرد و افزود: آنتی‌بیوتیک‌تراپی نیز به عنوان درمان فرعی آبسه دندانی کاربرد دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها