امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۹:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21276
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۴
تعداد بازدید: 321
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام جواد محمد زمانی و حسین اسرافیلی از شاعرانی هستند که درباره ولایت شعر دارد و در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام جواد محمد زمانی و حسین اسرافیلی از شاعرانی هستند که درباره ولایت شعر دارد و در اولین همایش ملی مردمی شعر ولایت (حدیث سرو) به عنوان یکی از شاعرانی که قرار است در این جلسه شعرخوانی داشته باشد، حضور خواهد داشت.

**تاثیر این همایش در دراز مدت است

محمدزمانی در تعریف شعر ولایی گفت: دایره شعر ولایی گسترده است و هر شعری که در تکریم ولایت سروده شده باشد، چه ولایت الله، چه ولایت ائمه و به تبع ولایت فقیه در دوران غیبت جزء این گونه شعری به حساب می‌آید.

زمانی اظهار داشت: ولایت یکی از ارکان دین اسلام است و در روایتی آمده است که اسلام بر 5 پایه استوار است  و یکی از این پایه‌ها ولایت است. بر این مبنا هر شعری که بر مبنای پذیرش حق حاکمیت خدا باشد و به تبع این شعر  در راستای پذیرش سلسله مراتب ولایت یعنی ولایت امامان و ولایت فقیه قرار گیرد، در گستره شعر ولایی قرار دارد.

این شاعر همچنین در پاسخ به این سوال که برگزاری همایش‌هایی مانند همایش شعر ولایت، آیا تاثیری در تقویت این گونه شعری دارد یا خیر، گفت: برگزاری چنین همایش‌هایی قطعا موثر است به دلیل اینکه امروز ما در عصری هستیم که ادبیات باید تقویت شود و برگزاری چنین همایش‌هایی در شاعران ایجاد انگیزه می‌کند تا به سراغ این گونه از اشعار بروند.

زمانی افزود: البته با برگزاری این همایش نباید دنبال نتیجه محسوس و تغییری بلافاصله در ادبیات معاصرمان باشیم. اما قطعا برگزاری این همایش‌ها در دراز مدت تاثیرگذار است. مثل برگزاری  همایش و مسابقه‌هایی درباره شعر دفاع مقدس که پس از گذشت چند سال شعر دفاع مقدس به یکی از گونه‌های شعری در ادبیات معاصرمان تبدیل شده است.

**شعر ولایی از ابتدا گونه‌ای از شعر فارسی بوده است

حسین اسرافیلی از شاعران پیشکسوت کشورمان هم در تعریف شعر ولایی گفت: شعری که درباره موضوع ولایت اهل بیت و تبیین ولایت اهل بیت سروده شده باشد، شعر ولایی است.

وی افزود: البته بعضی از آقایان شعر ولایی را تنها در حوزه رهبری جامعه و امام امت و ولایت فقیه تعریف می‌کنند اما بعضی‌ها این دایره معنایی را گسترده‌تر می‌دانند و من هم معتقدم شعر ولایی در دایره گسترده‌ای از ولایت ائمه معصومین و ادامه این ولایت تعریف می‌شود.

اسرافیلی در پاسخ به این سوال که این گونه شعری از چه زمانی وارد ادبیات فارسی و شعر شاعران شد، اظهار داشت: این گونه شعر از ابتدا با شعر فارسی عجین بوده است. شعر ولایی در همه دیوان‌های شاعران کشورمان از ابتدا وجود دارد. شما اصلا دیوانی را پیدا نمی‌کنید که با توحیدیه و نعت پیامبر شروع نشود اما به هر حال پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران معاصر به این گونه شعری بهتر و بیشتر پرداخته شده است.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران شاعران به شعر ولایی موضوعی‌تر پرداختند و شاعران بسیاری هم وارد این حوزه شدند و شعر ولایی سرودند.

گفتنی است همایش ملی- مردمی شعر ولایت (حدیث سرو) سه شنبه 18 تیر از ساعت 17:30 دقیقه در تالار ایوان شمس برگزار می‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها