امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۶:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21320
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۶
تعداد بازدید: 254
به گزارش خبرگزای فارس، کامیابی، رئیس انجمن پزشکان عمومی در افتتاح این مراسم با اشاره به اینکه فرصتی فراهم شده تا مجموعه ای از نخبگان علمی و اجرایی به ...

به گزارش خبرگزای فارس، کامیابی، رئیس انجمن پزشکان عمومی در افتتاح این مراسم با اشاره به اینکه فرصتی فراهم شده تا مجموعه ای از نخبگان علمی و اجرایی به بیان دیدگاههای خود بپردازند اظهارداشت: آشنایی انجمن ها با یکدیگر و اتحاد بین آنها از جمله مهمترین اهداف برگزاری این نشست است که امیدواریم با استمرار برگزاری این نوع گردهمایی ها وفاق و اتحاد بیشتری را بین انجمن های علمی و تخصصی جامعه پزشکی شاهد باشیم.
 
وی با اشاره به اینکه با بررسی مشکلات بخش سلامت و سپس ارائه راهکارها به این نتیجه خواهیم رسید که در آینده نزدیک وزرای بهداشت و درمان و رفاه و تامین اجتماعی چه افقی را باید دنبال کنند تا مشکلات نظام سلامت مرتفع شود. در دولت جدید باید افرادی تصدی امور را عهده دار شوند که توانایی حل مشکلات را داشته و از نظرات تخصصی انجمن ها برای رفع چالش‌ها بهره‌مند شوند و نقش انجمن‌ها در این حوزه پررنگ‌تر شود.
 
در ادامه دکتر اکرمی، استادیار ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه رئیس جمهوری منتخب حدود 14 شاخص را در انتخاب وزرای خود مد نظر دارد اذعان داشت: اعتدال حرف اول را در میان شاخص های مدنظر ایشان دارا بوده و توانایی، سابقه، کارنامه مناسب و به روز بودن نیز از جمله مولفه هایی است که برای تصدی امور نظام سلامت و برگزیدن افراد شایسته برای تولیت بخشهای مختلف حوزه بهداشت و درمان در نظر گرفته خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه باید به انجمنهای علمی اعتبار و امکانات کافی داده شود تا از خمودی خارج شوند افزود: تا کی باید مشکلاتی همچون تعرفه‌ها، مشکلات سازمان نظام پزشکی و واگذاری تعرفه بین وزارتخانه‌های رفاه و بهداشت و درمان را نظاره‌گر باشیم؟
 
در ادامه نشست، شریف زادگان، وزیر اسبق رفاه و تأمین اجتماعی اظهارداشت: نگاه اقتصادی و اجتماعی به حوزه بهداشت و درمان شامل عرضه و تقاضا است و متأسفانه نه ارائه دهندگان و نه گیرندگان خدمات از وضعیت موجود راضی نیستند.
 
وی ادامه داد: شرایط کشور از نظر موقعیت‌ها و مسائل مختلف، خاص بوده و قدرت دولت نیز برای مانور کم است لذا باید کاری کنیم که هر دوگروه ارائه دهنده خدمت و هم گیرنده آن راضی باشند.
 
وی همچنین به هزینه‌های بالای دندانپزشکی به عنوان یک نمونه، اشاره کرد و گفت: اکثر مردم درمانهای دندانپزشکی را رها می‌کنند زیرا امکان پرداخت وجود ندارد و در چنین شرایطی باید راهکارهای مناسب را به دولت ارائه داد تا در انتخاب وزرا و سازمانهای مرتبط با امر سلامت، حساسیت و دقت بیشتری صورت گیرد.
 
شریف زادگان با بیان اینکه وزارتخانه‌های رفاه و بهداشت و درمان باید هماهنگ با یکدیگر عمل کنند تصریح کرد: سلامت را نمی‌توان با جیب مردم پیش برد لذا هم نگاه اقتصادی و رفاهی به آن حاکم است و هم نگاه بخش خودش؛ که طی هشت سال گذشته علمی نبوده و از تجارب متخصصان این حوزه برای اداره امور استفاده نشده است.
 
وی با اشاره به اینکه باید از همه امکانات موجود به ویژه انجمن ها در نظام سلامت استفاده شود اذعان داشت: نقش انجمن ها در سیاستگذاری مهم بوده و باید خودشان فعالانه به سراغ دولت بروند تا استراتژی ها درست انتخاب شود.
 
غلامرضا انصاری، عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز اظهار داشت: چالشهای عظیمی در بخشهای مختلف داریم که با نگاهی گذرا متوجه می‌شویم سیاستهای غلط اقتصادی در بخشهای مختلف معضلاتی را ایجاد کرده است.
 
وی افزود: متولی واحدی برای بخش اجتماعی نداشتیم تا در چارچوب قوانین و اهداف تعیین شده چالشها مدیریت شده و به حداقل برسد بطوری که در بخش سلامت فردی و اجتماعی به طور جدی دچار مشکل هستیم و اکثر صندوقهای بیمه از نقطه سربه سر گذشته اند و زیان ده هستند.
 
وی تصریح کرد: در ۳ بخش زیستی، بهزیستی و فرا زیستی باید فعالیتهای اجتماعی را سازماندهی کنیم و برنامه ریزی ها به سمت نهادهای عمومی و سازمانهای مردم نهاد هدایت شود.
 
تقی نوربخش، رئیس انجمن ارتوپدی ایران نیز در ادامه این نشست بیان داشت: در سال جاری کل بودجه درمان 25 هزار و 500 میلیارد تومان است که 15 هزار و 600 میلیارد تومان بودجه جاری بوده و 8 هزار و 600 میلیارد تومان درآمد اختصاصی است که ۲ هزار میلیارد تومان نیز برای پزشک خانواده در نظرگرفته شده است.
 
وی با بیان اینکه بودجه سال 92 دربخش درمان 5 درصد کمتر از سال گذشته است افزود: سطح تعهدات درست بالا نرفته و بحث تغییر نرخ ارز از مرجع به مبادله‌ای مشکلاتی را در بخشهای مختلف ایجاد نموده است.
 
رئیس انجمن ارتوپدی ایران با تأکید بر اینکه بار اصلی درآمدها درنظام بهداشتی و درمانی کشور بر دوش مردم و دهکهای پایین است اظهار داشت: در بودجه منهای 5 درصد رشد داشتیم و درحوزه دارو 2 برابر شدن نقدینگی را به خاطر تبدیل نرخ ارز مرجع به مبادله ای شاهد هستیم.
 
وی با اشاره به اینکه برای واردات دارو 25 برابر نقدینگی نیاز است گفت: به دلیل سیاستهای نادرست ارزی معضلاتی در حوزه دارو وجود دارد که ریشه یابی آن ساده است.
 
به گفته نوربخش اصلاح تعرفه ها، ارائه درست خدمات سطح پایه و تشکیل شورای عالی بیمه سلامت می‌تواند راهگشای بسیاری از معضلات بهداشت و درمان کشور باشد.
 
در ادامه نشست هم اندیشی تدبیر و امید در نظام سلامت، نوبخت دبیر مجمع انجمن های علمی ایران گفت: بخش خصوصی حسابش از بخش دولتی جداست و افرادی که بضاعت مالی دارند خود با انتخاب این بخش برای دریافت خدمات به آن مراجعه میکنند اما در بخش دولتی باید بستر ارائه خدمات مطلوب به بیماران فراهم باشد.
 
وی تصریح کرد: پول این ملت در خزانه دولت است و اگر به سلامت نرسد کجا خرج شود؟ و ما به عنوان متولیان سلامت آحاد جامعه موظف هستیم حافظ سلامت ملت ایران باشیم.
 
زالی، رئیس کل منتخب سازمان نظام پزشکی ایران نیز با بیان اینکه سلامت به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است اظهار داشت: باید از ظرفیت سرشار اجتماعی برای مطالبات نظام سلامت استفاده شود.
 
وی افزود:حضور و نظرات 164 انجمن علمی تخصصی به عنوان پیوست وزین نظام سلامت و استفاده از ظرفیتهای کارشناسی موجود میتواند راهگشا باشد و با توجه به مدیریت دانش و متانت اجرایی باید عدالت در سلامت را مدنظر قرار داده و محقق کنیم.
 
در ادامه جلیل حسینی، رئیس انجمن علمی اورولوژی ایران با بیان اینکه انجمن ها توان بسیار بالایی دارند گفت: با وجود توان بالای انجمنهای علمی تخصصی کسی توجه به آنها نکرده و وزارت بهداشت در خصوص استفاده از تجربه و ظرفیت انجمنها دچار نوعی ترس است و از واگذاری اعتبارات به آنها خودداری می کند یا در برنامه های آموزشی و پژوهشی خود از آنها بهره مند نمی‌شود.
 
وی تأکید کرد: باید به انجمن ها به عنوان نهاد مدنی اعتبار داده شود
 
در ادامه این نشست تعدای از حاضران به بیان دیدگاه ها در خصوص مشکلات نظام سلامت و همچنین راهبردهای حل مشکلات پرداختند. سپس از تمام حاضرین برای تعیین شاخصهای پیشنهادی وزرای بهداشت و رفاه نظرسنجی صورت گرفت و مقرر شد که جمع بندی این نظرات به صورت مکتوب به رئیس جمهوری منتخب ارائه شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها