امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۴:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21338
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۶
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان به دولت و مردم مسلمان این کشور صمیمانه تبریک گفته و قبولی طاعات و عبادات مسلمانان در این ماه را از درگاه خداوند خواستار شد.

رئیس جمهور ترکمنستان در جلسه کابینه وزرا این کشور که به سرپرستی وی برگزار و از تلویزیون ملی ترکمنستان پخش شد، ضمن تأیید مطلب فوق تصریح کرد: ماه مبارک رمضان برای مردم مسلمان ترکمنستان یک ماه مقدس که هر روز آن توام با کار و اعمال نیک، خیر و انسان دوستی است.

از سوی دیگر، نماینده شورای دولتی ترکمنستان در امور دینی رسما اعلام کرد که روز 9 ژوئیه سال جاری میلادی که مصادف با سه‏‌شنبه، 18 تیرماه اولین روز ماه مبارک رمضان است.

علاوه بر این، در پایان نماز جمعه بین نمازگزاران جدل و اوقات شرعی ماه مبارک رمضان در این کشور پخش شد.

لازم به ذکر است که بیش از 90 درصد مردم که بیش از شش میلیون نفر از جمیعت این کشور را تشکیل می‌دهند مسلمان هستند.

سه‌شنبه آغاز ماه مبارک رمضان در تاجیکستان اعلام شد

شورای علمای تاجیکستان سه‌شنبه آینده (18 تیرماه) را آغاز ماه مبارک رمضان برای مردم مسلمان این کشور اعلام کرد.

بنابر اطلاعیه نهاد مذکور، این تصمیم امروز سه‌شنبه (11 تیرماه) در نشست مشترک اعضای شورای علما، امام‌خطیبان مساجد و نمایندگان کمیته دین تاجیکستان اتخاذ شد.

بنابر این اطلاعیه، مسؤلان شورای علمای تاجیکستان تصمیم نهایی در زمینه تعیین روز اول ماه مبارک رمضان را در مشورت با پژوهشگاه فیزیک نجومی آکادمی علوم این کشور اتخاذ کرده‌اند.

بنا به گفته این منبع، با توجه به اینکه تاجیکستان یک کشور دارای جغرافیای کوهستانی است و در مدت 36 ساعت اول هر ماه رویت حلال در آسمان با چشم مشکل است، این تصمیم اتخاذ و آغاز ماه مبارک با در نظر گرفتن خصوصیات محیطی این منطقه روز 21 تیرماه اعلام شد.

براساس تصمیم شورای علمای تاجیکستان اذان بامداد روز اول ماه مبارک رمضان ساعت 3 و 18 دقیقه و وقت نماز مغرب و افطار روزه‌داران ساعت 20 تعیین شده‌ است.

بنابر تصمیم این نهاد رسمی که تمامی فعالیت‌ نهادهای اسلامی در تاجیکستان را تنظیم می‌کند، میزان فطریه برای هر عضو بالغ خانواده برابر با قیمت 2 کیلو گندم یعنی 3 سامانی (معادل بیش از 50 سنت) تعیین شد.

بنابراین گزارش، شورای علمای تاجیکستان بر تصمیم خود برای انجام مناسب نماز جماعت در شب‌های ماه رمضان و همچنین لزوم قرائت و برگزاری مراسم ختم کامل قران در هر یک از مساجد تأکید کرده‌ است.

در همین حال، مسؤلان شورای علمای تاجیکستان از انتشار و توزیع تقویم‌های تقلبی در رابطه با ماه مبارک رمضان که از سوی ناشران نامعلوم و به‌منظور دریافت سود اقتصادی در کشور انجام شده‌ است، ابراز نگرانی کرده و تصریح نمودند که در تعیین وقت آغاز روزه و زمان افطار در این تقویم‌ها که هم‌اکنون در خیابان‌ها و  بازارها به فروش می‌رسد، اشتباه شده‌ است.

با توجه به این مسأله، شورای علما از نهادهای مسئول و مأموران انتظامی درخواست کرده است که از انتشار و فروش چنین تقویم‌های پراشتباهی جلوگیری کنند.

تاجیکستان کشوری با جمعیت بیش از هشت میلیون نفری بوده که بنابر گزارش منابع رسمی 98 درصد آنان مسلمان هستند.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها