امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21359
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۶
تعداد بازدید: 148
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همایش مدیران مؤسسات قرآنی کشور شنبه 15 تیرماه 1392 در مصلی بزرگ امام ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همایش مدیران مؤسسات قرآنی کشور شنبه 15 تیرماه 1392 در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.

بنا بر این گزارش در این همایش حجت‌الاسلام «حمید محمدی» معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی با اشاره به خواست مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق تمدن مطلوب قرآنی گفت: مقام معظم رهبری چندی پیش درخواستی مبنی بر تحقق تمدن مطلوب قرآنی مطرح کردند که این امر با توسعه فرهنگ قرآنی محقق خواهد شد.

همچنین برای اجرایی شدن آن باید به سمت سبک زندگی قرآنی برویم از این رو ما شعار نمایشگاه قرآن که نمادی از آرمان‌شهر و تمدن قرآنی است را سبک زندگی قرآنی نامگذاری کردیم.

وی با اشاره به اینکه تلاش‌های مسئولان برای ایجاد انس با قرآن ناکافی است، گفت: قرآن کریم در جمهوری اسلامی بسیار گرامی است اما تلاش‌ها برای ایجاد انس با قرآن کافی نبوده و جمع وسیعی از مردم از روخوانی و روان‌خوانی محروم هستند البته دولت‌های نهم و دهم با تلاش فراوان سعی بر ایجاد انس با قرآن داشته‌اند.

محمدی با اشاره به تلاش‌های دولت‌های نهم و دهم متناسب با مقام قرآن اظهار داشت: در این دولت‌ها به مقام‌های میسر(آسان) و ثقیل(سنگین و با عظمت) قرآن کریم پرداخته شده که میسر مقام جمال و هنر آفرینی است و ثقیل جلال و نهادسازی.

همچنین دولت نهم در مقام میسر تلاش بر ریل‌گذاری کارها داشته و دولت دهم در مقام ثقیل به اجرای برنامه‌ها پرداخته است.

وی با اشاره به اینکه پیش از دولت نهم تعداد مؤسسات قرآن وزارت ارشاد به اندازه انگشتان یک دست هم نبود، گفت: پیش از دولت نهم مؤسسات قرآن وزارت ارشاد به اندازه انگشتان دست هم نبود البته مؤسساتی از سازمان تبلیغات مجوز گرفته بودند که آن‌ها هم چندان با کیفیت نبودند و شاید تنها 100 مؤسسه مطلوب در کشور وجود داشت اما دولت‌های نهم و دهم این تعداد به بیش از 2 هزار مؤسسه قوی افزایش داد.

وی تغییر در نگرش مسولان به قرآن را یکی از اتفاقات مهم در دولت‌های نهم و دهم دانست و گفت: در این دولت‌ها مهم‌ترین اتفاق یعنی تغییر نگرش مسئولان به قرآن کریم رخ داد همچنین در آموزش و پرورش شاهد تحولاتی عظیم بودیم که طی آن 5 هزار معلم قرآن استخدام شدند و 10 هزار مدرسه قرآنی به همراه مهدهای قرآنی شکل گرفت که همه این‌ها از برکات منشور توسعه فرهنگ قرآنی است.

محمدی با اشاره به تحقق بودجه نیم درصدی فعالیت‌های قرآنی گفت: پس از تصویب منشور، مسئولان بودجه نیم‌درصدی فعالیت‌های قرآنی را که از پیشنهادات ارشاد بود عملی کردند و امسال هم این بودجه به 600 میلیارد تومان افزایش یافت همچنین با رشد فعالیت‌های قرآنی رئیس جمهور و وزیر ارشاد پیگیر تحقق معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد بودند البته ما به دنبال راه‌اندازی سازمان امور قرآنی و یا وزارت قرآن و عترت بودیم.

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد با اشاره به نقش سیاست‌گذاری دولت در حوزه فعالیت‌های قرآنی گفت: با تأسیس شورای توسعه در دولت دهم یک سیاستگذار واحد در بالاترین سطح سیاسگذاری کشور یعنی شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفت.

وی با اشاره به تحقق اهداف توسعه فرهنگ قرآنی در دولت‌های نهم و دهم اظهار داشت: در این دولت اهداف توسعه فرهنگ قرآنی در سه محور آموزش عمومی، تبلیغ و ترویج و آموزش عالی و پژوهش محقق شد و این‌ها حلقه‌های واصل به توسعه فرهنگ قرآنی هستند به عنوان مثال حفظ قرآن هدف نیست بلکه راهی برای رسیدن به انس با قرآن است و فعالیت‌های دولت هم در راستای توسعه فرهنگ قرآنی است.

وی در خصوص مؤسسات قرآنی موفق اظهار داشت: آنچه به عنوان افق پیش روی مؤسسات است این است که باید مؤسسات مستعد فضا برایشان فراهم شود تا بتوانند بهتر فعالیت کنند همچنین مؤسسات ضعیف و بی‌انگیزه هم جای خود را به مؤسسات قوی بدهند.

محمدی با اشاره به تجهیز مؤسسات قرآنی در دولت دهم گفت: دولت موظف است مؤسسات را راه‌اندازی و تجهیز کند اما در ادامه خود مؤسسات باید کار را پیش ببرند البته ما در این دولت از 40 تا 200 میلیون تومان از مؤسسات حمایت کرده‌ایم.

محمدی یکی از وظایف مؤسسات قرآنی را احیای موقوفات بیان کرد و گفت: متأسفانه موقوفات قرآنی بسیار ضعیف و کم است و باید مؤسسات با ایجاد انگیزه در مردم و جلب اعتماد آنان این موقوفات را احیا کند.

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد در پایان با اشاره به اینکه یک مؤسسه توانمند مؤسسه‌ای است که در زمینه‌های مختلف توانمند باشد نه تنها در زمینه مالی گفت: مؤسسه‌ای توانمند است که 152 مؤلفه داشته باشد و این مؤلفه‌ها هم تبیین و مکتوب شده است البته اگر بخواهیم کلیاتی را در این زمینه در نظر بگیریم مؤسسه‌ای توانمند است که قدرت برنامه‌ریزی، اجرا و رهبری را در کنار قدرت مالی داشته باشد.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها