امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۱:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21386
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۳
تعداد بازدید: 85
اونس جهانی این هفته منتظر سخنرانی دراگی و اعلام نرخ بیکاری در آمریکا بود که هر دوی این عوامل  باعث فشار بیشتر به طلا شده و موجب شدند طلا بار دیگر به ...

اونس جهانی این هفته منتظر سخنرانی دراگی و اعلام نرخ بیکاری در آمریکا بود که هر دوی این عوامل  باعث فشار بیشتر به طلا شده و موجب شدند طلا بار دیگر به مرز 1200 دلار نزدیک شود برای عبور از مقاومت 1207 دلار تلاش کند، باید دید در هفته آینده اونس جهانی می‌تواند به کانال 1100 دلار وارد شود یا خیر.
از نظر تکنیکال با توجه به بسته شدن اونس زیر 1225 دلار نشانه‌هایی از سقوط به کانال 1100 دلار دیده می‌شود.
اظهارات ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا مبنی بر حفظ نرخ بهره بانکی ارزش یورو در برابر دلار افزایش یافته است.
تصمیم  بانک مرکزی اروپا برای حفظ نرخ بهره بانکی فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است و فشار فروش را زیادتر کرد، هرچند که خرید بانکهای مرکزی جهان باعث شد تا حدی از نزول طلا کاسته شود. بانک های مرکزی جهان نیز طی ماه می به خرید طلا همچنان ادامه داده‌اند و این مساله مانع کاهش شدید قیمت طلا شده است.
کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در حالی که اعتماد سرمایه‌گذاران بین المللی نسبت به بازار طلا به شدت کاهش یافته است، افزایش فیزیکی تقاضا برای طلا به تنهایی موجب افزایش قیمت نخواهد شد.
اما آمار خیره کننده وزارت کار امریکا این ماه نیز ادامه داشت و نشان از ثبات اقتصادی و موفق بودن محرکهای اقتصادی برای این کشور بوده است .وزارت کار آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد، اقتصاد این کشور طی ماه گذشته بیش از 195 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.
کارشناسان اقتصادی پیش از این ایجاد 175 هزار فرصت شغلی در آمریکا را پیش بینی کرده بودند. قیمت هر اونس طلا روز گذشته با افت شدید 3.3 درصدی روبرو شد و به کمتر از 1224 دلار رسیده است.
بهبود وضعیت بازار کار آمریکا تاثیر زیادی بر گمانه زنی کارشناسان و سرمایه گذاران نسبت به متوقف شدن برنامه محرک پولی از سوی فدرال رزرو آمریکا داشته است، در این بین نفت با افزایش خیره کننده و ورود نفت به کانال 100 دلار به گفته عده ای از کارشناسان از سقوط آزاد طلا خواهد کاست.
با توجه به نمودار تکنیکال ماه گذشته قیمت جهانی طلا در پی افزایش فروش از1350 دلار به 1180 دلار سقوط کرد. در صورت افزایش میزان فروش در ماه جاری نیز احتمال کاهش بهای طلا به 961 دلار وجود دارد که نقطه هدف بعدی این فلز است.
هرچند دستیابی به این هدف بسیار سخت است، اما می‌توان برای اونس کانال 1100 دلار را دور از دسترس ندانست .در حال حاضر سطح حمایتی قیمت جهانی طلا 1207 دلار است که در صورت کاهش ارزش دلار آمریکا مجددا به 1350دلار افزایش خواهد یافت. نگرانی سرمایه گذاران بین‌الملی نسبت به متوقف شدن برنامه محرک پولی فدرال رزرو آمریکا تاثیر زیادی بر افت تقاضا و ورود طلا به کانال 1100 دلار خواهد داشت.
*  تأثیر بازگشایی سررسید چهارم در بازار معاملات آتی سکه
این هفته خبر مهمی که بازار آتی سکه را با چشم انداز روشنی روبرو کرد، اعلام بازگشایی سررسید چهارم بود که موجی از امید به آینده این بازار را برای معامله گران و کارگزاران ایجاد کرد.
این سررسید از امروز 15 تیر ماه بازگشایی شد؛ بازگشایی این سررسید موجب می‌شود، بار دیگر معاملات آتی سکه به استاندارد نزدیکتر شود و از نظر تکنیکال معامله‌گران بتوانند در یک‌دوره 4 ماهه قیمت‌ها را بررسی کنند و روند قیمتی را دنبال کنند.
کارگزاران نیز که با سعه صدر فراوان نزدیک به یکسال کاهش شدید حجم معاملات را تحمل کردند، از این اقدام بورس کالا استقبال کردند.
کاهش وجه تضمین نیز با ادامه روند کاهشی قیمت‌ها در سررسید ها ادامه داشت و برای این هفته به مبلغ 4ملیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید.
بازار سکه این هفته با نوسان کم و هم جهت با اونس جهانی معامله می‌شد و با توجه به عدم پیش بینی افزایش قیمت برای دلار و اونس جهانی روند معاملات آتی سکه نیز به همین صورت دنبال شدند با این تفاوت که فاصله سررسیدها کوتاه‌تر شد.
فاصله سررسیدها برای ماه اول و دوم به 20 هزار تومان کاهش یافت و فاصله سررسید دوم و سوم 27 هزار تومان که نشان از این دارد که فعالان بازار چشم انداز افزایش میان مدت برای قیمت سکه ندارند و انتظار کاهش قیمت‌ها و همچنین خالی شدن حباب قیمتی سکه را در آینده دارند.
سکه هنوز بیش از ۱۰۰ هزار تومان حباب مثبت دارد؛ در این هفته فقط روز 11 تیر همزمان با اعمال تحریم‌های جدید آمریکا بر ضد ایران روند معاملات دلار و سکه آتی کمی مثبت شد که با دور اندیشی فعالان بازار این افزایش قیمت یک روز بیشتر دوام نیاورد و فعالان بازار امید به راهکارهای دولت جدید در مذاکرات آینده بستند و با فروش معاملات خود را پیگیری کردند که با نزول طلا در پایان هفته سود خوبی را نیز شناسایی خواهند کرد.
دلار نیز در این هفته تا مرز 3400 تومان پیشرفت که با عدم تقاضا در بازار مواجه شد و بار دیگر نزولی شد و در مقاومت 3340 تومان آرام گرفت؛ با توجه به عدم تقاضای دلار از سوی مردم عادی و همچنین کاهش واردات چند ماهه گذشته و پیش بینی کاهش واردات برای ماه‌های آینده به خاطر تحریم‌های جدید برای حمل و نقل کالا به ایران، انتظار رشد قیمت دلار را از جانب تقاضای واقعی نخواهیم داشت و عدم کاهش قیمت دلار نیز به نظر می‌رسد، به سیاست‌های پشت پرده بر می‌گردد.

--------------------------------------------

محمد حسن تسلیمی

مدیر آتی کارگزاری نواندیشان بازار سرمایه

--------------------------------------------
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار