امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۳:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21488
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 71
محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل ...

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با انتقاد از اقدام بانک مرکزی در حذف نرخ ارز مرجع برای کالاهای اساسی در شرایط کنونی، اظهار داشت: ما این تصمیم بانک مرکزی را یک تصمیم سیاسی می‌دانیم تا اقدامی اقتصادی.

وی افزود: ما هر چه می‌گفتیم بهتر است به سمت تک نرخی شدن ارز در کشور پیش رویم، آقایان استناد می‌کردند که شرایطش نیست.

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه یادآور شد: در جریان بررسی بودجه 92 در مورد روش‌های مکانیزم تخصیص ارز به کالاهای اساسی صحبت کردیم، حتی در پیشنهاداتی هم که در صحن علنی مطرح شد، این موضوع همواره مد نظر بود، به عنوان مثال پییشنهاد شد با استفاده از کارت الکترونیکی عمل کنیم یا سرانه ارزی را به یارانه‌های پرداختی به مردم اضافه کنیم، همه این موارد پیشنهاداتی بود که ارائه شد اما دولت به شکلی با کلیات آن مخالف بود.

وی همچنین گفت: ما با فلسفه چند نرخی بودن ارز مخالفیم، در اقتصاد کشور هر جا که چند نرخ وجود داشته باشد، جز رانت و فساد اقتصادی، هیچ نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت.

پورابراهیمی با بیان اینکه مشکل ما این است که اگر چه اسماً ارز مرجع به کالاهای اساسی تخصیص می‌یابد، اما کالای اساسی که در نهایت به دست مردم و مصرف‌کننده می‌رسد با نرخ‌های آزاد ارز محاسبه می‌شود، تصریح کرد: طبق آنچه پیش از این صحبت شده، قرار بود ما موضوع نرخ ارز را مدیریت کنیم، اما زمان اجرای آن الآن نبود و قرار بود مکانیزمی در این زمینه طراحی شود و با روش یا رویکردی، تعریف اجرای آن مشخص باشد، به نحوی که در صورت اختصاص ارز مبادله ای به کالاهای اساسی، امکان بازپرداخت تفاوت نرخ ارز مبادله‌ای با ارز مرجع، به مصرف‌کنندگان نهایی کالاهای اساسی با روش‌های مختلف امکان‌پذیر باشد.

وی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی بدون هماهنگی با مجلس این کار را انجام داده است، گفت: ما در لایحه بودجه 92 هم موضوع نرخ تبدیل دلار حاصل از فروش نفت به ریال را تعیین کردیم، نرخی که مقرر شد شورای پول و اعتبار مشخص کند.

پورابراهیمی تصریح کرد: نرخ ارز مرجع در قانون بودجه 92 حذف نشده است و تخصیص ارز مرجع به کالاهای اساسی در بودجه 92 کماکان ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد اقدام دولت در حذف نرخ ارز مرجع و اعمال نرخ مبادله‌ای موجب افزایش شدید قیمت کالاهای اساسی به ویژه دارو  شده و در شرایط کنونی که در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و باید کالاهای اساسی مردم تأمین شود، با این اقدامات مردم دچار مشکلاتی خواهند شد.

نماینده کرمان در مجلس با تأکید بر اینکه این تصمیم با قانون بودجه 92 مغایرت دارد، گفت: باید دید جمع‌بندی در این زمینه در کمیسیون تخصصی چه می‌شود؛ به نظر می‌رسد این تصمیمی است که در شرایط موجود اجرای آن منطقی به نظر نمی‌رسد و بیشتر شائبه سیاسی دارد، چرا که بارها در سال گذشته با دولت و بانک مرکزی درباره مکانیزم تخصیص ارز به کالاهای اساسی که موجب ایجاد رانت و فساد در اقتصاد کشور نشود، صحبت کردیم اما مدیران اقتصادی دولت به ویژه بانک مرکزی با این موضوعات مخالفت می‌کردند، جای تعجب است که در چهار هفته مانده به پایان عمر دولت دهم، نسبت به این موضوع بدون در نظر گرفتن راهکارهای حل مشکلات مردم در تأمین کالاهای اساسی این‌گونه تصمیم‌گیری می‌کنند.

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی در خاتمه متذکر شد: با توجه به اینکه زمان اجرای این سیاست الآن نبود آن هم بدون هماهنگی با مجلس و بدون آنکه ما طرحی برای نحوه اجرای آن و چگونگی تخصیص ارز مرجع به کالاهای اساسی داشته باشیم، لذا این تصمیم منطقی نیست و این اقدامات دولت در روزهای پایانی، شائبه تصمیمات سیاسی ایجاد می‌کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها