امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۴:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21505
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 147
اسدالله شکرانه، مسئول دبیرخانه دائمی بنیاد مرحوم آذریزدی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» درباره برنامه های این بنیاد در ...

اسدالله شکرانه، مسئول دبیرخانه دائمی بنیاد مرحوم آذریزدی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» درباره برنامه های این بنیاد در روز ملی کودک، بیان داشت: چهارمین سالگرد درگذشت مرحوم مهدی آذریزدی از 12 تیر همزمان با بزرگداشت ادبیات کودک و نوجوان شروع شده و تا 18 تیر سال جاری ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در تقویم ملی روز 18 تیر به عنوان روز ملی ادبیات کودک و نوجوان و به نام مرحوم مهدی آذریزدی نامگذاری شده است که به همین مناسبت ما امسال از سوی دبیرخانه آذریزدی مصمم شدیم تا هفته ادبیات کودکان و نوجوانان را برگزار کنیم.

به گفته شکرانه، برنامه‌های هفته کودک و نوجوان در وهله نخست در روز 12 تیر و در شهر یزد برنامه‌ریزی شد که برنامه‌ای با عنوان «آذر یاد» با حضور کودکان و نوجوان و با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برپا شد.

وی معتقد است، در مراسم فوق کتاب «در آینه یار» که مجموعه مقالات نویسندگان کودک و نوجوان است، رونمایی شد و بعد از آن هم روز 13 تیر با حضور کودکان و نوجوانان و اهل ادب، مقبره این نویسنده که در گذشته در زادگاه مرحوم آذریزدی سامان‌دهی شده بود، گلباران شد.

* رونمایی از کتاب «آذر یاد» شامل 10 قصه از مرحوم آذریزدی به زبان‌های مختلف

شکرانه بیان کرد: چندی پیش برنامه‌ای با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان طراحی و برنامه‌ریزی شد که در شانزدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان غرفه‌ای به دبیرخانه دائمی بنیاد آذریزدی به منظور آشنایی اهل ادب و فرهنگ با مجموعه کتاب‌ها و نشریاتی که در ارتباط با آذریزدی است، اختصاص یابد که اکنون یک نمایشگاه از آثار این نویسنده پیشکسوت در محل کانون حال برپایی است.

به گفته وی، کتاب «آذر یاد» که مجموعه 10 قصه از مرحوم آذریزدی است، روز 16 تیر سال جاری در سالن حجاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رونمایی می‌شود.

* انتشار 12 قصه از مرحوم آذریزدی به گویش‌ و لهجه‌های یزدی در آینده نزدیک

شکرانه ادامه داد: قصه‌های کتاب «آذر یاد» به زبان کردی، کرمانشاهی، بندر دیلمی و بندرعباسی قصه‌گویی شده است که این اثر به همراه لوح فشرده منتشر شده تا کودکان ایران زمین با زبان‌ها و گویش‌های محلی‌شان با قصه‌های آذریزدی آشنا شوند.

وی افزود: برنامه آتی بنیاد مرحوم آذریزدی انتخاب 12 قصه از این نویسنده به گویش‌ها و لهجه‌های یزدی است و انشاءالله به تدریج در سال‌های آینده قصه‌هایی از مرحوم آذریزدی با تمام گویش‌ها، لهجه‌ها و زبان‌های موجود در ایران آماده خواهیم کرد تا همه کودکان و نوجوانان با هر زبان، لهجه و گویشی که دارند، با مرحوم آذریزدی آشنا شوند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار