امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21510
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، احمد علیرضابیگی امروز در نشست شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، افزود: حجم مبادلات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، احمد علیرضابیگی امروز در نشست شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، افزود: حجم مبادلات ایران و ترکیه نسبت به سه سال قبل بیش از چهار یا پنج برابر شده و همین امر سبب شده است تا رهبران دو کشور برای رسیدن به حجم 30 میلیارد دلاری روابط تجاری، هدف‌گذاری کنند.

وی خاطرنشان کرد: مقایسه مسائل و مشکلاتی که در این نشست و نشست قبلی در آنکارا مطرح شد با مشکلات چند سال قبل نشان می‌دهد که ما راه طولانی را طی کرده‌ایم و بسیاری از موانع از سر راه برداشته شده است.

علیرضابیگی با بیان این که مشکلات موجود بین تجار ما، تنها بحث تحریم‌ها و موضوعاتی است که به این واسطه بر فعالیت‌های بانکی و بیمه‌ای ما سایه افکنده، افزود: البته طرف‌های اقتصادی دو کشور، بخش خصوصی هستند و باور داریم که بخش خصوصی پشت هیچ مانعی نمی‌ماند.

وی با بیان این که بخش خصوصی قطعا از مشکلات تحریم عبور می‌کند با این حال این امر، مستلزم صرف وقت، هزینه و انرژی زیادی است که این انرژی را می‌توان صرف توسعه حجم مراودات کرد، افزود: آنهایی که تحریم و هزینه‌های ناشی از آن را به ما تحمیل می‌کنند بیشترین حجم روابط اقتصادی را با ما دارند؛ بنابراین نباید ما با دست خودمان از ارتباط با یکدیگر محروم شویم.

علیرضابیگی با بیان این که امروز آخرین فناوری روز اروپا در واحدهای صنعتی آذربایجان شرقی وجود دارد و این نشانه روشنی از نقض تحریم‌هاست، تاکید کرد: دولتمردان و بانک‌های ترکیه خود را محدود به این‌گونه مسائل نکنند چرا که پرداختن به این مسایل باعث تحمیل سختی‌ها به بخش خصوصی می‌شود که به هیچ وجه شایسته نیست.

دیوان‌سالاری بخش خصوصی را آزار می‌دهد

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که البته مشکلاتی هم در داخل کشور ما هست، اظهار داشت: دیوانسالاری و مقررات دست و پاگیر اداری، بخش خصوصی ما را سخت آزار می‌دهد در حالی که بخش خصوصی ترکیه، قوی‌تر و جاافتاده‌تر است و ما نیز باید این مسیر را طی کنیم.

وی با بیان این که مسئولان ما از این که بر بخش خصوصی تکیه کنند واهمه دارند و باید این ترس را کم کنیم، افزود: ما مرتب به بخش خصوصی خود تمرین داده‌ایم تا مبادا در شرایط اقتصاد آزاد از بین برود اما بالاخره باید این تمرین را تمام کرد و معتقدیم که بخش خصوصی ما توانایی عبور از این شرایط را دارد.

علیرضابیگی با بیان این که ما هیچ مرزی بین خود و ترکیه احساس نمی‌کنیم، گفت: برای بخش خصوصی ایران و ترکیه آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم با همین قدرت و امیدواری بیشتر به همکاری‌های مشترک ادامه دهیم.

در این نشست که معاون وزیر توسعه جمهوری ترکیه هم حضور داشت، بیش از 100 نفر از بازرگانان و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه در خصوص مسایل و زمینه‌های مشترک همکاری بحث و گفت‌وگو کردند. 

انتهای پیام/60002/ط30
برچسب ها:
آخرین اخبار