امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۷:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21529
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیروت، هرچند تلاش‌های عربستان سعودی و آمریکا برای پایان دادن به ائتلاف حزب الله و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیروت، هرچند تلاش‌های عربستان سعودی و آمریکا برای پایان دادن به ائتلاف حزب الله و جریان آزاد ملی به رهبری میشل عون ادامه دارد، اما ائتلاف بین این دو پا برجا بوده و اختلاف نظر در برخی موارد به معنی پایان ائتلاف آنان نیست.

نکته قابل ملاحظه اینکه دیدار اخیر «علی بن عواض عسیری» سفیر عربستان در لبنان با «عماد میشل عون» رهبر جریان آزاد ملی در حالی صورت گرفت که عربستان و آمریکا در تلاش برای ایجاد شکاف بین عماد عون و حزب الله هستند.

عسیری در پی دیدار با عون گفت که این ملاقات به دعوت عون و در چارچوب تماس با تمام طرف‌ها صورت گرفته و ما نیز با هرچه ضامن حفظ ثبات لبنان باشد موافق هستیم و از عون در عربستان استقبال می‌کنیم.

در مقابل عون نیز دیدار با سفیر عربستان را در راستای نزدیک شدن دیدگاهها و تحکیم دوستی برشمرده و اظهارداشت برخلاف برخی گفته‌ها، این دیدار در واکنش به اختلاف او با متحدانش از جمله حزب‌الله در مورد مسائل متعدد مانند تمدید مدت فعالیت پارلمان صورت نگرفته است.

ائتلاف راهبردی با عون ادامه می یابد

از سوی دیگر منابع نزدیک به حزب‌الله تاکید کردند که ائتلاف راهبردی با عون صرف نظر از برخی اختلاف دیدگاه‌ها و مسائل داخلی، همچنان ادامه می‌یابد.

در همین ارتباط یکی از مسئولان حزب‌الله گفت که عون هرگز از مسیر ائتلاف راهبردی با حزب‌الله دور نمی‌شود و اگر درصدد چنین کاری بود، زمانی آن را انجام می داد که برخی طرف‌های داخلی و خارجی با اسرائیل در مورد نابودی حزب الله به توافق رسیدند، به ویژه اینکه این توافق چند ماه پس از تفاهم «مار مخائیل» بین حزب‌الله و جریان آزاد ملی صورت گرفت بنابراین اکنون باید پرسید در شرایط کنونی لبنان و منطقه و دخالت تکفیری‌ها در سیاست‌های لبنان و کشورهای عربی، چگونه از بین رفتن این ائتلاف امکان پذیر است.

اختلاف با عون به معنی پایان ائتلاف او با حزب الله نیست

منابع حزب الله همچنین اعلام کردند که اختلاف با عماد عون در مورد برخی پرونده ها به معنی پایان ائتلاف او با حزب الله و دشمنی با آن نیست زیرا ما برای عون احترام قائل بوده و معتقدیم وی در خصوص عملکرد سیاسی می تواند آنگونه که مناسب می بیند رفتار کند و مهم این است که ما در مورد راهبرد مشخصی توافق داشته و به حفظ ائتلاف با وی تاکید داریم همانطور که حفظ ائتلاف با حزب الله برای عون نیز حائز اهمیت است.

در این میان منابع نزدیک به عون تاکید کردند که با وجود برخی اختلاف دیدگاهها بین جریان عون و حزب الله و سرزنش متحدان شیعه خود یعنی حزب الله  و جنبش امل درارتباط با موافقت آنان با تمدید فعالیت پارلمان،  ائتلاف راهبردی بین دو طرف ادامه دارد.

منابع مزبور همچنین یادآور شدند که دیدار سفیر عربستان در لبنان با عون، عادی و دوستانه بوده و در چارچوب گفت و گو و تماس با تمام طرفها جا دارد.

این در حالی است که عون با تمدید فرماندهی «جان قهوه چی» بر ارتش مخالفت کرده و بیم دارد که این اقدام منجر به تقویت فرصت وی در نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی در انتخابات 2014 شود همانطور که در مورد دو فرمانده پیش از او یعنی امیل لحود و میشل سلیمان نیز چنین شد، بویژه اینکه عون همچنان نامزد ریاست جمهوری است و در صورت انصراف از نامزدی چه بسا جبران باسیل از وزیران لبنانی نامزد شود.

اکنون عون و نمایندگان و معاونان او به دلیل تحریک حزب‌الله از طریق طرح مسائلی مانند اختلاف دیدگاهها و بازنگری در ائتلاف با حزب الله به دلیل عدم پاسخگویی به تمام خواسته های جریان آزاد ملی، مورد سرزنش قرار دارند؛ یکی از این درخواست ها مخالفت با تمدید فعالیت پارلمان و فرماندهی ارتش است.

اما حزب الله تمدید فعالیت پارلمان و فرماندهی ارتش را به نفع لبنان و مقاومت و نیز ثبات سیاسی و امنیتی کشور می‌داند به ویژه اینکه لبنان با شرایط حساس و به عبارت بهتر با خلا سیاسی و ناامنی و نیز جنگ در سوریه و نتایج حاصل از آن روبه رو است.

حزب الله بر این باور است که در شرایطی که این حزب سرگرم جنگ دفاعی علیه تکفیری ها در منطقه القصیر و مناطق اطراف آن و نیز ریف دمشق است و در حالی که لبنان با شرایط خاص امنیتی و سیاسی روبه رو است، دیگر اوضاع کنونی کشور انتخابات پارلمانی را تاب نخواهد آورد و در این خصوص چه مثالی بهتر از حوادث دو هفته پیش صیدا می تواند شرایط کنونی لبنان را به تصویر بکشد.

اما عون و جریانش و نمایندگان او فقط به منافع جریان ملی اندیشیده و براین باورند که می توانند در مرحله کنونی در انتخابات پیروزی را از آن خود کنند در حالی که تمدید فعالیت پارلمان و یا تاخیر در برگزاری انتخابات به طرف مقابل اجازه می‌دهد که محبوبیت خود را باز یابد.

در این میان برخی از نمایندگان جریان آزاد ملی از جمله فراکسیون اصلاح و تغییر و نزدیکان عون در تلاش برای به تصویر کشیدن اختلافات با حزب الله و جنبش امل هستند تا جایی که خود را بیرون از صف بندی بین جریان 8 و 14 مارس معرفی کنند زیرا تصور می کنند این اقدام می تواند محبوبیت آنان را در مقایسه با سایر گروه‌های مسیحی افزایش دهد.

اما باید پرسید حزب الله در شرایط کنونی به دیدار سفیر عربستان با عون چگونه می نگرد؟

منابع آگاه نزدیک به حزب‌الله در این باره گفتند که جریان ملی در روابط سیاسی خود آزاد است و ائتلاف بین دو طرف به معنی پایبندی به تمام مواضع داخلی نیست و در عین حال کانال‌های ارتباط و رایزنی بین دو طرف همچنان باز است.

بی‌تردید عربستان و آمریکا در تلاش برای به بازی گرفتن اختلاف دیدگاه‌ها بین جریان آزاد و حزب الله هستند تا با حمایت از عون او را به سمت قطع ائتلاف با حزب الله سوق داده و به این ترتیب این حزب را در داخل منزوی سازند آن هم در شرایطی که برخی طرفهای بین المللی و عربی در تلاش هستند حزب الله را در فهرست تروریستی جا داده و به دلیل مشارکت در جنگ با سوریه و نقش مهم آن در حمایت از نظام سوریه و مقابله با جبهه النصره، آن را تکفیری بدانند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها