امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21541
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 51
کشتی حامل مهاجران غیرقانونی در آب‌های اندونزی غرق شد و تعدادی کشته و ده‌ها نفر مفقود شدند، تیتر خبری که هر از چند گاهی در رسانه‌ها منتشر ...

کشتی حامل مهاجران غیرقانونی در آب‌های اندونزی غرق شد و تعدادی کشته و ده‌ها نفر مفقود شدند، تیتر خبری که هر از چند گاهی در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

مهاجرانی که در رویای کار و اقامتی بهتر رنج سفر را تحمل کرده و با پرداخت مبالغی هنگفت فریب باندهای قاچاق انسان را خورده و در نهایت نه رویایشان به حقیقت پیوسته و نه دیگر پول و جانی برایشان باقی.

قاچاقچیانی که با استفاده از کشتی‌ها و قایق‌هایی بیشتر از ظرفیت اقدام به انتقال مهاجران غیرقانونی از ایران، افغانستان و ... به استرالیا می‌کنند و اغلب گرفتار طوفان شده و غرق شده‌اند.

محمود فرازنده سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی در گفت‌وگویی با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ضمن تشریح اقدامات قاچاقچیان انسان و مواد مخدر در این منطقه به برخی از ابعاد روابط تهران و جاکارتا نیز پرداخت.

تلاش برای انعقاد توافقنامه انتقال محکومان

سفیر ایران در این گفت‌وگو با بیان اینکه اندونزی با 104 هزار کیلومتر از 17 هزار و 300 جزیره تشکیل شده که بسیاری از این جزیره‌ها مسکونی نیستند، خاطرنشان کرد:‌ در سال‌های اخیر باندهای قاچاق مواد مخدر با به دام انداختن برخی از هموطنان ایرانی به بهانه‌های مختلف از جمله گردشگری و یا حتی دیدارهای دوستانه، آنها را عامل حمل مواد مخدر کرد‌ه‌اند که در پی آن شاهد دستگیری حدود 100 نفر در سال‌های 2010 و 2011 بودیم که اکثرا عامل متامفتامین از مبادی مختلف در منطقه خاورمیانه بوده و به اندونزی وارد می‌شدند.

وی با بیان اینکه با تمهیدات پلیس و نیروی انتظامی توانستیم جلوی این فرآیند مخرب را که آثار سویی بر اذهان مردم این منطقه و از جمله اندونزی به جا می‌گذارد بگیریم، اظهار داشت: آمار سال گذشته نسبت به سال‌های قبل پایین‌تر بود که حدود 5 نفر به جرم حمل مواد مخدر بازداشت شدند و خوشبختانه در سال جاری هنوز موردی گزارش نشده است.

فرازنده به تلاش‌های در حال انجام در قالب کمیسیون مشترک کنسولی ایران و اندونزی اشاره کرد و گفت: تلاش‌هایی در این زمینه در حال انجام است تا بتوانیم توافقنامه معاضدت قضایی و انتقال محکومان را با این کشور منعقد کنیم.

سفیر ایران در اندونزی با ذکر این نکته که اندونزی با هیچ کشوری چنین قراردادهایی را منعقد نکرده، خاطرنشان کرد: به همین دلیل این مسئله نیازمند فرآیند زمانی است. در پنجمین کمیته مشورتی سیاسی بین دو کشور که اخیراً با حضور معاونان وزرای خارجه دو کشور در تهران برگزار شد، زمینه‌های کار مورد بررسی قرار گرفت تا به امید خدا شاهد انتقال محکومان ایرانی به زندان‌های داخل کشور در سال‌های آینده باشیم.

پدیده قاچاق انسان در جنوب شرق آسیا

وی پدیده شوم دیگری که در جنوب شرق آسیا مشاهده می‌شود را پدیده قاچاق انسان برشمرد و در توضیح بیشتر گفت: برخی از هموطنان ما با وعده‌هایی از جمله اینکه با هزینه‌های کم و با کشتی می‌توانند به استرالیا بروند و در آنجا مورد پذیرایی قرار گرفته و وارد جامعه استرالیا بشوند، فریب این باندها را می‌خورند.

فرازنده با اشاره به فساد گسترده موجود در بین این باندها و اینکه علی‌رغم دریافت مبالغ هنگفت، این افراد را رها کرده و به تعهداتشان عمل نکرده‌اند، خاطرنشان کرد: گاهی اوقات این افراد تشنه و گرسنه در فرودگاه رها شده‌اند و پیاده و یا به هر طریقی خود را به سفارت رسانده و با کمک و مساعدتی که از دستمان برمی‌آمده ترتیبات بازگشت آنها به کشور صورت گرفته است.

وی گفت: برخی از این افراد نیز به سازمان بین‌المللی مهاجرت IOM مراجعه کرده و درخواست پناهندگی کرده و به دلیل اینکه بیشتر از مدت زمان تعیین شده در این کشور حضور دارند بازداشت شده و در نهایت محکوم به اخراج از این کشور می‌شوند که این قضیه نیز وقت زیادی از نمایندگی می‌گیرد و کسانی که خواستار مساعدت باشند، مقدمات بازگشتشان به کشورشان فراهم می‌شود.

سفیر ایران به مسیر ناامن و خطرناک انتقال این افراد به استرالیا نیز اشاره کرد و گفت: غالبا این قاچاقچیان با خرید کشتی‌های مستعمل و قدیمی و در هماهنگی با برخی از عوامل محلی تعداد زیادی از افراد را سوار بر این کشتی‌ها می‌کنند به نحوی که یک کشتی با ظرفیت حمل 60 نفر برای حمل 260 نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرازنده ادامه داد: در سال 2011 یکی از این کشتی‌ها غرق شد و تعداد زیادی از مهاجران و پناهجویان جان خود را از دست دادند و عده‌ای نجات پیدا کردند که هنوز با تبعات ناشی از مفقودالاثر و بلاتکلیف بودن آنها مواجهیم. هنوز همسرانی هستند که شوهرانشان مفقودالاثرند و تنها خواسته آنها اعلام فوت همسرشان است.

سفیر ایران در جاکارتا به شرایط آن زمان (2011) اشاره کرد و گفت: شرایط بسیار بدی بود و ما جنازه‌ها را به مدت 6 ماه نگه داشتیم و با توجه به اینکه جان باختگان از ملیت‌های ایرانی، افغان، ترک، عراقی و آفریقایی بودند شناسایی خیلی سخت بود و مجبور به انجام آزمایشات DNA شدیم.

وی گفت: در حال حاضر پلیس و دولت استرالیا کمک‌هایی به دولت اندونزی کرده تا مانع از حرکت این کشتی‌ها شود و کار اطلاعاتی - امنیتی گسترده‌تری در سواحل اندونزی انجام شده و اخیرا شاهد بازداشت تعدادی از کاروان‌های آماده عزیمت بودیم.

فرازنده در بخش دیگری از این گفت‌وگو روابط ایران و اندونزی را دارای سابقه‌ای 63 ساله پس از استقلال اندونزی برشمرد و گفت:‌ پس از این دوران روابط از روند صعودی برخوردار شد. در دوران پس از انقلاب اسلامی این کشور به دلیل خاستگاه جنبش عدم تعهد جایگاه ویژه‌ای در بین مردم ایران و دولت ایران داشت.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد افزایش حجم روابط تجاری بین دو کشور بوده‌ایم، اظهار داشت: روابط تجاری دو کشور در سال 2009 بالغ بر 70 میلیون دلار و در سال 2010 بالغ بر 3/1 میلیارد دلار و در 2011 به 2 میلیارد دلار افزایش یافت و تلاش شده حجم و نوع روابط متنوع‌تر شود.

سفیر ایران در جاکارتا ادامه داد: به عنوان مثال خدمات فنی و مهندسی ما در اینجا امر غریبی بود و در سال 2012 موفق شدیم اولین پروژه بزرگ صنعتی را برای شرکت مبنا در پروژه‌های LTE توربین‌های گازی شرکت برق اندونزی به دست بیاوریم و در حال حاضر مشغول به فعالیتند.

فرازنده با بیان اینکه اندونزی دارای صنایع پایه و در برخی موارد پیشرفته‌تر از ما است، نسبت به همکاری دو کشور در این زمینه نیز ابراز امیدواری کرد.

وی همکاری‌ها در بخش نفت و گاز، پالایشگاه و ذخیره‌سازی در این کشور را از دیگر زمینه‌ها برای همکاری 2 کشور دانست و افزود: در حال پیگیری و فراهم کردن شرایطی هستیم تا هر چه سریع‌تر آن را عملیاتی کنیم.

فرازنده بازار نفت و گاز اندونزی را یک بازار سنتی خواند و گفت: اندونزی تا سال 2008 صادرکننده نفت و عضو اوپک بود ولی اکنون به یک وارد‌کننده تبدیل شده و این مسئله نیازمند کار بیشتر برای ورود به این بازار است.

هفته فرهنگی اندونزی در تهران

سفیر ایران در اندونزی در ادامه این گفت‌‌وگو روابط فرهنگی دو کشور را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: در سال گذشته شاهد بزرگترین رخداد فرهنگی بین دو کشور بودیم و هفته فرهنگی ایران برای اولین ‌بار در 7 استان اندونزی برگزار شد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رأس هیئتی در این مراسم حضور یافت. 

وی افزود: علاوه بر این نمایشگاه عکسی در موزه ملی اندونزی به مدت یک هفته برگزار و با استقبال خوب مردم روبرو شد.

فرازنده به اکران فیلم جدایی نادر از سیمین در اندونزی نیز اشاره کرد و گفت: این فیلم با استقبال خوبی روبرو شد.

فرازنده به تبادلات دانشگاهی و آکادمیک دو کشور نیز پرداخت و افزود: تلاش کردیم سال گذشته در کنار کمیسیون مشترک اقتصادی، کمیسیون مشترک فرهنگی را نیز برگزار کنیم و در ماه سپتامبر نیز شاهد برگزاری هفته فرهنگی اندونزی در تهران خواهیم بود.

سفیر ایران در اندونزی به تشابهات فرهنگی مردم دو کشور اشاره کرد و گفت: دیدگاه سیاسی مردم دو کشور با توجه به مسلمان بودن و تجربه تلخ حضور قدرت‌های استعماری در این کشور با دیدگاه‌های مردم ایران نزدیک است و به همین خاطر دید واضح و روشنی نسبت به تحولات صحنه سیاسی دارند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها