امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۷:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21549
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 223
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «موسی‌خان اکبرزاده» والی غزنی در نشست «شوراى همبستگى اقوام» در غزنى گفت: اگر طالبان واقعا به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «موسی‌خان اکبرزاده» والی غزنی در نشست «شوراى همبستگى اقوام» در غزنى گفت: اگر طالبان واقعا به دنبال صلح هستند به جای ایجاد دفتر در دوحه شهر غزنی را برای گشایش دفتر خود انتخاب کنند.

به نقل از پایگاه خبری «پژواک» این نشست روز گذشته با حضور صدها تن از سران قومى و نمایندگان احزاب سیاسى ولایات «میدان وردک»، «پکتیا»، «پکتیکا»، «خوست» و «زابل» برگزار شد.

شرکت کنندگان این نشست در سخنان خود از طالبان خواستند که از جنگ دست بردارند و در مذاکرات صلح بین‌الافغانی حاضر شوند.

اکبرزاده در سخنان خود در این نشست خاطرنشان کرد که اگر بهانه طالبان، حضور خارجى‌ها است، پس آنها در قطر و در دفترى که سکونت دارند، نانى که می‌خورند و رفت آمدشان در خودروهای کیست؟

والى غزنی افزود: جنگ حاضر براى حفظ منافع خارجى‌ها است اما ضرر آن به افغان‌ها می‌رسد.

«حاجى شهباز خان» یکى از سران قومى پکتیکا، جنگ جارى را برادرکشى خواند و افزود که مردم بعد از این به صلح و امنیت نیاز دارند.

وى از مسئولان دولتى خواست که شرایط مطمئنی را براى انتخابات آینده فراهم سازند تا این روند بدون نقلب و با مشارکت همه افغان‌ها طی شود.

«الله‌نظر ضیایى» رئیس شوراى «تره‌کى» غزنى نیز از طالبان خواست تا دست از جنگ برداشته و با افغان‌ها مذاکره کنند.

ضیایى گفت: دراین جنگ اگر افراد طالبان کشته می‌شوند یا سربازان ارتش و پلیس، تمامى آنان افغان هستند و نباید کشتار افغان‌ها ادامه یابد.

وی بر ضرورت وحدت میان اقوام تأکید کرد و افزود که باید از منافعى به نام پشتون، تاجیک، هزاره، ازبک و سایر اقوام صرف نظر شود.

این نخستین باری است که سران قومى چند ولایت با هدف همبستگى اقوام و برقراری صلح و جلوگیرى از قوم‌گرایی دورهم جمع می‌شوند.

بیست و هشتم خردادماه سال جاری دفتر طالبان در دوحه پایتخت قطر با پرچم و نام «امارت اسلامی» با حمایت قاطع آمریکا و میانجی‌گری قطر به طور رسمی افتتاح شد.

اقدامی که واکنش‌های شدید دولت افغانستان را در پی داشت و به دلیل فشارهای کرزی و دولت وی، در نهایت پرچم طالبان را پایین کشیدند و نام امارت اسلامی را از سردر این دفتر حذف کردند که این تصمیم منجر به نارضایتی طالبان و تعلیق موقت مذاکرات صلح در این دفتر شد.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها