امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۲:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 21643
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد‌رضا مسجدی با بیان مطلب فوق افزود: پژوهشگران طی مطالعه‌ای که در 41 کشور انجام داده‌اند، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد‌رضا مسجدی با بیان مطلب فوق افزود: پژوهشگران طی مطالعه‌ای که در 41 کشور انجام داده‌اند، دریافته‌اند که اعمال سیاست‌های ضد دخانیات MPOWER که از الزامات معاهده جهانی کنترل دخانیات و از سوی سازمان بهداشت جهانی است، تأثیر بسزایی بر کاهش مصرف سیگار و به دنبال آن کاهش مرگ و میر ناشی از آن داشته است.
 
وی افزود: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی بین سالهای 2007 تا 2010 میلادی سیاست‌های ضد دخانیات MPOWER در 41 کشور جهان اعمال شده است. در این مطالعه از بین 41 کشور، در 32 کشور فقط  یک قانون از 6 قانون MPOWER را اعمال و 9 کشور دیگر بیش از یک قانون را اعمال کردند.

وی ادامه داد: از هر دو نفر سیگاری یک نفر دچار مرگ زود هنگام ناشی از مصرف دخانیات می‌شود، حال آنکه نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که اتخاذ قوانین MPOWER در این 41 کشور تا سال 2050 باعث پیشگیری از مرگ زودرس نیمی از 8/14 میلیون فرد سیگاری می‌شود که سیگار را ترک می‌کنند یعنی معادل 4/7 میلیون نفر.
 
دبیر کل جهانی بیماریهای ریوی ادامه داد: این مطالعه نشان می‌دهد که تقریباً نیمی از این مرگ و میر مهار شده می‌تواند به دلیل افزایش مالیات سیگار باشد که معادل جان 5/3 میلیون نفر است.

مسجدی تولد نوزادان سالمتر با مشکلات مادرزادی کمتر ناشی از مصرف دخانیات مادر در دوره بارداری، پیشگیری از وزن کم نوزاد به هنگام تولد و کاهش هزینه‌های بهداشتی درمانی ناشی از مصرف دخانیات را از دیگر مزایای بهداشتی اجرای قوانین کنترل دخانیات دانست.

قائم مقام مرکز پزشکی مسیح دانشوری به نقل از یافته های دپارتمان بیماری‌های غیرواگیر سازمان بهداشت جهانی، عنوان کرد: در صورت اعمال جامع‌تر قوانین کنترل دخانیات شدیدالاثر می‌توان از میلیون‌ها مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات پیشگیری کرد.

مسجدی سخنان خود با بیان این مطلب که مصرف دخانیات قابل پیشگیری‌ترین عامل مرگ و میر در جهان است اظهار کرد:‌ با این حال متأسفانه سالانه 6 میلیون نفر بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.
 
وی گفت: این آمار تا سال 2030 به 8 میلیون نفر می‌رسد، حال آنکه با اتخاذ قوانین صحیح می‌توان به کلی از بروز آن جلوگیری کرد. از زمان اجرایی شدن معاهده جهانی کنترل دخانیات از سال 2005، ۱۷۵کشور و اتحادیه اروپا به آن ملحق شده‌اند. فراگیری این معاهده در تاریخ اتحادیه اروپا سریع‌ترین و وسیع‌ترین است به طوری که تقریبا 90% جمعیت جهان را فرا گرفته است.
برچسب ها:
آخرین اخبار